125 ccm
Aktualnie czytasz:
Jesteś nowym kierowcą? W 2018 roku nie pojedziesz więcej niż 100 km/h
4

Od 4 czerwca 2018 roku w życie wejdą nowe przepisy dotyczące okresu próbnego dla młodych kierowców. Określa on maksymalna prędkość jaką może poruszać osoba, która zdobyła uprawnienia, ale także konieczność przejścia dodatkowych (odpłatnych) kursów. Przepisy będą dotyczyć także kierowców, którzy stracili prawo jazdy. 

Jeśli zdobędziecie uprawnienia po 4. czerwca 2018 roku, szykujcie się na sporo restrykcji. Od razu uspokoję: póki co, dotyczą one tylko kategorii B. Nie zmienia to faktu, że są dość poważne.

Okres próbny dla młodych kierowców będzie trwał 2 lata. Dotyczył będzie także osób, które straciły uprawnienia zdobywając komplet punktów karnych (a ja głupi myślałem, że po 24. punktach dostaje się ekspres do kawy).

100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej

Najważniejsze będzie pierwsze 8 miesięcy. Przez 8 miesięcy nowy kierowca nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie lub dwujezdniowej drodze ekspresowej.

W czasie okresu próbnego nowy kierowca powinien zadbać o to, żeby nie łamać przepisów. Jeśli zrobi to dwukrotnie, uprawnienia zostaną mu odebrane. Dodatkowo, starosta będzie miał prawo przedłużyć okres próbny o kolejne dwa lata.

Zielony listek i zakaz pracy zarobkowej

Każdy nowy kierowca bezwarunkowo będzie musiał posiadać na pojeździe naklejkę zielonego liścia, nawet jeśli samochód pożyczył. Dużo bardziej kontrowersyjnym zapisem jest zakaz pracy zarobkowej jako kierowca przez pierwsze 8 miesięcy. Bez względu na to, czy jako pracownik na umowie, czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Dodatkowe kursy w WORD

Na sam koniec dwa obowiązkowe kursy. Teoretyczny i praktyczny kurs będzie trzeba przejść także w pierwszych 8 miesiącach od uzyskania uprawnień, a zaświadczenia o ich przebyciu złożyć w starostwie. Maksymalna cena kursu teoretycznego będzie wynosić 100 zł, praktycznego 200 zł. Na godzinnym kursie praktycznym będą przedstawiane zagrożenia w ruchu drogowym. W jaki sposób? Tego nie wie nikt.

Kursy będą prowadzić WORDy.

Źródło: INFOR.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
9%
Interesujące
2%
heh...
2%
Że co?
58%
Grrrr!
23%
Smutne
7%
4 Komentarze