Prawo jazdy 2019. Ile czeka się na prawo jazdy?

Jak długo czeka się na wydanie dokumentu od czasu zdania egzaminu? Jak sprawdzić czy nasze prawo jazdy jest już do odbioru online?

Sprawdzenie czy nasze prawo jazdy jest już gotowe do odebrania to prosty proces, który można przejść online. W pierwszej kolejności musimy wjeść na stronę INFOCAR. Potem podajemy swój PESEL, imię oraz nazwisko. Momentalnie otrzymamy informację na jakim etapie jest „produkcja” naszego dokumentu i czy możemy go już odebrać.  

Ile czeka się na odbiór prawa jazdy 2019?

Tutaj wszystko zależy od WORD-u w którym zdawaliśmy egzamin. W teorii ośrodek powinien przesłać wyniki naszego egzaminu od razu, w praktyce jest różnie. Przyjmuje się, że średnio na odebranie dokumentu czeka się około 2 tygodnie. Czas też może być krótszy, nawet o połowę, ale może tez rozciągnąć się do trzech tygodni. 

Jeśli wszystko było jak należy i WORD na czas przesłał dokumenty to PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcy wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy.

Czy można jeździć zanim odbierze się prawo jazdy? 

Odpowiedź jest prosta: nie. W świetle prawa dopiero w dniu odebrania odpowiedniego dokumentu (np. prawa jazdy kat. A) zyskujemy prawo do poruszania się danymi pojazdami. Okres pomiędzy zdaniem egzaminu, a odbiorem dokumentu, nie różni się niczym od okresu, w którym nie posiadamy uprawnień. Za jazdę bez prawa jazdy grozi mandat w wysokości 500 zł oraz konsekwencje wynikające chociażby z regresu ubezpieczeniowego. 

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button