Aktualnie czytasz:
Mandat za przekroczenie prędkości 2020. Mandaty mogą wzrosnąć i to bardzo
1

Mandat za przekroczenie prędkości w 2020 roku może sięgać nawet 1500 zł. Wzrosty mają „urealnić” wysokość mandatów dostosowując je do rosnących zarobków Polaków.

Jak podaje RMF FM, mandaty za przekroczenie prędkości w 2020 roku mogłyby wzrosnąć nawet trzykrotnie. Obecnie kierowcy płacą maksymalnie 500 zł za przekroczenie prędkości o 51 km/h i otrzymują 10 pkt. karnych. Wysokość kar miałaby się zmienić w ramach próby "urealnienia" stawek w stosunku do średnich zarobków w Polsce.

Taryfikator mandatów w obecnym kształcie został ustanowiony w roku 2003. A 16 lat to zdecydowanie za długo bez aktualizacji kwot. Powód? Jak wskazują eksperci, przez ponad półtorej dekady zarobki w Polsce wzrosły i to w sposób znaczący - czytamy na portalu INFOR.pl w publikacji dot. ewentualnych zmian w przyszłym roku.

Przestarzałe stawki nienadążające za wzrostem płacy minimalnej, które nieodpowiednio straszą kierowców - taki miałby być powód podwyżek w przyszłym roku.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Może być on też dużo bardziej trywialny i nie mieć wiele wspólnego z chęcią poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Premier Morawiecki podczas swojego expose sugerował, że mandaty mogłyby być uzależnione od zarobków łamiącego przepisy kierowcy:

Gdy ktoś jedzie Lamborghini czy Ferrari, to kara powinna być proporcjonalna. Będziemy dyskutować na ten temat w najbliższych dniach.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Pojawia się tutaj proste pytanie: czy jadący w terenie zabudowanym 75 km/h kierowca zarabiający 10 000 zł miesięcznie jest w inny sposób niebezpieczny niż kierowca zarabiający 3000 zł miesięcznie? Czy kierowca jadący nowoczesnym autem wyposażonym we wszystkie możliwe systemy 110 km/h przy ograniczeniu do 80 km/h jest większym zagrożeniem niż kierowca poruszający się z tą samą prędkością 20-letnim Oplem Vectra?

To pytania na które najlepiej samemu odpowiedzieć. Źródła na które powoływało się RMF FM były anonimowe.

Źródło: INFOR, dziennikzachodni, RMF FM

 

Jaka jest Twoja reakcja?
25%
0%
0%