Ograniczenie prędkości do 30 km/h poprawia bezpieczeństwo? Niestety nie

Strefy ograniczenia prędkości nie poprawiają bezpieczeństwa na drodze. Do takich wniosków doszło hrabstwo Hampshire, które wycofało się z programu wprowadzania tego typu ograniczeń prędkości.

Kolejne brytyjskie hrabstwo wycofuje się z programu wprowadzania stref ograniczenia prędkości do 30 km/h. Okazuje się, że to rozwiązanie to jest nieskutecznie i nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. 

Nie ma dowodów na korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze w porównaniu z obserwowanymi dla całej sieci drogowej utrzymywanej przez rada hrabstwa - pisał w cytowanym przez brd24.pl raporcie przedstawiciel rady hrabstwa Hampshire.

Tylko w 4. z 14. stref kierowcy rzeczywiście zwolnili. W pozostałych nie przestrzegali ograniczenia do 30 km/h. Program prowadzono od 2012 roku. 

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

W innym brytyjskim hrabstwie, Somerset, po ustanowieniu 17. taki stref bezpieczeństwo nie tylko się nie poprawiło, ale pogorszyło - zanotowano wzrost wypadków i wzrost liczby ofiar śmiertelnych.

Łukasz Zboralski z brd24.pl zauważa, że w Wielkiej Brytanii nie prowadzi się tzw. „rutynowych kontroli” policji. Prędkość sprawdza się w określonych miejscach. Z tego powodu ustanowienie stref było postawieniem znaku, który użytkownicy dróg szybko przestali przestrzegać.

Podobnie sytuacja ma się oczywiście w Polsce, gdzie - mimo poważnych konsekwencji, kontroli policji, nieoznakowanych radiowozów itp. - znaki nieprzesadnie kogokolwiek przejmują. 

Źródło: brd24.pl

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. „że to rozwiązanie to jest nieskutecznie”dwa razy to, nieskuteczne
    „po ustanowieniu 17. taki stref” takich
    „było postawieniem znaku, który użytkownicy” którego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button