Mandat za przekroczenie prędkości 2020. Mandaty mogą wzrosnąć i to bardzo

Mandat za przekroczenie prędkości w 2020 roku może sięgać nawet 1500 zł. Wzrosty mają „urealnić” wysokość mandatów dostosowując je do rosnących zarobków Polaków.

Jak podaje RMF FM, mandaty za przekroczenie prędkości w 2020 roku mogłyby wzrosnąć nawet trzykrotnie. Obecnie kierowcy płacą maksymalnie 500 zł za przekroczenie prędkości o 51 km/h i otrzymują 10 pkt. karnych. Wysokość kar miałaby się zmienić w ramach próby “urealnienia” stawek w stosunku do średnich zarobków w Polsce.

Taryfikator mandatów w obecnym kształcie został ustanowiony w roku 2003. A 16 lat to zdecydowanie za długo bez aktualizacji kwot. Powód? Jak wskazują eksperci, przez ponad półtorej dekady zarobki w Polsce wzrosły i to w sposób znaczący – czytamy na portalu INFOR.pl w publikacji dot. ewentualnych zmian w przyszłym roku.

Przestarzałe stawki nienadążające za wzrostem płacy minimalnej, które nieodpowiednio straszą kierowców – taki miałby być powód podwyżek w przyszłym roku.

Może być on też dużo bardziej trywialny i nie mieć wiele wspólnego z chęcią poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Premier Morawiecki podczas swojego expose sugerował, że mandaty mogłyby być uzależnione od zarobków łamiącego przepisy kierowcy:

Gdy ktoś jedzie Lamborghini czy Ferrari, to kara powinna być proporcjonalna. Będziemy dyskutować na ten temat w najbliższych dniach.

Pojawia się tutaj proste pytanie: czy jadący w terenie zabudowanym 75 km/h kierowca zarabiający 10 000 zł miesięcznie jest w inny sposób niebezpieczny niż kierowca zarabiający 3000 zł miesięcznie? Czy kierowca jadący nowoczesnym autem wyposażonym we wszystkie możliwe systemy 110 km/h przy ograniczeniu do 80 km/h jest większym zagrożeniem niż kierowca poruszający się z tą samą prędkością 20-letnim Oplem Vectra?

To pytania na które najlepiej samemu odpowiedzieć. Źródła na które powoływało się RMF FM były anonimowe.

Źródło: INFOR, dziennikzachodni, RMF FM

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button