Konfiskata pojazdu (motocykla, samochodu) za jazdę po pijaku. Konsekwencje mogą być olbrzymie!

Prawo drogowe 2021: konfiskata pojazdu mechanicznego, także motocykla za jazdę po pijanemu

W skrócie
  • Rząd planuje wprowadzić w życie prawo, które pozwoli na konfiskatę pojazdu (samochodu, motocykla itd.) jeśli kierowca zostanie złapany na jeździe pod wpływem alkoholu
  • Więcej informacji prawnych, porad oraz najlepszych testów w sieci znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl

Kilka dni temu pisaliśmy, że Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła projekt o nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, który zakłada podwyższenie kwot mandatów za wykroczenia drogowe, uzależnić składki OC od punktów karnych, zmienić system ich przyznawania oraz wprowadzić renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych.

Kiedy w połowie lipca, kraj obiegła informacja o planowanych zmianach w prawie, ministerstwo informowało również o propozycji rozwiązania zakładającego “obligatoryjny przepadek pojazdu”. Ostatecznie rozwiązanie to nie znalazło się w finalnej wersji projektu nowelizacji ustawy pt. “Prawo o ruchu drogowym”.

Rozwiązanie to zakładało, że Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje “co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym” nawet w sytuacji, gdy pojazd nie jest własnością sprawcy, ale właściciel lub osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając pijanemu kierowcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa. Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środków odurzających.

Dlaczego zapis nie pojawił się w nowelizacji?

Zapytano o to przez PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że zapisy dotyczące konfiskaty pojazdu oraz zaostrzenia kar za jazdę pod wpływem alkoholu jak i środków odurzających zawarte zostaną w projekcie kompleksowej nowelizacji Kodeksu karnego. Te rozwiązania zostaną wkomponowane w ogólne zasady wymiaru kary – wskazał. I dodał: – W ubiegłym tygodniu wysłałem ten projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wpis i o tryb odrębny. Oznacza to procedowanie w trybie pilnym.

To samo stanowisko utrzymuje rzecznik rządu Piotr Müller -”W nowelizacji Kodeksu karnego konfiskata samochodu się znajdzie, tak jak była zapowiadana. W tej chwili jest dopracowywana, ponieważ jeszcze inne zmiany w Kodeksie karnym są planowane”

Pijani kierowcy stracą swoje pojazdy

“Zmiany rozważane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przewidują przepadek pojazdu (lub równowartości pojazdu), którym kierował nietrzeźwy sprawca. Analizowane jest rozwiązanie zakładające przepadek samochodu, gdy kierowca miałby ponad 1 promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia. W takiej sytuacji samochód byłby traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa”

– poinformowało również biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.

Takie prawo jest potrzebne

W 2020 r. z winy pijanych kierowców doszło do 1,6 tys. wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało ponad 1,8 tys. osób, A tylko w pierwszej połowie 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki. Zginęło w nich 68 osób, a 841 zostało rannych wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji.
Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo


Źródło:

PAP
infor.pl
prawodrogowe.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button