Aktualnie czytasz:
Ograniczenie prędkości do 30 km/h poprawia bezpieczeństwo? Niestety nie
1

Ograniczenie prędkości do 30 km/h poprawia bezpieczeństwo? Niestety nie

autor: Przemysław Borkowski28 czerwca 2018

Strefy ograniczenia prędkości nie poprawiają bezpieczeństwa na drodze. Do takich wniosków doszło hrabstwo Hampshire, które wycofało się z programu wprowadzania tego typu ograniczeń prędkości.

Kolejne brytyjskie hrabstwo wycofuje się z programu wprowadzania stref ograniczenia prędkości do 30 km/h. Okazuje się, że to rozwiązanie to jest nieskutecznie i nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. 

Nie ma dowodów na korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze w porównaniu z obserwowanymi dla całej sieci drogowej utrzymywanej przez rada hrabstwa – pisał w cytowanym przez brd24.pl raporcie przedstawiciel rady hrabstwa Hampshire.

Tylko w 4. z 14. stref kierowcy rzeczywiście zwolnili. W pozostałych nie przestrzegali ograniczenia do 30 km/h. Program prowadzono od 2012 roku. 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Junaka. Wygraj zegarek o wartości 2000 PLN

Chcesz zdobyć wyjątkowy zegarek Davosa z logo Junak? Nakręć film o swoim Junaku i opublikuj na Facebooku.

W innym brytyjskim hrabstwie, Somerset, po ustanowieniu 17. taki stref bezpieczeństwo nie tylko się nie poprawiło, ale pogorszyło – zanotowano wzrost wypadków i wzrost liczby ofiar śmiertelnych.

Łukasz Zboralski z brd24.pl zauważa, że w Wielkiej Brytanii nie prowadzi się tzw. „rutynowych kontroli” policji. Prędkość sprawdza się w określonych miejscach. Z tego powodu ustanowienie stref było postawieniem znaku, który użytkownicy dróg szybko przestali przestrzegać.

Podobnie sytuacja ma się oczywiście w Polsce, gdzie – mimo poważnych konsekwencji, kontroli policji, nieoznakowanych radiowozów itp. – znaki nieprzesadnie kogokolwiek przejmują. 

Źródło: brd24.pl

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
  • Mateusz
    28 czerwca 2018 at 17:40

    „że to rozwiązanie to jest nieskutecznie”dwa razy to, nieskuteczne
    „po ustanowieniu 17. taki stref” takich
    „było postawieniem znaku, który użytkownicy” którego