Aktualnie czytasz:
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym 2017/2018: badanie techniczne płatne z góry, CEPIK 2.0 i inne
Artykuł:
1

CEPIK 2.0 wprawdzie wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku, ale część funkcjonalności ma być wprowadzona już teraz. Do tego w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym założono, że za badanie techniczne pojazdu będzie trzeba płacić z góry.

Płatne z góry badanie techniczne ma ukrócić proces „turystyki badań technicznych”, w którym właściciele niesprawnych pojazdów jeżdżą od punktu do punktu licząc na to, że „w końcu się uda”. Teraz badanie techniczne ma być płatne z góry, bez względu na jego efekt końcowy.

Zasada ta ma nie dotyczyć osób, które prowadzą działalność gospodarczą i otrzymują fakturę VAT z odroczonym terminem płatności (np. firmy z dużymi flotami pojazdów). To ukłon w stronę przedsiębiorców.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

W związku z powyższym do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco będą przekazywane dane o negatywnych badaniach technicznych w szczególności gdy badania zostają przerwane w trakcie wykonania i kierowca unika konsekwencji nie pozwalając dokończyć badania i nie ponosząc kosztów ich wykonania. W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko „turystyki badań technicznych”, w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej – mówił dla TVN24bis Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Dane nt. badań technicznych będą gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tam też znajdą się informacje dotyczące np. finansowych zabezpieczeniach na pojeździe (gdy pojazd jest zadłużony), co w teorii ma uchronić potencjalnych nabywców. Swoją cegiełkę do zbierania informacji na temat pojazdu dołoży także Fundusz Gwarancyjny.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Ostatnią nowością w nowelizacji jest możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Służbę Graniczną.

Cel jest dość jasny: zbieranie informacji i – jak w przypadku systemu podatkowego – uszczelnianie sieci. Kulminacją powyższych pomysłów i rozwiązań ma być wprowadzony w czerwcu 2018 roku system CEPiK 2.0.

Co o tym myślicie? 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
18%
Interesujące
16%
heh...
11%
Że co?
23%
Grrrr!
0%
Smutne
25%