Prawo jazdy na motorower i motocykl 2016: Jak wyrobić/utworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK)?

„Kiedyś to było prosto zrobić prawo jazdy” – często słyszymy to zdanie wypowiadane przez naszych rodziców lub dziadków… I trudno się z tym nie zgodzić. W tej chwili, oprócz dużo trudniejszych egzaminów (teoria + praktyka), musimy zaliczyć też wizytę w urzędzie miasta (lub w starostwie) przynależnym do naszego miejsca zameldowania.

W jakim celu? Otóż zanim w ogóle udamy się na kurs prawa jazdy, musimy stworzyć w ww. miejscu tzw. profil kandydata na kierowcę, w skrócie PKK. Podpowiadamy jak bezboleśnie przejść przez ten proces.

Żeby uzyskać PKK niestety sama wizyta w urzędzie nie wystarczy. Aby nie odbić się od okienka, kandydat na kierowcę motorowerów lub motocykli (kat. prawa jazdy: AM, A1, A) powinien przygotować następujące dokumenty:

– dowód tożsamości potwierdzający numer PESEL i adres zameldowania (osoba niepełnoletnia przedstawia zaświadczenie z wydziału ewidencji ludności ze swoim numerem PESEL)

– jedno wyraźne, kolorowe zdjęcie o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm, bez okularów, nakrycia głowy itp.

– orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, wydane przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, – pisemna zgoda rodziców lub opiekunów na odbycie szkolenia, uzyskanie prawa jazdy oraz wzięcie odpowiedzialności za następstwa szkód spowodowanych w wyniku prowadzenia pojazdów mechanicznych przez podopiecznego, do momentu ukończenia przez niego 18 lat (wymagane przy kat. AM – motorowery, A1 – motocykle o pojemności silnika do 125 ccm).

– wniosek o wydanie prawa jazdy

Osoba niepełnoletnia powinna pojawić się w urzędzie ze swoim prawnym opiekunem, który będzie przy sobie posiadał swój dokument tożsamości. Po złożeniu ww. dokumentów kandydat na kierowcę uzyskuje swój PKK – profil kandydata na kierowcę. Następnie może udać się do wybranej przez siebie szkoły nauki jazdy i rozpocząć szkolenie. A od tego momentu już niedaleka droga by poczuć wolność, jaką dają jednoślady. Powodzenia!

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

8 opinii

  1. Bo pies twoim przewodnikiem jest. I przyjacielem. Nie to co kot… co cię na manowce wyprowadzi, a potem oleje (dosłownie i w przenośni)… 🙂

  2. PKK – profil a tak w praktyce to ważny jest numer i z nim można iść do OSK lub WORDu. Tak więc od razu wpisać sobie do komórki ten numer by nie mieć problemu gdy zginie kartka papieru z PKK.

  3. Czy muszę zabrać młodego (14 lat) do starostwa żeby założyć mu profil kierowcy ? Czy wymagany jest tam jego podpis?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button