Naklejka "PL" na szybie w 2018. Jak z nią w końcu jest? Obowiązkowa czy nie?

W sieci pojawiło się sporo informacji o tym, że naklejka "PL", relik przeszłości, miałaby wrócić i być wymaganym wyposażeniem samochodu. Wszystko w związku z wprowadzeniem w życie rozporządzenia z 11 grudnia 2017 roku, które zaczęło działać wraz z 1 stycznia roku bieżącego i w sposób niejasny reguluje sprawę.

To jak to jest z tą naklejką "PL" na szybie? W przeszłości była obowiązkowym wyposażeniem auta, ale już dawno o niej zapomnieliśmy (o zielonym listu w sumie też, a wraca...).

Sprawę poruszyła Interia.pl dosłownie kilka dni temu, sugerując, że wraz z wprowadzeniem nowego rozporządzenia w życie, pozostawiono lukę, która wymusza posiadanie naklejki "PL" na szybie.

Jak informuje portal prawodrogowe.pl, rozwiewając wszelkie wątpliwości, nowe rozporządzenie z 11 grudnia 2017 roku najzwyczajniej nie powtarza wymogów konwencji wiedeńskiej, która sprawę reguluje. A według konwencji oznaczenie państwa znajduje się na tablicy rejestracyjnej i nie muszą być powtarzane w innym miejscu z tyłu pojazdu.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Oznacza to także, że pojazdy posiadające czarne tablice rejestracyjne muszą posiadać naklejkę "PL" z tyłu. Oczywiście naklejka wymagana jest w przypadku podróży do państw nieobjętych konwencją wiedeńską.

Pointując: nie, naklejka "PL" nie jest wymagana po zmianie przepisów. 

Źródło: prawodrogowe.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button