Umowa kupna sprzedaży motocykla i motoroweru: O czym warto pamiętać kupując jednoślad?

Kupowanie pojazdu to emocje. Kupujemy dla nas nowy (ale jednak używany) motocykl/motorower oczami, uszami, węchem – praktycznie każdym zmysłem. Wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach – już jadąc po upatrzony sprzęt widzimy siebie na nim, myślimy tylko o tym czy uda się nam go kupić…

Przy zakupie używanego pojazdu warto jednak zachować zimną krew, a jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić – zabrać ze sobą osobę, której aż tak bardzo nie zależy na zakupie jak nam. Taki kolega, który zna się trochę na jednośladach pomoże nam ochłonąć i trzeźwym okiem spojrzeć nie tylko na zalety, ale także na wady danego pojazdu.

Motocykl obejrzany i “objechany”. Stan techniczny sprzętu nie wzbudza naszych podejrzeń. Dochodzi do transakcji. Cena ustalona, wyjmujemy umowę i zaczynamy pisać. Wzorów umów jest mnóstwo do pobrania w sieci, a ich treści są bardzo podobne. Ważne jednak jest to, żeby pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Jeżeli w dowodzie mamy wpisanych dwóch właścicieli – np. ojca i syna, musimy spisać umowę z obydwoma właścicielami. Dane obu muszą widnieć na umowie, a pod nią muszą być złożone dwa podpisy. Jeżeli nie będzie któregoś z podpisów – urzędnik nie zarejestruje nam pojazdu, a nas czekać będzie droga powrotna do sprzedającego.
  2. W kwestiach podatkowych – potrzebujemy numer NIP sprzedawcy. Potrzebny on jest przy składaniu formularza podatku PCC-3, czyli podatku od czynności cywilno-prawnych z tytułu zakupu pojazdu.
  3. Dane pojazdu, które zapisane są w dokumentach muszą zgadzać się co do joty z tymi, które rzeczywiście nosi pojazd. Może to kolokwialna rada, ale uwierzcie mi – znam wiele przypadków niesprawdzenia numeru ramy w czasie zakupu, który skutkował późniejszymi problemami.
  4. Nie zarejestrujemy pojazdu, któremu wydano Kartę Pojazdu, jeżeli nie będziemy w jej posiadaniu. Ta czerwona książeczka to taki paszport naszego motocykla. Bez niego nie zarejestrujemy sprzętu. Kartę pojazdu posiada każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po raz pierwszy po 1 lipca 1999 roku.
  5. Na wielu umowach zawarte są paragrafy chroniące nieuczciwego sprzedawcę, mówiące o tym, że kupując pojazd zapoznałeś się z jego stanem technicznym. Wynika z tego, że nie będziesz miał pretensji do sprzedającego, gdy w drodze powrotnej wybuchnie ci silnik. Otóż nie jest tak do końca i czego byś nie podpisał, chronią cię prawa konsumenckie. Z resztą, zawsze możesz znaleźć w sieci egzemplarz umowy o treści ci pasującej i przedstawić tę właśnie umowę do podpisu sprzedającemu.

 

 

 

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Ja jak sprzedaje pojazd, to widze ze osoba kupujaca podchodzi emocjonalnie do zakupu, to sprowadzam ja na ziemie, malo jest takich osob jak ja, wiekzosc sprzedaje mine nie jednoslad, Ostatnio sprzedawalem motorowem, gosc podjarany, niesamowicie przejechal sie na 2jce po osiedlu, z ojcem przyjechal, sprowadzilem go na ziemie powiedzialem co i jak, nie warto oszukiwac, to co sprzedmy ma pozniej wplyw na zycie kogos, chlopak przyjechal pogadalismy powiedzialem co i jak co trzeba naprawic, ale byl podjarany jak dziecko a o tylkjo 50tka. przjechalem sie znim we 2jke
    I wytlumaczylem co jest oco chodzi, tak sie sprzedaje moto, a nie wrzuca kogo na mine jak wiekszosc imbecyli sprzedajacych swoje dojebane moto

  2. [Karta Pojazdu] G.. Prawda, nie każdy pojazd, bo np. przyczepy go nie mają, tylko każdy samochód i każdy motocykl po 01.07.1999, czyli motorower nie ma karty pojazdu, żaden

  3. Zasadniczo to pojazdy z ceną do 1000 zł nie podlegają opłacie skarbowej to raz. A dwa ważne by spisać aktualny przebieg pojazdu – dzięki czemu jeśli gość, zaraz po kupnie ma dzwona to już nie nasza bajka. Trzy umowa zawsze w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach -na umowie wypisane przebieg, dane dokumenty (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, książeczka serwisowa – jeśli karta i książeczka są wydane, można też wpisać polisę OC), numer rejestracyjny, numer vin oraz ewentualne uszkodzenia zaobserwowane przy kupnie. Umowa może być napisana i wydrukowana na komputerze – najważniejsze by były własnoręczne podpisy stron transakcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button