Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2019. Ile czeka się na prawo jazdy?
0

Prawo jazdy 2019. Ile czeka się na prawo jazdy?

autor: Przemysław Borkowski11 stycznia 2019

Jak długo czeka się na wydanie dokumentu od czasu zdania egzaminu? Jak sprawdzić czy nasze prawo jazdy jest już do odbioru online?

Sprawdzenie czy nasze prawo jazdy jest już gotowe do odebrania to prosty proces, który można przejść online. W pierwszej kolejności musimy wjeść na stronę INFOCAR. Potem podajemy swój PESEL, imię oraz nazwisko. Momentalnie otrzymamy informację na jakim etapie jest „produkcja” naszego dokumentu i czy możemy go już odebrać.  

Ile czeka się na odbiór prawa jazdy 2019?

Tutaj wszystko zależy od WORD-u w którym zdawaliśmy egzamin. W teorii ośrodek powinien przesłać wyniki naszego egzaminu od razu, w praktyce jest różnie. Przyjmuje się, że średnio na odebranie dokumentu czeka się około 2 tygodnie. Czas też może być krótszy, nawet o połowę, ale może tez rozciągnąć się do trzech tygodni. 

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

Jeśli wszystko było jak należy i WORD na czas przesłał dokumenty to PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcy wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy.

Czy można jeździć zanim odbierze się prawo jazdy? 

Odpowiedź jest prosta: nie. W świetle prawa dopiero w dniu odebrania odpowiedniego dokumentu (np. prawa jazdy kat. A) zyskujemy prawo do poruszania się danymi pojazdami. Okres pomiędzy zdaniem egzaminu, a odbiorem dokumentu, nie różni się niczym od okresu, w którym nie posiadamy uprawnień. Za jazdę bez prawa jazdy grozi mandat w wysokości 500 zł oraz konsekwencje wynikające chociażby z regresu ubezpieczeniowego. 

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
20%
Interesujące
10%
heh...
2%
Że co?
10%
Grrrr!
15%
Smutne
44%