Prawo jazdy do dyspozycji sądu: Nie uwierzysz za co mogą być wstrzymane uprawnienia

Prawko można stracić nie tylko za prędkość w terenie zabudowanym czy alkohol

Na codzień nie zdajemy sobie sprawy, że popełniając świadomie lub nieświadomie wykroczenie drogowe możemy stracić prawo jazdy. W jakiej jeszcze sytuacji policja może odebrać nam uprawnienia i skierować je do dyspozycji sądu?

Ustawa o ruchu drogowym przewiduje wiele innych okoliczności poza tak oczywistymi jak choćby jazda po alkoholu lub przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Zgodnie z art. 135 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Kluczowym stwierdzeniem jest tutaj „uzasadnione podejrzenie” organu kontrolującego. W praktyce jakie to mogą być sytuacje?

Za co może być zabrane prawo jazdy i przekazane do dyspozycji sądu

 • spowodowanie wypadku na skutek którego są ranni lub zabici
 • znaczne przekroczenie prędkości, także poza terenem zabudowanym
 • spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym
 • ujawnienie złamania wielu przepisów
 • ucieczka przed policją

Jak to wygląda w praktyce? Przykłady:

 1. Jazda po autostradzie z prędkością 200 km/h poboczem w razie ujawnienia takiego manewru bardzo często kończy się zatrzymaniem uprawnień do dyspozycji sądu. Ten zdecyduje o karze oraz ewentualnym orzeczeniu zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
 2. Zawracanie na autostradzie. Policja niezwykle często uznaje, że manewr ten stanowił zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
 3. Jazda pod prąd na drodze ekspresowej, autostradzie.
 4. Potrącenie pieszego na przejściu.
 5. Wymuszenie pierwszeństwa na pieszym, albo innym pojeździe, które spowodowało realne zagrożenie.
 6. Spowodowanie jakiegokolwiek wypadku (nie kolizji).

Ile trwa wstrzymanie prawa jazdy przekazanego do sądu?

Policja ma 7 dni na skierowanie sprawy do sądu (art.86 par. 1 k.w.). Ten w terminie 14 dni wydaje postanowienie. Albo o zwrocie prawa jazdy (bezzasadne zatrzymanie prawa jazdy) lub o uwzględnieniu wniosku policji (zatrzymanie prawa jazdy).

Czasem nawet nieszczęśliwy przypadek, brak koncentracji może zadecydować o utracie prawka.

Nie wożę prawa jazdy przy sobie, więc policja mi go nie zabierze

To mit. Uprawnieniami, prawem jazdy nie jest jego blankiet a wpis widniejący w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie. Wystarczy sam PESEL.

Prawo jazdy do dyspozycji sądu: Broń policji przeciwko wariatom.

Oczywiście znajdzie się mnóstwo przykładów kiedy policja zatrzymuje prawo jazdy bez realnego uzasadnienia (przekroczenie uprawnień). Nie mniej art. 135 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jest niezwykle potrzebny w celu natychmiastowej eliminacji z drogi ludzi, którzy sieją zagrożenie, mają problemy psychiczne lub są niezdolne do prowadzenia choćby motocykla pomimo posiadanych uprawnień.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button