Od dziś pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Przepisy drogowe 2018

Dokładnie dzisiaj, 1 października, w życie wchodzą nowe przepisy umożliwiające kierowcom jazdę bez dowodu rejestracyjnego oraz bez blankietu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC. 

1 października to czas długo oczekiwanych zmian w przepisach drogowych. Od dziś kierowcy nie są zobligowani do posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wszystkie dane funkcjonariusze policji - w teorii - będą mięli w systemie CEPiK. 

Plany w prowadzenia tego rozwiązania potwierdzał w czerwcu minister Marek Zagórski, a o rozwiązaniu mówi się już od dłuższego czasu. To w sumie logiczne, ponieważ zintegrowane w systemie CEPiK bazy danych bez problemu są w stanie określić kto jest właścicielem auta na podstawie numeru rejestracyjnego. 

Co w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, którego nie mamy przy sobie? Funkcjonariusz odnotuje jego zabranie i od tej pory będzie on widniał w systemie jako "zabrany" do czasu wyjaśnienia sprawy (np. przejścia dodatkowego przeglądu technicznego). 

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Warto pamiętać, że zmiany w przepisach nie dotyczą dowodu osobistego i prawa jazdy. Obydwa dokumenty nadal należy mieć przy sobie.

Za brak dowodu i polisy OC wciąż grozi mandat

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. spoko, ze bez polisy i bez dowodu mozna jezdzic, ale yanosik jednak zostaje u mnie w aucie bo wiecie, za chwile akcja znicz i wiele innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button