Możesz jeździć motocyklem bus pasem, ale tylko w określonych miastach i w tych przypadkach [PRZEPISY, LISTA MIAST, DOP]

Motorki to najlepszy sposób na zatłoczone arterie miast

W skrócie
  • Jazda motocyklem po buspasach w Polsce - jakie są przepisy i w jakich przypadkach jest możliwa?
  • Korzystanie z buspasów jednośladem jest możliwe w określonych przypadkach
  • Przepisy, a rzeczywistość - lista miast, w których legalnie możesz jeździć motocyklem po buspasach

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, regulacje dotyczące korzystania z bus pasów przez motocykle budzą wiele kontrowersji i wątpliwości. Czy motocykliści mają prawo korzystać z bus pasów, czy też są one zarezerwowane jedynie dla autobusów i taksówek? 

Wielu motocyklistów, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach, z pewnością zetknęło się z sytuacją, w której autobusy przemieszczają się płynnie po buspasach, podczas gdy reszta pojazdów stoi w korkach. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy motocykle również mogą korzystać z tych specjalnych pasów, aby ominąć zator drogowy?

Buspasy to specjalnie wydzielone pasy ruchu, które wydzielone zostały do użytku komunikacji zbiorowej, dzięki czemu autobusy nie muszą stać w korkach razem z innymi pojazdami, tym samym unikając sporych opóźnień, które tworzą się szczególnie w godzinach szczytu. Możliwość jazdy buspasami otrzymały także pojazdy uprzywilejowane, taksówki oraz pojazdy elektryczne, a od pewnego czasu dołączyły do nich również jednoślady. Ich zwinność i szybkość pozwala na sprawną jazdę, dzięki czemu nie są one w stanie zakłócić płynności ruchu oraz przyczynić się do zwiększenia zatoru. Czy przepis ten dotyczy wszystkich buspasów na terenie całego kraju?

Najważniejsze informacje:

  1. Jazda motocyklem po buspasach jest możliwa, ale jedynie w określonych przypadkach i w wybranych miastach.
  2. W Polsce nie obowiązują jedne wspólne przepisy dotyczące jazdy jednośladem po buspasie – konieczna jest zgoda lokalnych władz oraz dodatkowe oznaczenie.
  3. Mandat za jazdę buspasem pojazdem nieuprawnionym wynosi 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Przeczytaj również:

Stracisz prawo jazdy jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość [PRZEPISY, OGRANICZENIA, RECYDYWA]

Przepisy ruchu drogowego stanowią jasno

Okazuje się, że jazda jednośladem po buspasie jest zgodna z przepisami, ale nie świadczy o tym jeden wspólny przepis, który regulowałby taką możliwość na terenie całego kraju. Sytuacja jest o wiele ciekawsza, gdyż wszystko zależy od zastosowanego oznakowania, a także od tego, czy władze danego miasta wydały zgodę na korzystanie z wydzielonego pasa ruchu przez motocykle i skutery.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego w Polsce, korzystanie z bus pasów jest zarezerwowane głównie dla autobusów oraz taksówek. Jednakże istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z art. 42 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym, motocykle o pojemności silnika przekraczającej 125 cm³, z wyłączeniem motocykli z przyczepą, mogą korzystać z bus pasów, jeśli jest to odpowiednio oznaczone.

Buspasy oznaczone są znakami D-11 lub D-12, a dodatkowo na jedni znajduje się także namalowane oznakowanie poziomie (BUS). Pod powyższymi znakami zazwyczaj znajduje się także dodatkowo tabliczka, na której znajdują się informacje dotyczące pojazdów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą poruszać się wytyczonem pasem ruchu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Oznaczenie DOP na buspasie

Możliwość jazdy jednośladem po buspasie sygnalizuje nam obecność dodatkowej tabliczki pod znakiem D-11 lub D-12, na której musi znajdować się motocykl, ale jest również drugi przypadek – tajemniczy skrót DOP, który rozwiewa wszelkie wątpliwości. Zazwyczaj napis ten namalowany jest na buspasie i oznacza, że mogą się nim poruszać wszystkie pojazdy dopuszczone (czyli te, które wymienione zostały na tabliczce pod znakiem D-11/D-12). Dzięki temu na drodze nie muszą znajdować się dodatkowe oznaczenia dla taksówkarzy, motocyklistów czy kierowców miejskiego transportu osób niepełnosprawnych.

Jaki mandat grozi za jazdę po buspasie?

Nadal nie brakuje kierowców, którzy chcą przyśpieszyć dojazd do celu i decydują się na nielegalną jazdę buspasami. Za taką jazdę ustawodawca przewidział mandat karny w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. To stosunkowo niewiele, jednakże taki proceder skutecznie wpłynie na ideę buspasa, który ma służyć upłynnieniu ruchu transportu zbiorowego.

Lista miast, które wyraziły zgodę na jazdę jednośladem po buspasie

Jak wspomnieliśmy już wyżej w Polsce nie ma wspólnych przepisów, które w jasny sposób określiłyby przeznaczenie oraz sposób działania buspasów na terenie całego kraju. Finalnie zgoda na jazdę jednośladem po tym pasie ruchu musi zostać wydana przez lokale władze.

Lista miast, które wyraziły zgodę na jazdę jednośladem po buspasie:

  • Kraków,
  • Bydgoszcz,
  • Łódź,
  • Gdańsk,
  • Szczecin,
  • Rzeszów,
  • Warszawa,
  • Wrocław (tylko klasyczne buspasy, bez torowiska),
  • Poznań,
  • Kielce.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button