125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motocykle 125: Po 5 latach automatycznie otrzymasz prawo jazdy kategorii A

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowy projekt ustawy liberalizujący Ustawę o Kierujących Pojazdami. „Uprawniony do poruszania się motocyklami o pojemności skokowej silnika 125 ccm, posiadający uprawnienia kategorii B po 5 latach otrzyma rozszerzenie uprawnień A, A1 oraz A2” – informuje biuro prasowe urzędu.

Druk Sejmowy GF3622/17/KI zawiera kolejny projekt nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami. W punkcie czwartym zawarto dokładne wytyczne

4) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

(…)

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj Stylowe Jeansy Motocyklowe City Nomad

Polska marka, polska produkcja! Zero kompromisów. Najwyższa jakość i zaawansowane technologie. Wykonane z użyciem włókien 100% DuPont™ Kevlar®. Komplet certyfikowanych protektorów SAS-TEC® z regulacją położenia. Dopasowany krój i nowoczesny design. Poczuj styl, bezpieczeństwo i komfort!

d. Kierowca poruszający się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 po 5 latach zdobywa uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych zawartych w ramach kategorii A, A1 oraz A2. Warunkiem uzyskania nowych uprawnień jest łączna liczba zgromadzonych w tym okresie punktów karnych w ramach rejestru kierowców CEPiK, ograniczona do 3 łącznie.

(…)

Ustawa wchodzi w życie po 12 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.

Jak przyznaje Sergiusz Domagała z sejmowej Komisji Infrastruktury takie rozwiązanie ma na celu premiowanie kierowców motocykli, których domeną jest poszanowanie przepisów ruchu drogowego.

Nie każdy otrzyma rozszerzenie uprawnień po 5 latach jazdy na motocyklach o pojemności 125 ccm. Nowelizacja zakłada, że dany kandydat otrzyma prawo jazdy A bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu jedynie w sytuacji, kiedy przez ten okres nie zgromadzi więcej, niż łącznie 3 punkty karne. Aktualnie trwa proces legislacyjny, uzyskano kompromisy niezbędne do otrzymania większości w Sejmie. Wierzymy, że to rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na statystyki wypadkowości. Z racji stażu za kierownicą w naturalny sposób dojdzie do selekcji wiekowej.

Niestety chęć uzyskania dodatkowych kategorii będzie się wiązała z koniecznością rejestracji karty kandydata na kierowcę oraz uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań. Kolejnym krokiem jest fizyczna wymiana dokumentu prawa jazdy w którym zostanie zawarta informacja o dacie oraz rodzaju nowych uprawnień. Będzie się to także wiązało z wniesieniem urzędowych opłat manipulacyjnych.

Prima Aprilis!

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
64%
Interesujące
15%
heh...
3%
Że co?
3%
Grrrr!
2%
Smutne
7%
18 Komentarze
1 2
 • Piotr
  7 grudnia 2017 at 22:40

  Można już chyba wycofać …

 • Piotr
  7 grudnia 2017 at 22:43

  A jak ktoś ma B przez 12 lat to dostanie C, jak B+ E to C+E . Chyba tylko dzieci się na to nabierają. Czas wycofać artykuł.

  • Mua
   17 czerwca 2018 at 15:14

   „Polactwo” w czystej postaci, rząd coś chce zrobić dla obywatela to źle. Niemcy ustawę o tym że można jeździć na motorach o pojemności 250 cm przyjęli w okolicach lat 30 czy 40 i żyja. W Polsce zaraz si e znajdzie jakaś maruda która musi byc przez panstwo biczowana, bo inaczej nie może egzystować. ech…

 • Kamil
  15 listopada 2018 at 22:58

  Czy ktoś tu jest w temacie i wyjaśni wszystkim co z tą całą sprawą ?!

 • Mirosław
  20 listopada 2018 at 20:11

  Wieku 18 lat robisz prawojazdy ktB I po trzeh latach mozesz prowadzic motocykl o pojemnosci 125cm.TO masz prawie 21 lat TO po jakiego grzyba placic jesze raz za egzamin praktyczny na KAT A2 skoro mozna smigac 125 która ma 15 km yamaha YZF osioga 120km.

  • Mirosław
   20 listopada 2018 at 20:19

   W wieku 18 lat prawo jazdy kat B i po trzech latach możesz prowadzić motocykl o pojemności 125 cm sześciennych. To masz prawie 21 lat i po co płacić jeszcze raz za egzamin praktyczny na kat A 2 skoro można jeździć 125 która ma 15 koni mechanicznych Yamaha YZF osiąga 120 km.