125 ccm
Aktualnie czytasz:
Pilne: Będzie można jeździć motocyklem 125 ccm z prawem jazdy B

Sejm dosłownie przed chwilą uchwalił nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Czekamy teraz na decyzję Senatu i podpis Prezydenta – jednak zdaniem specjalistów to jedynie formalność. Marzenia wielu stają się powoli rzeczywistością: mając prawo jazdy B będzie możliwość poruszania się skuterem do 125 ccm.

Za zmianami w ustawie, która teraz trafią do Senatu, głosowało 293 posłów. Nowelizacja „przeszła” nieznaczną większością głosów i została skierowana do dalszej legislacji w Senacie. Następny krok to podpis Prezydenta.

Nowe przepisy umożliwiać będą właścicielom prawa jazdy kategorii B jazdę skuterem do 125 ccm (automatyczna skrzynia biegów). Jedynym wymaganiem będzie posiadanie uprawnień od co najmniej 3 lat.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Czy można jeździć już motocyklem z prawem jazdy kat. B?

Czytaj Raport: motocykle i Skutery 125 na prawo jazdy B
Dyskutuj na ten temat na Forum 125.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
24 Komentarze
1 2 3
 • Zdjęcie profilowe MtothaJ
  10 maja 2014 at 20:54

  Evert napisał:
  Wszystko się zgadza, tylko zwróć uwagę, że pierwotna propozycja PZM mówiła nie tylko o automatycznej skrzyni biegów, ale i o obowiązku szkolenia. Ten zapis został wykreślony na wniosek przedstawiciela WORD. Sądzę, że szkolenie nie wzbudziło by tylu emocji, gdyby można było dzięki niemu otrzymać pełne prawa do prowadzenia pojazdów z kat. A1, jak jest to w Austrii czy Francji, gdzie po kilkugodzinnym kursie można jeździć motocyklem 125 bez żadnych ograniczeń. Jak już wymagać szkolenia, to na wszystkie kategorie jednośladów 125 cm3, a nie tylko na automaty.

  Na temat Austrii czy Francji się nie wypowiadam, ale np. w UK to z 125cc na kat. B nie jest tak do końca różowo. Wprawdzie można jezdzic zarówno motocyklami wyposażonymi w automatyczna i manualna skrzynie biegow natomiast wiaze się to z kilkoma ograniczeniami: i) konieczność przyczepienia tablic L ii) brak możliwości zabierania pasażerów iii) brak możliwości jeżdżenia po autostradach iv) konieczność powtarzania CBT (szkolenia) co dwa lata jeśli w tym czasie nie zdamy kat. A
  Majac powyższe na uwadze, planowane uwarunkowania w PL zdaja się dość liberalne.

 • Zdjęcie profilowe Evert
  11 maja 2014 at 08:27

  Na tle Wielkiej Brytanii wydają się może liberalne, w porównaniu do Czech i Słowacji również poniekąd – będziemy mieli możliwość jazdy półautomatem. 🙂 Jednak w odniesieniu do Włoch i Łotwy, gdzie B zawiera w sobie A1 (bez żadnych dodatkowych uwarunkowań, z tym że wyłącznie na terenie kraju) oraz Hiszpanii, Portugalii i Belgii (po spełnieniu warunków wiekowych / okresu posiadania prawo jazdy lub/i wydania ich przez władze kraju) już takimi nie są.

  Inna rzecz, czy brytyjski Compulsory Basic Training można w ogóle wiązać z uprawnieniami kat. B, jak to się często robi? Przecież nie tylko posiadacze prawa jazdy B mogą przechodzić tego typu szkolenia na motocykl 125 cm3.

 • Zdjęcie profilowe Hindenburg
  11 maja 2014 at 11:13

  Jak widać, trafiają na nasz rynek już motocykle 125cm3 – ten Kymco ma tylko 4tys. km przebiegu i kosztuje niewiele ponad 2tys. zł 🙂 Będzie w czym wybierać 🙂
  http://www.warszawska347.com/nexxon1252009.html

 • Zdjęcie profilowe MtothaJ
  11 maja 2014 at 11:29

  Evert napisał:
  Inna rzecz, czy brytyjski Compulsory Basic Training można w ogóle wiązać z uprawnieniami kat. B, jak to się często robi? Przecież nie tylko posiadacze prawa jazdy B mogą przechodzić tego typu szkolenia na motocykl 125 cm3.

  kat. B + CBT = możliwość jezdzenia na 50cc bez tablic L
  kat. B + CBT + wyrobienie prawa jazdy provisional kat. A (formalność załatwiana poczta) = możliwość jezdzenia na 125cc z zastrzeżeniem wcześniej wymienionych ograniczen.

  Przy 125cc na kat. B CBT trzeba powtarzac co 2 lata chyba ze w tym czasie zdamy kat. A. Generalnie chodzi nie tyle o umożliwienie kierowcom samochodow jezdzenie na 125cc co umożliwienie poczatkujacym motocyklistom nabrania realnego doświadczenia na drodze celem umożliwienia zdania egzaminu na kat. A. Stad tez obostrzenia w zakresie np. braku możliwości zabierania pasazerow bądź jazdy po autostradach. W praktyce oczywiście wiele osob co dwa lata powtarza CBT i tak sobie jeździ natomiast zalozenie jest takie ze ma to być przejsciowa faza na drodze do uzyskania kat. A.

  Pozdrawiam, MtothaJ