Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy na motorower i motocykl 2016: Jak wyrobić/utworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK)?
8

„Kiedyś to było prosto zrobić prawo jazdy” – często słyszymy to zdanie wypowiadane przez naszych rodziców lub dziadków… I trudno się z tym nie zgodzić. W tej chwili, oprócz dużo trudniejszych egzaminów (teoria + praktyka), musimy zaliczyć też wizytę w urzędzie miasta (lub w starostwie) przynależnym do naszego miejsca zameldowania.

W jakim celu? Otóż zanim w ogóle udamy się na kurs prawa jazdy, musimy stworzyć w ww. miejscu tzw. profil kandydata na kierowcę, w skrócie PKK. Podpowiadamy jak bezboleśnie przejść przez ten proces.

Żeby uzyskać PKK niestety sama wizyta w urzędzie nie wystarczy. Aby nie odbić się od okienka, kandydat na kierowcę motorowerów lub motocykli (kat. prawa jazdy: AM, A1, A) powinien przygotować następujące dokumenty:

– dowód tożsamości potwierdzający numer PESEL i adres zameldowania (osoba niepełnoletnia przedstawia zaświadczenie z wydziału ewidencji ludności ze swoim numerem PESEL)

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

– jedno wyraźne, kolorowe zdjęcie o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm, bez okularów, nakrycia głowy itp.

– orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, – pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na odbycie szkolenia, uzyskanie prawa jazdy oraz wzięcie odpowiedzialności za następstwa szkód spowodowanych w wyniku prowadzenia pojazdów mechanicznych przez podopiecznego, do momentu ukończenia przez niego 18 lat (wymagane przy kat. AM – motorowery, A1 – motocykle o pojemności silnika do 125 ccm).

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

– wniosek o wydanie prawa jazdy

Osoba niepełnoletnia powinna pojawić się w urzędzie ze swoim prawnym opiekunem, który będzie przy sobie posiadał swój dokument tożsamości. Po złożeniu ww. dokumentów kandydat na kierowcę uzyskuje swój PKK – profil kandydata na kierowcę. Następnie może udać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy i rozpocząć szkolenie. A od tego momentu już niedaleka droga by poczuć wolność, jaką dają jednoślady. Powodzenia!

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
0%
0%