Nowy bat na crossowców i quadowców – dwie Yamahy Tenere zasiliły szeregi policji

W skrócie
  • Jaka kara grozi za jadę motocyklem po lesie?
  • Dwie nowe Yamahy Tenere 700 zasiliły szeregi świętokrzyskiej policji
  • Motocykle mają pomóc w patrolowaniu lasów i reagowaniu na łamiących przepisy zmotoryzowanych

Od kilku lat zarówno policja, jak i straż leśna walczą wspólnie z quadowcami oraz motocyklistami, którzy wjeżdżają na tereny lasów objętych zakazem i niszczą nie tylko obszary leśne, ale również pola uprawne. Dwa nowe motocykle przygotowane do jazdy w terenie mają siać postrach wśród zmotoryzowanych lubujących się w jeździe w off-roadzie.

Pomimo co rusz powstających nowych obiektów, na których legalnie mogą jeździć zarówno fani motocykli crossowych i enduro, terenówek oraz quadów, nadal jest sporo zgłoszeń, które dotyczą jazdy w zabronionych miejscach. Poza przygotowanymi obiektami w Polsce, ale również w całej Europie wytyczone są trasy TET, czyli Trans Euro Trail, które wytyczone są w legalnych miejscach z wyłączeniem dróg asfaltowych. Wobec tego narzekanie, że w Polsce nie ma gdzie jeździć od co najmniej 3-4 lat powinno być już nieaktualne.

Zarówno w szeregach policji, jak i straży leśnej są pojazdy o nieco bardziej terenowym charakterze, ale w wielu przypadkach ich zdolności jazdy w off-ruadzie były zbyt mizerne, aby dogonić uciekających motocyklistów lub quadowców. Dwa motocykle enduro, które trafiły w ręce świętokrzyskich policjantów mają pomóc w patrolowaniu lasów i reagowania na łamiących przepisy zmotoryzowanych.

Najważniejsze informacje:

  1. Za wjazd pojazdem spalinowym do lasu grozi kara grzywny.
  2. Policja wraz ze strażą leśną będzie nadal prowadzić działania wymierzone przeciwko zmotoryzowanym, którzy wjeżdżają do lasu pomimo zakazu, dewastują runo leśne lub pola uprawne.
  3. Szeregi świętokrzyskiej policji zasiliły dwie Yamahy Tenere 700.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Jarosław Tokarczyk podkreśla, że notorycznie spływają informacji o zdewastowanych polach uprawnych i ścieżkach leśnych, którego dopuszczają się kierowcy quadów, motocykli oraz samochodów terenowych. Z racji tego, że pojazdy, które obecnie znajdują się w gamie funkcjonariuszy nie zawsze są w stanie wjechać w trudniejszy teren, konieczna była aktualizacja taboru, która została wzbogacona o dwie Yamahy Tenere 700 wraz z kombinezonami i niezbędnym wyposażeniem.

Świętokrzyska policja podejmuje szereg działań celem poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Te motocykle będą służyć do tego, aby skutecznie walczyć z osobami popełniającymi wykroczenia i eliminować je z terenów leśnych, czy parków krajobrazowych. Dużo zgłoszeń, które do nas napływają, dotyczą niszczenia zieleni, płoszenia zwierząt czy wjazd nieuprawnionych pojazdów, szczególnie quadów. Wraz ze Strażą Leśną, dzięki nowym motocyklom, będziemy bardziej skuteczni – zapewnia zastępca komendanta. – zapewnia insp. Jarosław Tokarczyk.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski przyznaje, że samorząd od zawsze stara się pomagać służbom mundurowym, dlatego zakup nowych  motocykli był możliwy dzięki dofinansowaniu od Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

– Radni sejmiku przychylili się do zmian w budżecie, które pozwoliły na zakup nowego sprzętu. Będą one służyć przede wszystkim do penetrowania trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie tzw. quadowcy i inni kierowcy jednośladów, dewastują runo leśne i płoszą zwierzęta. Myślę, że funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach będą mieć narzędzia pozwalające na skuteczne przeciwdziałanie takim rozrabiakom leśnym. – komentuje Andrzej Bętkowski, Marszałek województwa.

Przypomnijmy, że wszystkie pojazdy mechaniczne mają zakaz wjazdu do lasu, co stanowi ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 2010 ze zm.), a sytuację reguluje dodatkowo Kodeks Wykroczeń z dnia 24 sierpnia 2011 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 717 ze zm.).

Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody: na obszarach leśnych zabrania się wprowadzania lub użytkowania pojazdów silnikowych, chyba że wydano zezwolenie na wprowadzenie lub użytkowanie tych pojazdów w celach związanych z gospodarką leśną, ochroną lasu lub ochroną przeciwpożarową.

Natomiast art. 139 § 1 pkt 8 Kodeksu Wykroczeń reguluje możliwość ukarania motocyklistów i quadowców wjeżdżających na tereny leśne i chronione: Kto prowadzi pojazd mechaniczny po lesie, parku, rezerwacie przyrody, obszarze chronionego krajobrazu lub innym obszarze chronionym, na którym jest to zabronione na podstawie odrębnych przepisów, podlega karze grzywny w wysokości od 20 złotych do 500 złotych.

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button