Prawo jazdy na motorower i motocykl 2016: Jak wyrobić/utworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK)?

„Kiedyś to było prosto zrobić prawo jazdy” - często słyszymy to zdanie wypowiadane przez naszych rodziców lub dziadków... I trudno się z tym nie zgodzić. W tej chwili, oprócz dużo trudniejszych egzaminów (teoria + praktyka), musimy zaliczyć też wizytę w urzędzie miasta (lub w starostwie) przynależnym do naszego miejsca zameldowania.

W jakim celu? Otóż zanim w ogóle udamy się na kurs prawa jazdy, musimy stworzyć w ww. miejscu tzw. profil kandydata na kierowcę, w skrócie PKK. Podpowiadamy jak bezboleśnie przejść przez ten proces.

Żeby uzyskać PKK niestety sama wizyta w urzędzie nie wystarczy. Aby nie odbić się od okienka, kandydat na kierowcę motorowerów lub motocykli (kat. prawa jazdy: AM, A1, A) powinien przygotować następujące dokumenty:

- dowód tożsamości potwierdzający numer PESEL i adres zameldowania (osoba niepełnoletnia przedstawia zaświadczenie z wydziału ewidencji ludności ze swoim numerem PESEL)

- jedno wyraźne, kolorowe zdjęcie o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm, bez okularów, nakrycia głowy itp.

- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, - pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na odbycie szkolenia, uzyskanie prawa jazdy oraz wzięcie odpowiedzialności za następstwa szkód spowodowanych w wyniku prowadzenia pojazdów mechanicznych przez podopiecznego, do momentu ukończenia przez niego 18 lat (wymagane przy kat. AM - motorowery, A1 - motocykle o pojemności silnika do 125 ccm).

- wniosek o wydanie prawa jazdy

Osoba niepełnoletnia powinna pojawić się w urzędzie ze swoim prawnym opiekunem, który będzie przy sobie posiadał swój dokument tożsamości. Po złożeniu ww. dokumentów kandydat na kierowcę uzyskuje swój PKK - profil kandydata na kierowcę. Następnie może udać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy i rozpocząć szkolenie. A od tego momentu już niedaleka droga by poczuć wolność, jaką dają jednoślady. Powodzenia!

Inne publikacje na ten temat:

8 opinii

  1. PKK – profil a tak w praktyce to ważny jest numer i z nim można iść do OSK lub WORDu. Tak więc od razu wpisać sobie do komórki ten numer by nie mieć problemu gdy zginie kartka papieru z PKK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button