Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy na motorower i motocykl 2016: Jak wyrobić/utworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK)?
8

„Kiedyś to było prosto zrobić prawo jazdy” - często słyszymy to zdanie wypowiadane przez naszych rodziców lub dziadków... I trudno się z tym nie zgodzić. W tej chwili, oprócz dużo trudniejszych egzaminów (teoria + praktyka), musimy zaliczyć też wizytę w urzędzie miasta (lub w starostwie) przynależnym do naszego miejsca zameldowania.

W jakim celu? Otóż zanim w ogóle udamy się na kurs prawa jazdy, musimy stworzyć w ww. miejscu tzw. profil kandydata na kierowcę, w skrócie PKK. Podpowiadamy jak bezboleśnie przejść przez ten proces.

Żeby uzyskać PKK niestety sama wizyta w urzędzie nie wystarczy. Aby nie odbić się od okienka, kandydat na kierowcę motorowerów lub motocykli (kat. prawa jazdy: AM, A1, A) powinien przygotować następujące dokumenty:

- dowód tożsamości potwierdzający numer PESEL i adres zameldowania (osoba niepełnoletnia przedstawia zaświadczenie z wydziału ewidencji ludności ze swoim numerem PESEL)

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

- jedno wyraźne, kolorowe zdjęcie o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm, bez okularów, nakrycia głowy itp.

- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, - pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na odbycie szkolenia, uzyskanie prawa jazdy oraz wzięcie odpowiedzialności za następstwa szkód spowodowanych w wyniku prowadzenia pojazdów mechanicznych przez podopiecznego, do momentu ukończenia przez niego 18 lat (wymagane przy kat. AM - motorowery, A1 - motocykle o pojemności silnika do 125 ccm).

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

- wniosek o wydanie prawa jazdy

Osoba niepełnoletnia powinna pojawić się w urzędzie ze swoim prawnym opiekunem, który będzie przy sobie posiadał swój dokument tożsamości. Po złożeniu ww. dokumentów kandydat na kierowcę uzyskuje swój PKK - profil kandydata na kierowcę. Następnie może udać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy i rozpocząć szkolenie. A od tego momentu już niedaleka droga by poczuć wolność, jaką dają jednoślady. Powodzenia!

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
0%
0%