Polacy jeżdżą zbyt szybko! Oto główna przyczyna wypadków na polskich drogach

Wypadki motocyklowe to jedna z tych kwestii, o których nie lubimy pisać. Nie ma w tym przecież ani nic fajnego, ani nic przyjemnego. Dlatego tym bardziej zwracamy uwagę na kwestie bezpieczeństwa na drogach i wraz z funkcjonariuszami drogówki apelujemy o “zdjęcie ręki” z gazu i ograniczenie prędkości.

Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo kierowców namawiają do zmniejszenia prędkości. Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. W ostatnich tygodniach mogliśmy obserwować spore ułatwienia w podróżowaniu między miastami. Ruch był zdecydowanie mniejszy, a to skwapliwie wykorzystywali kierowcy, którzy jeździli szybciej. Niestety większa prędkość, wiąże się z większym ryzykiem. Obecnie sytuacja na drogach powoli wraca do normalności, a kierowców jest zdecydowanie więcej. Niestety część z nas zapomina, że na drogach przybywa aut, przez co jazda z dużą prędkością jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Pamiętajmy o tym zanim wejdziemy na motocykl i zróbmy wszystko, aby nie dodawać lekarzom dodatkowej pracy.

TYSIĄCE KIEROWCÓW STRACI UPRAWNIENIA. NIE BĄDŹ WŚRÓD NICH!

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

-czytamy na stronie policja.pl

Ograniczenia prędkości to tylko część spraw, o których powinniśmy pamiętać jadąc motocyklem. Zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę, powietrza, asfaltu, wiatr czy opady atmosferyczne – to wszystko ma ogromny wpływ na prowadzenie motocykla oraz drogę hamowania. Poza tym pozostają kwestie związane ze stanem technicznym drogi: dziury, zabrudzenia nawierzchni – czasami takie utrudnienia pojawiają się niezapowiedzianie  i mogą wiązać się z ogromnym ryzykiem. Nie możemy również zapomnieć o tak istotnych kwestiach jak: umiejętności, doświadczenie, stres, zmęczenie czy leki zażywane przed jazdą. Każdy z tych czynników może destruktywnie wpłynąć na skupienie, co bezpośrednio może prowadzić do utraty panowania na motocyklem. Wiąże się z tym ciekawe zachowanie społeczne. Badania pokazują, że 96% osób uprawnionych do jazdy uważa się za dobrych kierowców, połowa z kolei twierdzi, że jeździ szybko, ale bezpiecznie. Skąd zatem biorą się wypadki?

250 NOWYCH FOTORADARÓW, ALE TO DOPIERO POCZĄTEK. GITD BUDUJE WIELKĄ SIEĆ

Pomyślmy o tym zanim po raz kolejny wskoczymy na motocykl i zaczniemy gnać przed siebie “szybko, ale bezpiecznie”, każdy przecież popełnia błędy, a obarczanie osoby trzeciej za “złamanie nogi” nie ma najmniejszego sensu.

Przypominamy, że na terenie kraju działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

Przyłączamy się do apelu policji. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz rozwaga wydaje się kluczowym punktem dla bezpiecznego korzystania z motocykla.

[trending]

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button