Aktualnie czytasz:
Co grozi za jazdę motocyklem po buspasie? Taryfikator mandatów 2017
0

To proste: 100 zł i 1 punkt karny. Według taryfikatora 2017, niezmienionego w tym temacie, mandat za jazdę po buspasie otrzymamy przez niezastosowanie się do znaku D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów” lub D-12 „pas ruchu dla autobusów” oraz P-22 „BUS”.

Buspas, jak sama nazwa wskazuje, zarezerwowany jest dla autobusów i pojazdów uprzywilejowanych w danym mieście (np. taksówek lub pojazdów osobowych w trzema osobami w środku). Dodatkowy bonus w postaci kolejnych 100 zł można złapać za przekroczenie lini ciągłej – gdy na buspas „wbijemy” się z bocznego pasa objeżdżając korek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że co miasto to inne zwyczaje. W niektórych aglomeracjach buspasy funkcjonują w określonych godzinach (np. Rzeszów), a w niektórych legalnie można przemieszczać się po nich na motocyklach. Wiele zależy od zarządcy drogi.

Aktualną listę miast, gdzie motocykliści mogą korzystać z buspasów znajdziecie TUTAJ.

 
Czytaj
REKLAMA

Kliknij i wygraj wyprawę po Ameryce z Motul

Weź udział w konkursie Motul i przeżyj niezapomnianą przygodę. Wygraj wyprawę motocyklową marzeń po Ameryce, wodoodporny plecak lub jeden z 500 zestawów Motul. Masz czas tylko do końca czerwca!

Foto: policja.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
6%
Interesujące
67%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
17%