Buspasy we Wrocławiu? Są pomysły radnych i jest opór rządzących

Rządzący mówią nie. Głównie z tego powodu, że motocykliści nie są na tyle samolubni żeby organizować sobie blokowanie miasta w Święto Zmarłych.

Jak podaje Gazeta Wrocławska, pomysł udostępnienia buspasów motocyklistom we Wrocławiu jest nadal żywy. W tej sprawie do prezydenta Rafała Dutkiewicza pisała radna Agnieszka Rybczak, która uważa wprowadzenia motocyklistów na buspasy za dobry sposób na “rozkorkowanie” Wrocławia. I całkiem słusznie, czego dowodem są inne miasta w Polsce.

Opór ze strony rządzący jest jednak mocny, a argumenty – dyskusyjne. Dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, p. Elżbieta Urbanek:

Próba wprowadzenia motocyklistów (we Wrocławiu zarejestrowanych jest ponad 20000 pojazdów) na buspasy nie jest spójna z założeniami Wrocławskiej Polityki Mobilności. Skierowana byłaby do wąskiego środowiska przemieszczającego się indywidualnie i dając im przywileje niezgodne z założeniami i zasadami obowiązującymi w naszym mieście.

Co zabawne, np. takie przywileje można dać wąskiej grupie kierowców taksówek, którzy po buspasach mogą się poruszać. Motocyklistom już nie. Może przez to, że nie organizujemy “mas krytycznych” w dniach, kiedy ruch sam w sobie jest wzmożony, tylko po to żeby osiągać swoje zupełnie niesamolubne cele?

Wrocław posiada ogromną sieć dróg rowerowych na które trzeba było wyłożyć pieniądze. Ale rowerzyści najwyraźniej nie są “indywidualną grupą”…

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. Czy ktoś te artykuły przed publikacją w ogóle czyta, bo aż roi się w nich od literówek.

  2. no i tylko ręce załamać – buspasy właśnie dlatego powinny być dostępne dla motocyklistów, że :
    1) to nie jest gigantyczna społeczność; jeszcze… [a szkoda – zwł. ‘w sezonie’]; nie ‘tamujemy’ tych pasów – raczej dość żwawo po nich śmigamy – nie powodując zatorów!
    2) korków nie tworzymy tylko im przeciwdziałamy [przecież zawsze można się przesiąść do auta… diesla np. jaki sam mam…]
    3) doskonale wpisujemy się w idee szybkiego przemieszczania się po terenach zabudowanych !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button