Pytania na prawo jazdy 2020: Nowe zmiany w egzaminach

Często docierają do nas informacje o zmianach w przepisach ruchu drogowego. Prawo drogowe ciągle dostosowywane jest do warunków na polskich drogach. Dlatego także co pewien czas przeprowadzane są aktualizacje pytań w testach dla egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Jakie zmiany pojawiły się tym razem?

Jedne z najnowszych zmian w przepisach dotyczą chociażby jazdy na tzw. suwak podczas mijania zwężenia na wielopasmówkach, czy tworzenia korytarza życia. Przepisy dotyczące tych zagadnień weszły w życie 6 grudnia 2019 roku.Z pewnością więc nowe pytania obejmą te zagadnienia. Na tym się jednak nie skończy, bo zapowiadanych jest ponad 200 nowych pytań. Zmiany zapowiedziano ponad 5 miesięcy temu i tyle też było czasu do przygotowania się z wiedzy o aktualnych przepisach. Jazda na suwak i korytarz życia obejmują aż ok. 40 nowych pytań. Kolejnych prawie 180 odnosi się do takich zagadnień jak piesi w ruchu drogowym, pierwszeństwo, czy sygnalizacja świetlna - tak informuje "Rzeczpospolita".

Obecnie baza pytań dla teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy obejmie łącznie 3270 pytań. Część z nich to pytania specjalistyczne dla danych kategorii uprawnień, również tych do prowadzenia tramwaju. Pytania z biegiem czasu zmieniają się, po wejściu nowych przepisów baza jest aktualizowana. Np. w roku 2019 została usunięta część pytań ze względu na wejście nowych przepisów (brak obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC oraz dowodu rejestracyjnego).

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy trwa 25 minut i obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej obowiązującej każdego kierowcę niezależnie od kategorii uprawnień oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej dla danej kategorii. Każde z pytań posiada przypisaną wartość wyrażaną w punktach (od 1 do 3), w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Maksymalna ilość punktów do zdobycie na egzaminie teoretycznym to 74. Aby zdać "teorię", należy uzbierać przynajmniej 68 punktów.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button