Prawo jazdy 2018: Gdzie odebrać zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości?

Rok 2018 oznacza jeszcze większe ryzyko odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Tylko w 2017 roku ponad 30 tysięcy osób straciło uprawnienia i coraz więcej pyta nas gdzie odebrać zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości.

Temat bliski jest zwłaszcza motocyklistom. Teren zabudowany, wielopasmowa, szeroka i pusta droga - tu najłatwiej rozstać się z prawem jazdy. Stróże prawa często ustawiają się w takich miejscach, zwłaszcza w punktach gdzie odwoływane są podwyższenia dopuszczalnej prędkości. Chwila zapomnienia, utrata kontroli nad zegarami i... tracimy uprawnienia wszystkich kategorii na 3 miesiące. W pełni sezonu dla motocyklisty nie ma chyba gorszej kary.

Aktualnie bez znaczenia pozostaje fakt czy w chwili kontroli policyjnej posiadamy przy sobie prawo jazdy czy je "zapomnieliśmy". Decyzja o wstrzymaniu uprawnień dokonywana jest na mocy samej dyspozycji policji. Wszelkie informacje o tym fakcie trafiają do bazy CEPiK z której korzystają policjanci za pomocą terminali. Dlatego w razie przyłapania nas na jeździe mimo zakazu nie ma sensu kłamać... prawda i tak wyjdzie na jaw. Dziś niemal każdy patrol ma przy sobie urządzenie do komunikacji z CEPiK oraz koronny obowiązek sprawdzenia nas w tej bazie.

Prawo jazdy: Gdzie odebrać fizyczny dokument poświadczający uprawnienia po ustaniu kary?

Jeśli w chwili ujawnienia przekroczenia prędkości dokument został nam fizycznie zabrany, jest on wówczas odsyłany do naszego wydziału komunikacji. Jest to urząd któremu podlegamy pod względem zameldowania. Stąd rodzi to wiele komplikacji. Często odebranie dokumentu po ustaniu trzymiesięcznego zakazu wiąże się z wyjazdem na drugi koniec kraju.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button