Aktualnie czytasz:
Ceny paliw w Polsce wzrosną po atakach w Arabii? Specjalista uspokaja
0

15% wzrost ceny baryłki ropy naftowej po atakach w Arabii Saudyjskiej nie musi oznaczać wzrostu cen na stacjach.

W ubiegłą sobotę doszło do ataków na instalacje rafinerii Abqaiq należącej do koncernu Aramco. Zaledwie dwa dni później w poniedziałek cena baryłki ropy naftowej poszybowała z 60,20 USD do 69 USD. Stały wzrost ceny baryłki o 15% mógłby oznaczać wzrosty na stacjach paliw, ale nie musi.

Rynek ropy naftowej jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju zdarzenia czy incydenty. Na jej cenę w ostatnich miesiącach wpływały nawet wypowiedzi liderów światowej polityki. W przypadku pożaru w rafinerii Abqaiq mamy do czynienia przede wszystkim z efektem psychologicznym, który oddziałuje na rynki i w konsekwencji prowadzi do gwałtownych zmian cen surowców – komentuje Zbigniew Łapiński, członek zarządu Anwim SA (stacje Moya). 

Idąc tym tropem faktycznie ceny hurtowe wzrosły o kilka groszy, jednak cena baryłki już dzisiaj ustabilizowała się na poziomie 65 dolarów. Przedstawiciel stacji Moya przypomina, że składową ceny detalicznej w przeważającej mierze są podatki:

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

Prowadząc rozważania na temat potencjalnych wzrostów cen paliw dla klientów detalicznych, należy pamiętać o tym, że połowa kwoty, którą konsument płaci na stacji benzynowej to różnego rodzaju podatki (m.in. VAT, akcyza czy opłata paliwowa), które są niezmienne. Druga połowa stanowi składową, która zależy przede wszystkim od światowych cen ropy i kursu dolara w stosunku do złotówki – dodaje dyrektor Łapiński.

Sytuacja obecnie jest ustabilizowana, a analitycy rynkowi uważają, że Saudowie będą korzystać z rezerw by wypełniać kontrakty. Stąd wizja wzrostów na poziomie 10 gr / litr na stacjach nie musi się zrealizować.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%