Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2019. Ile czeka się na prawo jazdy?
0

Prawo jazdy 2019. Ile czeka się na prawo jazdy?

autor: Przemysław Borkowski11 stycznia 2019

Jak długo czeka się na wydanie dokumentu od czasu zdania egzaminu? Jak sprawdzić czy nasze prawo jazdy jest już do odbioru online?

Sprawdzenie czy nasze prawo jazdy jest już gotowe do odebrania to prosty proces, który można przejść online. W pierwszej kolejności musimy wjeść na stronę INFOCAR. Potem podajemy swój PESEL, imię oraz nazwisko. Momentalnie otrzymamy informację na jakim etapie jest „produkcja” naszego dokumentu i czy możemy go już odebrać.  

Ile czeka się na odbiór prawa jazdy 2019?

Tutaj wszystko zależy od WORD-u w którym zdawaliśmy egzamin. W teorii ośrodek powinien przesłać wyniki naszego egzaminu od razu, w praktyce jest różnie. Przyjmuje się, że średnio na odebranie dokumentu czeka się około 2 tygodnie. Czas też może być krótszy, nawet o połowę, ale może tez rozciągnąć się do trzech tygodni. 

Jeśli wszystko było jak należy i WORD na czas przesłał dokumenty to PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcy wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Czy można jeździć zanim odbierze się prawo jazdy? 

Odpowiedź jest prosta: nie. W świetle prawa dopiero w dniu odebrania odpowiedniego dokumentu (np. prawa jazdy kat. A) zyskujemy prawo do poruszania się danymi pojazdami. Okres pomiędzy zdaniem egzaminu, a odbiorem dokumentu, nie różni się niczym od okresu, w którym nie posiadamy uprawnień. Za jazdę bez prawa jazdy grozi mandat w wysokości 500 zł oraz konsekwencje wynikające chociażby z regresu ubezpieczeniowego. 

 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
18%
8%
48%