Prawo jazdy 2018: okres próbny, zielony listek i dodatkowe kursy obowiązkowe dla młodych kierowców

Od 4. czerwca 2018 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące młodych kierowców. Wśród zmian przez długi czas odkładane ograniczenia dla młodych kierowców. Dwuletni okres próbny od dnia odebrania prawa jazdy, obowiązkowe kursy doszkalające i zielony listek oraz zakaz pracy w charakterze kierowcy.

W połowie przyszłego roku w życie wchodzą nowe przepisy dot. prawa jazdy. Ostatecznie pojawi się długo dyskutowany okres próbny dla młodych kierowców. Ten będzie obowiązywał przez dwa lata od dnia odbioru dokumentu. Warto na tym etapie zaznaczyć, że okres próbny –  przynajmniej na tym etapie – dotyczył będzie tylko osób odbierających prawo jazdy kat. B.

Na czym będzie polegał?

Kursy doszkalające 2018

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego każdy młody kierowca będzie zmuszony przejść przez krusty doszkalające, które będą prowadzone przez WORD-y i ODTJ-y. W wojewódzkich ośrodkach będą prowadzone 2-godzinne kursy teoretyczne o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dodatkowym kursem będzie 1-godzinny kurs praktyczny odbywający się w Ośrodkach Doszkalania Techniki Jazdy. Ten także będzie dotyczył tematyki związanej z bezpieczeństwem.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018: jakie dodatkowe koszty poniosą młodzi kierowcy?

Wykroczenia w okresie próbnym

Tutaj sprawa jest prosta: jeśli kierowca w trakcie trwania okresu próbnego popełni dwa wykroczenia, okres próbny będzie automatycznie przedłużony o kolejne dwa lata.

Ograniczenia prędkości

I tutaj zaczynają się schody. Tak jak zapowiadano, młodych kierowców będą obowiązywały specyficzne, mocno rygorystyczne ograniczenia prędkości (przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego). Zapnijcie metaforyczne pasy:

  • teren zabudowany: 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym: 80 km/h
  • autostrady i ekspresowe drogi dwujezdniowe: 100 km/h

Zielony listek

Także przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego nowi kierowcy będą musieli posiadać naklejkę “zielonego listka” na pojeździe. Co ciekawe, taki listek będzie musiał być na pojeździe, który prowadzi kierowca będący w trakcie okresu próbnego, czyli niezależnie czy jest to jego auto, czy pożyczone auto, które akurat prowadzi.

Zakaz pracy zarobkowej

Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego nie będzie można podejmować pracy zarobkowej w formie kierowcy i prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Jak Wam podobają się zmiany w prawie jazdy 2018?

Inne publikacje na ten temat:

9 opinii

  1. Witam mam pytanie, 18 urodziny kończę 2 czerwca wypada to w sobotę więc wtedy nie odbiorę prawka a mam zamiar iść już w marcu na prawko gdybym zdał wcześniej wie ktoś jak to może będzie wyglądać?

    1. Egzamin możesz zdać najwcześniej miesiąc przed 18-stymi urodzinami i radzę Ci go w czasie tego miesiąca zdać 😉 Od razu po zdaniu egzaminu udaj się do wydziału komunikacji zapłacić za dokument i oddać potwierdzenie wpłaty. W moim przypadku data na kategorii to następny dzień roboczy po dniu zdania egzaminu (kat. B i T) i drugi dzień roboczy po egzaminie (kat. A2), z tym, że nie pamiętam już kiedy dokonałem tej opłaty (prawdopodobnie jeszcze w dniu egzaminu). Różnica jest taka, że ja zdawałem po 18 urodzinach,a w Twoim przypadku wydział komunikacji będzie prawdopodobnie czekać do dnia Twoich urodzin z zamówieniem dokumentu w PWPW. Zakładam, że data na Twoim prawie jazdy nie powinna przekroczyć 2-3 czerwca, a wtedy nowe przepisy nie będą Cię obejmowały.

  2. Ograniczenie prędkości jest kompletnym debilizmem. Jak jest dozwolone jechanie 90 km/h to tyle ma jechać, tak samo jak inni. Jadąc wolniej będzie stwarzał zagrożenie i narażał innych na niebezpieczeństwo związane z koniecznością wyprzedzenia marudera !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button