Napis na drodze: DOP na buspasie. Co oznacza? Bardzo ważne oznaczenie dla motocykli

BUSPAS DOP. Czy mogę nim jeździć motocyklem?

W skrócie
  • BUSPAS o oznaczeniu DOP. Kto może poruszać się po pasach o tym oznaczeniu?
  • Gdzie znajdę informację dotyczącą pojazdów, które mogą poruszać się po buspasie DOP?
  • Co grozi za jazdę buspasem przeznaczonym tylko do jazdy autobusem?

Coraz częściej na buspasie możemy dostrzec napis DOP. Co oznacza ten skrót i dlaczego jego znaczenie jest ważne dla kierowcy motocykla? Mandaty za jazdę po pasie wydzielonym dla autobusów również potrafią zaskoczyć. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tej sprawy.

Temat buspasów elektryzuje motocyklistów od dawna. Tak naprawdę możemy się z nimi spotkać już od mniej więcej 20 lat. Początkowo dzieliły kierowców, którzy mieli za złe władzom miast, że wydzielają z ruchu ulicznego pas przeznaczy tylko dla autobusów, tym samym zagęszczając ruch na pozostałych pasach. Szybko jednak okazało się, że buspasy są bardzo sensownym rozwiązaniem. Dlaczego? Jednym autobusem porusza się kilkadziesiąt osób, w samochodzie najczęściej jedna. Kalkulacja jest prosta. Dzięki ich obecności komunikacja jest szybsza i punktualniejsza, co z kolei bezpośrednio przekłada się na jej popularność. Warto również wspomnieć, że w roku 2018 możliwość jazdy po buspasie otrzymali również kierowcy poruszający się po mieście pojazdami elektrycznymi i napędzanymi wodorem. Co jednak zmienia napis DOP na buspasie?

Napis DOP na Buspasie. O co chodzi?

Napis DOP na buspasie oznacza, że buspas jest pasem, do którego DOPuszczone są inne pojazdy ruchu drogowego. Oznacza to, że czasami po buspasie będą mogły jeździć taksówki, samochody policyjne, karetki, innym razem auta osobowe, ale takie, które przewożą większą ilość pasażerów (min. 3 osoby), a innym razem motocykle. Głównym założeniem Buspasów z oznaczeniem DOP jest usprawnienie ruchu drogowego i dopuszczenie do jazdy po tych pasach wybranych pojazdów – takich, których obecność na ich przestrzeni niesie za sobą najwięcej korzyści.

Istnienie buspasów DOP opisane jest ustawą “Prawo o ruchu drogowym”. Art 10 ust. 6 definiuje:

“Prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych”.

Przeczytaj również:

Kalendarz zlotów motocyklowych 2022. Najlepsze imprezy i zloty motocyklowe w Polsce: terminy, daty, ceny, informacje

Oznacza to, że prezydent miasta może zmienić podstawę prawną buspasa i rozszerzyć jeżdżące po nim pojazdy. Warto wiedzieć, że lista pojazdów w zależności od miasta może być różna i jest to kwestia zależna właśnie od włodarza aglomeracji. Poza tym lista pojazdów jeżdżących po buspasach DOP może się zmieniać. Inną, jednak równie ważną informacją jest to, że lista pojazdów dla każdego buspasa może być inna w zależności od jego natężenia ruchu i położenia.

BUSpas DOP: skąd mogę wiedzieć kto może po nim jeździć?

To dosyć proste zagadnienie. Buspasy DOP oznaczane są przez drogowców w dwojaki sposób. Jednym systemem jest zastosowanie znaku pionowego F-19 (Pas ruchu dla określonych pojazdów). Na takim znaku widnieje oznaczenie BUS + DOP oraz informacja o dopuszczonych rodzajach pojazdów. Drugim sposobem informowania jest bardziej czytelny system znaków graficznych namalowanych na pasie. Oprócz BUS oraz DOP może pojawić się napis TAXI, 1+2 (dla aut przewożących min. 3 osoby) oraz symbol motocykla.

To również oznacza, że po buspasach w świetle prawa NIE MOŻNA jeździć motocyklami, chyba, że ów buspas posiada oznaczenie DOP oraz symbol motocykla. Jeśli na buspasie znajduje się taka grafika, możesz bez problemu jeździć po nim motocyklem, skuterem oraz motorowerem.

Najczęściej spotykane oznaczenie: MTON, co oznacza?

Jednak w praktyce dosyć rzadko na buspasach znajdujemy oznaczenie motocykla, dużo częściej jest to TAXI lub MTON. Co oznacza to drugie? To Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych. Oznacza, to że osoby niepełnosprawne przewożone przez transport zbiorowy (przewozy szkolne itd) mogą spokojnie być przewożone tymi buspasami. Należy jednak zaznaczyć, że firma zajmująca się przewozem osób musi posiadać podpisany z gminą odpowiedni dokument potwierdzający współpracę.

Co grozi za jazdę po buspasie?

Jako motocykliści dosyć często wykorzystujemy buspasy do przemieszczania się z punktu A do punktu B, mimo że ów buspas nie posiada oznaczenia DOP oraz symbolu motocykla. Co grozi za jazdę motocyklem po buspasie? Oczywiście mandat karny oraz punkty karne. Dokładnie to jeden punkt karny oraz mandat w wysokości 100 zł. Kara jest dosyć niska i wnosi dokładnie tyle samo ile wynosiła przed powołaniem do życia nowego taryfikatora.

Przeczytaj również:

Nowy taryfikator-wyższe mandaty, a bezpieczeństwo w lesie. Taka jest prawda o zmianach w prawie drogowym

Jazda po buspasie może dla kierowcy motocykla zakończyć się w wyższym mandatem jeśli ten nie zastosuje się do obowiązującej na nim innej organizacji ruchu – takie zachowanie uszczupli kieszeń delikwenta o 250 zł oraz pięcioma punktami karnymi. Z kolei jeśli motocyklista lub każdy inny uczestnik ruchu drogowego będzie poruszać się buspasem i nie dostosuje swojego zachowania do obowiązującej sygnalizacji świetlnej dla buspasu, to może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button