Pożyczasz swój motocykl? Uważaj, nawet 8 tysięcy złotych kary za niewskazanie kierującego!

Nadchodzą kolejne zmiany w prawie drogowym

W skrócie
  • Aż 8 tysięcy złotych. Tyle zapłacisz jeśli nie wskażesz kierującego pojazdem uwiecznionym na zdjęciu z fotoradaru
  • Nowe zmiany mają ukrócić proceder nagminnego łamania przepisów drogowych
  • Przekraczanie dozwolonej prędkości to wciąż główny powód wypadków na polskich drogach

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem może wzrosnąć do 8 tys. zł. Rząd chce ukrócić unikanie odpowiedzialności przez piratów drogowych i zwiększyć wpływy do budżetu. 

Zgodnie z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został użyty wbrew woli i wiedzy właściciela pojazdu przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Zmiany w prawie drogowym 2021: Nie wskażesz kierującego, zapłacisz i to słono!

Bardzo często na zdjęciach z fotoradarów nie widać wyraźnie kto prowadził pojazd i kiedy policja prosi właściciela o wskazanie kierującego pojazdem ma on dwa wyjścia – wskazać osobę która prowadziła pojazd w tym czasie lub tej osoby nie wskazać zasłaniając się np. niepamięcią. W tym drugim przypadku właściciel pojazdu otrzymuje mandat w wysokości 500 zł bez punktów karnych. Często też, właściciele sfotografowanych pojazdów ociągają się ze wskazaniem prowadzącego licząc na przedawnienie się sprawy, jeśli od czasu popełnienia wykroczenia minął rok, a postępowanie nie zostało wszczęte zdjęcie z fotoradaru przestaje być podstawą do wystawienia mandatu.

Projekt zmian w przepisach, który właśnie trafił do Sejmu, przewiduje, że kara za niewskazanie sprawcy ma wynieść aż do 8 tys. zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przepisy będą obowiązywać już od 1 grudnia 2021 roku.

“W przypadku wykroczenia, o którym mowa w art. 96 § 3 Kodeksu 25 wykroczeń, tj. do wykroczenia polegającego na niewskazaniu, na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, projekt przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny w postępowaniu mandatowym do kwoty 8000 zł.” *orka.sejm.gov.pl

Fotoradary 2021: dużo wyższe mandaty i nowe zasady. Uważaj!

Ta luka prawna bardzo często wykorzystywana jest przez piratów drogowych. Co prawda pieniądze z takich mandatów trafiają do budżetu, ale punkty karne wyparowują.
W przypadku motocykli jest to jeszcze łatwiejsze, nie sposób rozpoznać kierowcę jadącego w motocyklowym kasku. Nowe zmiany mają ukrócić ten proceder a wyższy mandat ma sprawić, że właściciele pojazdów nie będą z pewnością zwlekać ze wskazywaniem sprawcy.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button