Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy przez Internet: Jak to działa?
0

Coraz więcej spraw możemy załatwić nie wychodząc z domu. Elektroniczne usługi mają na celu poprawę komfortu załatwiania spraw, ale nie ich załatwianie jest łatwą czynnością. Do spraw, które możemy załatwić on-line należy np. rejestrowanie pojazdu, a także wydawanie prawa jazdy. Jak to działa?

Wniosek o wydanie prawa jazdy, np. w wypadku zagubienia i potrzeby wyrobienia duplikatu możemy złożyć przez Internet. Trzeba jednak przygotować się wcześniej do wykonania kilku czynności.
Do złożenia wniosku potrzebny jest m.in. skan podpisu, a także aktualne zdjęcie. Niezbędne jest także opłacenie czynności wyrabiania nowego prawa jazdy w wysokości 100,50 zł oraz przygotowanie potwierdzenia opłaty.

Nowe prawo jazdy można zamówić korzystając ze strony www.esp.pwpw.pl – za pomocą tzw. elektronicznej skrzynki podawczej. Aby tego dokonać należy zarejestrować się w systemie.
Wypełnienie wniosku wiąże się z załączeniem plików, które mają zawierać skan podpisu, odpowiednio przygotowane zdjęcie oraz dowód wpłaty. Po pomyślnym zakończeniu procedury należy oczekiwać około 2 tygodni na wydanie nowego dokumentu. Odbioru poświadczenia uprawnień można dokonać drogą pocztową, lub w odpowiednim dla adresu zamieszkania urzędzie komunikacji.

Ciągle czekamy na zapowiadane przez rząd elektroniczne prawo jazdy, które pozwoli zrezygnować z fizycznego dokumentu. Wystarczy odpowiednia aplikacja w smartfonie. Podobno ma zostać wprowadzone w życie jeszcze w tym roku.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%