Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy na motocykl: Czy warto?
21

Bzyczek stoi pod oknem już czwarty sezon, a mnie naszły chwile refleksji. Czy lubię swój skuter? Czy mam do niego sentyment? A może chciałbym zamienić go na coś szybszego, mocniejszego? Czy tylko tak mi się wydaje?

Jeszcze niedawno nakłaniałem moją żonę do uzbierania pieniędzy na prawo jazdy aby kupić sobie jakąś 125 lub 250. Z rozmarzeniem spoglądałem na mijaną Hondę Transalp czyli motocykl moich marzeń. Ostatnio jakoś zamilkłem w tej kwestii...

Bzyczek jeździ. Może nie lata ale przemieszcza się.  Coś mu ostatnio dolega, bo prędkość maksymalna spadła z licznikowych 73 km/h do 65. Wymieniałem obudowę filtra powietrza, pierścienie również. Regulowałem gaźnik i wiem, że jest tak jak być powinno.  Pamiętam moje niedawne dążenie do jak najwyższej prędkości maksymalnej, do żyłowania kosmicznych obrotów i marzenie o aluminiowym kicie. Jednak teraz jeżdżę wolniej niż jeszcze niedawno (zaledwie o 8 km/h choć procentowo to dużo) i zauważyłem, że czas przejazdu przez miasto praktycznie nie uległ zmianie. Spalanie jest odczuwalnie niższe. Jeżdżę spokojniej. Dziwne ale takie prędkości zaczęły mi wystarczać. Starzeję się czy co?

A jak to jest z tym prawem jazdy? 1500 zł wydam na kurs (na który muszę jeszcze znaleźć czas). Z dodatkami dobiję do dwóch tysięcy. Wszystko po to żeby kupić motocykl za kilka - kilkanaście tysięcy. Za to miałbym już nawet trzy metry kwadratowe mieszkania. Prawdopodobnie moto będzie japońskie więc ceny części i napraw dadzą ostro po portfelu. Jakaś inwestycja na początku na pewno będzie potrzebna gdyż w grę wchodzi tylko używany sprzęt. Poza tym opłata. Cztery razy większa za 125 niż za 50 cm3.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Kupno motocykla lub maksiskutera to rozwijanie przeze mnie większych prędkości. Co to oznacza w praktyce? Zakup konkretnych ubrań. Wiem, że przy moich obecnych prędkościach coś takiego też by się przydało ale na razie sprawdza się cywilna kurtka.

Sprzęt większej pojemności = większa szerokość moto.  Zauważyłem, że w chwili obecnej potrafię przemieszczać się w korku szybciej niż niejeden ścigacz lub turystyk. Po prostu => mniejsze moto łatwiej się mieści.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Poza tym spalanie. Może Bzyczek ma apetyt na paliwo (3,7 - 4,2 na setkę przy obciążeniu dość znacznym w cyklu miejskim, manetka opór) ale większe pojemności na pewno potrzebują go więcej. Szczegółowych danych nie znam ale się tego domyślam.

Jeśli chodzi o pracę - wiem, że więcej listów zabrałbym do 250 niż do 50 ale nie wyobrażam sobie podjeżdżania od domku do domku i od skrzynki do skrzynki czymś co waży 200 kg.

Poza tym jeśli Bzyczek się skończy to biorę z konta oszczędnościowego 3000 zł i idę do salonu z chińskimi skuterami. Kupuję co chcę i żadne dodatkowe koszty mnie nie interesują. Jeżdżę dalej.

Argumentem przemawiającym za prawem jazdy może być "kompleks najmniejszego na drodze" ale uleganie temu oznaczałoby konieczność kupienia sobie chyba Goldwinga 1800 cm3. 50 może i ma najmniej koni i jest najsłabsza ale nieraz potrafi więcej niż niejeden samochód czy motocykl. Szerokości!

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
33%
21 Komentarze
1 2 3
  • Zdjęcie profilowe
    24 maja 2013 at 20:57

    Z używanym łatwo nie będziesz miał 🙂
    W tym stylu masz jeszcze stare Piaggio Poeple, którego więcej na rynku.