Ograniczenie prędkości do 30 km/h poprawia bezpieczeństwo? Niestety nie

Strefy ograniczenia prędkości nie poprawiają bezpieczeństwa na drodze. Do takich wniosków doszło hrabstwo Hampshire, które wycofało się z programu wprowadzania tego typu ograniczeń prędkości.

Kolejne brytyjskie hrabstwo wycofuje się z programu wprowadzania stref ograniczenia prędkości do 30 km/h. Okazuje się, że to rozwiązanie to jest nieskutecznie i nie poprawia bezpieczeństwa na drodze. 

Nie ma dowodów na korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze w porównaniu z obserwowanymi dla całej sieci drogowej utrzymywanej przez rada hrabstwa – pisał w cytowanym przez brd24.pl raporcie przedstawiciel rady hrabstwa Hampshire.

Tylko w 4. z 14. stref kierowcy rzeczywiście zwolnili. W pozostałych nie przestrzegali ograniczenia do 30 km/h. Program prowadzono od 2012 roku. 

W innym brytyjskim hrabstwie, Somerset, po ustanowieniu 17. taki stref bezpieczeństwo nie tylko się nie poprawiło, ale pogorszyło – zanotowano wzrost wypadków i wzrost liczby ofiar śmiertelnych.

Łukasz Zboralski z brd24.pl zauważa, że w Wielkiej Brytanii nie prowadzi się tzw. „rutynowych kontroli” policji. Prędkość sprawdza się w określonych miejscach. Z tego powodu ustanowienie stref było postawieniem znaku, który użytkownicy dróg szybko przestali przestrzegać.

Podobnie sytuacja ma się oczywiście w Polsce, gdzie – mimo poważnych konsekwencji, kontroli policji, nieoznakowanych radiowozów itp. – znaki nieprzesadnie kogokolwiek przejmują. 

Źródło: brd24.pl

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. “że to rozwiązanie to jest nieskutecznie”dwa razy to, nieskuteczne
    “po ustanowieniu 17. taki stref” takich
    “było postawieniem znaku, który użytkownicy” którego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button