Prawo drogowe 2022: kiedy policjant może skierować kierowcę na ponowny egzamin na prawo jazdy?

Mandat i punkty karne to nie wszystko co może Cię spotkać podczas kontroli drogowej. Ponowny egzamin to najgorsza kara

W skrócie
  • Czy wiesz jakie uprawnienia ma policjant? Wlepianie mandatów i punktów karnych to nie wszystko
  • Wystarczy jedno większe przewinienie, by policjant skierował Cię na powtórny egzamin na prawo jazdy. Ma do tego prawo

Czy policjant może skierować kierowcę na ponowny egzamin na prawo jazdy? Takie pytanie ostatnio nam zadano i okazało się, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista.

Zdawać by się mogło, że egzaminy na prawo jazdy i związane z nimi działania to zupełnie inna broszka niż pilnowanie porządku na ulicach i wlepianie mandatów. Nie każdy zatem wie, a idę nawet o zakład, że większość z kierowców nie posiada świadomości, że policjant nie tylko może wystawić nam mandat, przyznać punkty karne, odebrać nam uprawnienia, ale może też skierować nas na ponowny egzamin na prawo jazdy. Jak to możliwe?

Popełnienie wykroczenia drogowego może zakończyć się punktami karnymi oraz wysokim mandatem, szczególnie po zmianach w prawie drogowym, które weszły w życie z 1 stycznia 2022 roku. Mandaty są wysokie, a ilość punktów karnych potrafi przerażać. To jednak nie wszystkie możliwości jakie posiada funkcjonariusz policji w celu okiełznania kierowcy. Policjant może skierować się na ponowny egzamin, podczas którego weryfikacji zostaną poddane Twoje umiejętności jazdy samochodem/motocyklem oraz wiedza teoretyczna w zakresie znajomości prawa drogowego. Brzmi przerażająco?

Ponowny egzamin na prawo jazdy po kontroli drogowej?

Jeśli przekroczyłeś 24 punkty karne to po pojawieniu się tej informacji na twoim koncie w Centralnej Ewidencji Kierowców, komendant policji skieruje wniosek do starosty o wysłanie cię na powtórny egzamin na prawo jazdy. Nie jest to jedyny przypadek, w którym funkcjonariusze mogą wysłać prowadzącego na egzamin sprawdzający w WORD. Uprawnienie to zostało wpisane wprost do ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Policjant, w związku z wykonywaniem czynności, jest uprawniony do występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na egzamin sprawdzający kwalifikacje, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji tej osoby – art. 129 ust.2 pkt 13a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Prawo jazdy: kiedy policjant może skierować na ponowny egzamin?

Funkcjonariusz policji może wystąpić z wnioskiem o skierowanie kierowcy na ponowny egzamin weryfikujący jego umiejętności oraz wiedzę w kilku przypadkach. Podstawa jest naprawdę szeroka. Jednym z takich przepadków jest sytuacja, w której obywatel informuje policję o osobie starszej, która nie radzi sobie z prowadzeniem samochodu i zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego. Jednak pamiętajmy, że nie wiek jest tutaj wykładnikiem, a stan psychofizyczny kierowcy. Z drugiej strony to może być wynik kontroli drogowej, spowodowanej olbrzymimi błędami i wykroczeniami kierowcy – wtedy funkcjonariusz również może wystąpić o weryfikację umiejętności i wiedzy kierowcy.

Warto jednak zaznaczyć, że powodem do skierowania delikwenta na ponowny egzamin wcale nie musi być kompilacja nieprawidłowych czynności – do ponownego skierowania na egzamin może doprowadzić jeden występek.

Z drugiej strony nie może dojść do sytuacji, w której funkcjonariusz policji zaczyna przepytywać kierowcę w zakresie prawa o ruchu drogowym i na tej podstawie decyduje o skierowaniu kierowcy na ponowny egzamin na prawo jazdy:

Żaden przepis prawa powszechnie obowiązującego nie przyznaje organom policji uprawnienia do “rozpytywania” kierujących pojazdami w przedmiocie znajomości przepisów dotyczących ruchu drogowego.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Oznacza to zatem, że funkcjonariusze policji nie posiadają uprawnień do przeprowadzenia sprawdziany wiedzy w zakresie teorii oraz przepisów o ruchu drogowym, szczególnie jeśli dojście do konfliktu między kierowcą a policjantem. Wymiana słowna, z której funkcjonariusz wywnioskuje, że kierowca nie ma odpowiedniej wiedzy na temat przepisów o ruchu drogowym nie jest podstawą prawną do wysłania kierowcy na ponowny egzamin na prawo jazdy.

Ponowny egzamin na prawo jazdy: strzeż się punktów karnych!

Kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok, może maksymalnie zgromadzić 24 punkty, jeśli krócej – 20 punktów karnych. Wysłanie na ponowny egzamin na prawo jazdy może być wynikiem (choć nie tylko) kontroli drogowej – która jest spowodowana przez rażące wykroczenie popełnione przez kierowcę. Co ciekawe, funkcjonariusze mogą wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy nie tylko po wielokrotnym, ale i jednokrotnym naruszeniu przepisów. Wystarczy więc, że raz porządnie “przepałujesz” i już może czekać cię sporo niemiłych konsekwencji nie tylko w postaci mandatu i punktów karnych.

Przeczytaj też:

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych od 2022: lista zmian. Tabela mandatów

Ponowny egzamin na prawo jazdy to nie tylko dodatkowe nerwy i stracony czas ale też i spore wydatki. Cena części praktycznej wynosi obecnie 140 zł, a teoretycznej – 30 zł. Każde ponowne podejście do egzaminu będzie wiązało się z kolejną opłatą. Potem czekają jeszcze kolejne wydatki związane z wydaniem dokumentu prawa jazdy, a czas oczekiwania na uprawnienia to minimum 9 dni od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie. Terminy samych egzaminów też mogą okazać się odległe w czasie, bo restrykcje sanitarne wpłynęły na przepustowość ośrodków.

Ponowny egzamin na prawo jazdy. Najważniejsze informacje:

  1. Funkcjonariusz policji może skierować Cię na ponowny egzamin jeśli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do Twoich kwalifikacji.
  2. Policjant nie może na podstawie wymiany zdań z kierowcą stwierdzić, że nie znasz przepisów ruchu drogowego i skierować Cię na ponowny egzamin.
  3. Czeka Cię ponowny egzamin na prawo jazdy jeśli przekroczyłeś 24 punktu karne lub 20 jeśli posiadasz prawo jazdy mniej niż rok.
  4. Nawet jeden występek drogowy może zakończyć się ponownym egzaminem na prawo jazdy.
  5. Pamiętajmy, że funkcjonariusz policji nie wysyła kierowcy bezpośrednio do punktu egzaminacyjnego, a kieruje wniosek do starosty i to dopiero starosta rozpatruje sprawę.

Przeczytaj też:

Na te zmiany właściciele motorowerów czekali od dawna. Będzie taniej i prościej [Zmiany w prawie 2022]

Odrobinę pocieszające jest to, że że policjanci raczej sporadycznie korzystają z uprawnienia polegającego na wysłaniu kierowcy na ponowny egzamin a dużo częściej w razie rażącego naruszania przepisów drogowych działają po staremu, czyli wlepiają mandaty, a w skrajnych przypadkach, odbierają prowadzącym uprawnienia i kierują wniosek o ukaranie do sądu.

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Należy doprecyzować, że policjant nie wysyła kierującego do WORD tylko kieruje wniosek do starosty w tej sprawie. Ten może się przychylić do tego lub nie. Tak czy inaczej od decyzji starosty również można złożyć odwołanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button