Aktualnie czytasz:
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym 2017/2018: badanie techniczne płatne z góry, CEPIK 2.0 i inne
Artykuł:
1

CEPIK 2.0 wprawdzie wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku, ale część funkcjonalności ma być wprowadzona już teraz. Do tego w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym założono, że za badanie techniczne pojazdu będzie trzeba płacić z góry.

Płatne z góry badanie techniczne ma ukrócić proces „turystyki badań technicznych”, w którym właściciele niesprawnych pojazdów jeżdżą od punktu do punktu licząc na to, że „w końcu się uda”. Teraz badanie techniczne ma być płatne z góry, bez względu na jego efekt końcowy.

Zasada ta ma nie dotyczyć osób, które prowadzą działalność gospodarczą i otrzymują fakturę VAT z odroczonym terminem płatności (np. firmy z dużymi flotami pojazdów). To ukłon w stronę przedsiębiorców.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

W związku z powyższym do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowca unika konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko „turystyki badań technicznych”, w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej – mówił dla TVN24bis Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Dane nt. badań technicznych będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tam też znajdą się informacje dotyczące np. finansowych zabezpieczeniach na pojeździe (gdy pojazd jest zadłużony), co w teorii ma uchronić potencjalnych nabywców. Swoją cegiełkę do zbierania informacji na temat pojazdu dołoży także Fundusz Gwarancyjny.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Ostatnią nowością w nowelizacji jest możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Służbę Graniczną.

Cel jest dość jasny: zbieranie informacji i – jak w przypadku systemu podatkowego – uszczelnianie sieci. Kulminacją powyższych pomysłów i rozwiązań ma być wprowadzony w czerwcu 2018 roku system CEPiK 2.0.

Co o tym myślicie? 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
18%
Interesujące
16%
heh...
11%
Że co?
23%
Grrrr!
0%
Smutne
25%