Aktualnie czytasz:
Motocykle na buspasach? Warszawa stopniowo zezwala na jazdę jednośladom.

Już w drugi weekend czerwca wejdzie w życie pozwolenie na poruszanie się buspasem na ul. Radzymińskiej w Warszawie. W planach kolejne ulice.

Aby motocykle mogły poruszać się po wyznaczonych dla specjalnego ruchu buspasach, należało wprowadzić odpowiednie zmiany w organizacji ruchu. Zapowiedź tych działań pojawiła się już w lutym, gdy prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział zmiany w tym zakresie. Do tematu podchodzi się jak widać bardzo ostrożnie i niekoniecznie musi mieć to związek wyłącznie ze stereotypową opinia na temat motocyklistów. Zmiany w organizacji ruchu wymusiły przeprojektowanie oznakowania, a także zaopiniowanie policji czy Tramwajów Warszawskich. Analizowano także koordynację sygnalizacji świetlnej. Jak twierdzą przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i płynność ruchu po wprowadzeniu zmian.

Wszyscy chcemy by było bezpiecznie i płynnie, ale wiemy też, że jednym z lepszych na to dostępnych sposobów jest właśnie dopuszczenie do ruchu po buspasach motocykli i skuterów. Jest to także dodatkową promocją poruszania się jednośladem po mieście - tak jak to się znacznie częściej dzieje w miastach Europy Zachodniej czy np. w praktycznie całej Azji i Ameryce Południowej.

W ocenie zasadności tego pomysłu kierowaliśmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Przez dwa sezony sprawdziliśmy w praktyce, jak dopuszczenie ruchu motocykli wpłynęło na bezpieczeństwo i funkcjonowanie buspasów. Wnioski są pozytywne – motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

Projekt pilotażowy ruszył w maju 2018 i trwał ponad rok. W tym czasie wystarczająco dokładnie sprawdzono działanie w praktyce omawianych zmian. W planach sa także kolejne etapy udostępniania buspasów dla jednośladów. Obecnie trwają ustalenia co do ulic Puławskiej, Bitwy Warszawskiej oraz Modlińskiej.

 

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%

Podziel się opinią

lub