Aktualnie czytasz:
Fotoradary 2020: Za mandat zapłaci właściciel pojazdu, nie kierowca?
0

Obecnie trwają prace nad zmianą przepisów, które odnoszą się do właścicieli pojazdów widniejących na zdjęciach z fotoradarów. Za mandat będzie płacić właściciel a nie kierowca?

 

Nowelizacja przepisów ma jasny cel: Przyspieszenie procedury wystawiania mandatów, czyli podniesienia skuteczności ściągania pieniędzy z nakładanych za wykroczenia kar.

Obecnie, z godnie z art. 79 ust. 4 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu jest zobowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w konkretnym czasie. Po otrzymaniu fotki z fotoradaru musimy wskazać, kto kierował pojazdem. Jeżeli celowo wprowadzimy funkcjonariuszy w błąd może zostać na nas nałożony mandat wystawiony w oparciu o art. 96 §3 Kodeksu wykroczeń: Kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny. Ustawodawca określił kilka sytuacji, w których mandatu nie dostaniemy np. gdy na zdjęciu nie widać wyraźnie sprawcy wykroczenia, fotoradar nie miał legalizacji. Mandat za niewskazanie osoby, której został powierzony do kierowania pojazd wymierzany był w wysokości 500 zł, a jeżeli właściciel pojazdu nie przyjmował mandatu, to sprawa trafiała do sądu. Wtedy kara grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Po wprowadzeniu nowelizacji najprawdopodobniej niewskazanie osoby kierującej pojazdem nie będzie już wykroczeniem, a karą administracyjną. Ta z kolei ma wynosić dwukrotność sumy na jaką wystawiony został mandat. Według ekspertów pomysł ten wydaje się całkowicie nieprzemyślany, choćby dlatego, że uzależnianie wysokości kary administracyjnej od taryfikatora mandatów to mało konstytucyjny łamaniec prawny, a wprowadzony dodatkowo obowiązek uzyskiwania pisemnego oświadczenia od osoby prowadzącej pojazd wydaje się zupełnie nieracjonalny - choćby ze względu na wypożyczalnie samochodów i usługi carsharingowe. Trzecim, poddającym mocno pod wątpliwośc zgodności z konstytucją jest aspekt zastępowania kar z zakresu prawa karnego karami administracyjnymi.

Jak an razie Ministerstwo Infrastruktury analizuje  wraz z GITD optymalny model nakładania kar, a przede wszystkim sposób na zwiększenie ich ściągalności. O dalszych losach tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%