Na codzień nie zdajemy sobie sprawy, że popełniając świadomie lub nieświadomie wykroczenie drogowe możemy stracić prawo jazdy. W jakiej jeszcze sytuacji policja może odebrać nam uprawnienia i skierować je do dyspozycji sądu?
Ustawa o ruchu drogowym przewiduje wiele innych okoliczności poza tak oczywistymi jak choćby jazda po alkoholu lub przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Zgodnie z art. 135 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Kluczowym stwierdzeniem jest tutaj „uzasadnione podejrzenie” organu kontrolującego. W praktyce jakie to mogą być sytuacje?
Za co może być zabrane prawo jazdy i przekazane do dyspozycji sądu
- spowodowanie wypadku na skutek którego są ranni lub zabici
- znaczne przekroczenie prędkości, także poza terenem zabudowanym
- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
- ujawnienie złamania wielu przepisów
- ucieczka przed policją
Jak to wygląda w praktyce? Przykłady:
- Jazda po autostradzie z prędkością 200 km/h poboczem w razie ujawnienia takiego manewru bardzo często kończy się zatrzymaniem uprawnień do dyspozycji sądu. Ten zdecyduje o karze oraz ewentualnym orzeczeniu zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
- Zawracanie na autostradzie. Policja niezwykle często uznaje, że manewr ten stanowił zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Jazda pod prąd na drodze ekspresowej, autostradzie.
- Potrącenie pieszego na przejściu.
- Wymuszenie pierwszeństwa na pieszym, albo innym pojeździe, które spowodowało realne zagrożenie.
- Spowodowanie jakiegokolwiek wypadku (nie kolizji).
Ile trwa wstrzymanie prawa jazdy przekazanego do sądu?
Policja ma 7 dni na skierowanie sprawy do sądu (art.86 par. 1 k.w.). Ten w terminie 14 dni wydaje postanowienie. Albo o zwrocie prawa jazdy (bezzasadne zatrzymanie prawa jazdy) lub o uwzględnieniu wniosku policji (zatrzymanie prawa jazdy).
Nie wożę prawa jazdy przy sobie, więc policja mi go nie zabierze
To mit. Uprawnieniami, prawem jazdy nie jest jego blankiet a wpis widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie. Wystarczy sam PESEL.
Prawo jazdy do dyspozycji sądu: Broń policji przeciwko wariatom.
Oczywiście znajdzie się mnóstwo przykładów kiedy policja zatrzymuje prawo jazdy bez realnego uzasadnienia (przekroczenie uprawnień). Nie mniej art. 135 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jest niezwykle potrzebny w celu natychmiastowej eliminacji z drogi ludzi, którzy sieją zagrożenie, mają problemy psychiczne lub są niezdolne do prowadzenia choćby motocykla pomimo posiadanych uprawnień.