Aktualnie czytasz:
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym 2017/2018: badanie techniczne płatne z góry, CEPIK 2.0 i inne
Artykuł:
1

CEPIK 2.0 wprawdzie wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku, ale część funkcjonalności ma być wprowadzona już teraz. Do tego w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym założono, że za badanie techniczne pojazdu będzie trzeba płacić z góry.

Płatne z góry badanie techniczne ma ukrócić proces „turystyki badań technicznych”, w którym właściciele niesprawnych pojazdów jeżdżą od punktu do punktu licząc na to, że „w końcu się uda”. Teraz badanie techniczne ma być płatne z góry, bez względu na jego efekt końcowy.

Zasada ta ma nie dotyczyć osób, które prowadzą działalność gospodarczą i otrzymują fakturę VAT z odroczonym terminem płatności (np. firmy z dużymi flotami pojazdów). To ukłon w stronę przedsiębiorców.

W związku z powyższym do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowca unika konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko „turystyki badań technicznych”, w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej – mówił dla TVN24bis Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Dane nt. badań technicznych będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tam też znajdą się informacje dotyczące np. finansowych zabezpieczeniach na pojeździe (gdy pojazd jest zadłużony), co w teorii ma uchronić potencjalnych nabywców. Swoją cegiełkę do zbierania informacji na temat pojazdu dołoży także Fundusz Gwarancyjny.

Ostatnią nowością w nowelizacji jest możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Służbę Graniczną.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Cel jest dość jasny: zbieranie informacji i – jak w przypadku systemu podatkowego – uszczelnianie sieci. Kulminacją powyższych pomysłów i rozwiązań ma być wprowadzony w czerwcu 2018 roku system CEPiK 2.0.

Co o tym myślicie? 

Jaka jest Twoja reakcja?
18%
23%
25%