Odholowanie i blokady na prywatnych osiedlach nielegalne. Jest wyrok

Temat może i okołomotocyklowy, ale na tyle ważny, że warty odnotowania. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał za nielegalne zakładanie blokad na koła na prywatnych osiedlach. Firmy odholowujące pojazdy z takich miejsc także działają nielegalnie. Wyrok ten odbił się szerokim echem w całej Polsce.

Sprawa zaczęła się od niewinnego zaparkowania samochodu na prywatnym osiedlu. Poszkodowana osoba zaparkowała tam pojazd by odebrać dziecko z przedszkola. Gdy wróciła do auta, na kole znajdowała się blokada założona przez zarządzę osiedle. Ten blokadę zdjął – po otrzymaniu 150 zł “opłaty parkingowej”.

Całość skończyła się w sądzie, którego wyrok jest jednoznaczny:

Zakładanie blokad jest w takiej sytuacji [w sytuacji parkowania na czyjejś posesji – przyp. red.] wręcz środkiem represji mającym na celu wyegzekwowanie żądanej opłaty. Jest to środek ograniczający prawo własności i jako taki pozostaje w wyłącznej sferze władztwa państwa. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.

Efektem orzecznictwa jest fakt, że prywatne firmy zajmujące się odholowywaniem pojazdów nie chcą przyjeżdżać na osiedla. I słusznie – nie mają do tego prawa, o ile nie są wezwane przez policję lub straż miejską.

Warto pamiętać o tym także w kontekście jednośladów. Zablokować lub odholować Wasz pojazd ma prawo tylko i wyłącznie policja lub straż miejska.

Źródło: Onet Moto

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. Własność czego? Mamy tu konflikt własności, ponieważ pojazd będący własnością Pana X, zastawia teren Pana Y, czyli stojący pojazd ogranicza własność właściciela terenu.
    To co przytoczyliście, oznacza, że jeśli ktoś wam zastawi miejsce parkingowe to nic mu nie zrobicie, ponieważ ani Straż Miejska, ani Policja nie odholuje pojazdu z prywatnego terenu.

  2. Niestety brak jest poszanowania prawa właściciela nieruchomości, chyba że jest to władzuchna. Prawo właściciela do dysponowania własną rzeczą jest mniej ważne od najeźdźcy. Dlatego nie ma poszanowania w Polsce dla prawa. Bo przestępca może ograniczać twoje prawa ale ty jego już nie.

  3. Nie ma podstaw by Sąd Okręgowy mógł zabronić prywatnym firmom zakładania blokad czy holowania polajzdow, te wyroku są oparte na niewiedzy sedziow nie zaglebiajacych się w działania takich firm za grosz. Wystarczy przeczytać kodeks cywilny i prawo własności. Wyroki mogą sobie wydawać, regulacje są zawarte w prawie cywilnym, natomiast straż miejska i policja takie restrykcje może wykonywac na terenach publicznych a jeśli na terenie prywatnym prywatna firmy nie maja prawa zakładać blokad to żaden parking objęty zapora nie ma prawa istnieć żadna prywatna autostrada itd. Co do wydawanych wyroków odniosę się krótko do art 366 kpc.

  4. Jas13 – nie ma konfliktu własności. Prawo nie działa w dwie strony!
    Na czyją niekorzyść nastąpiło naruszenie własności, kto dokonał pierwszy, parkujący pod znakiem odholowania z informacja o opłacie za wywóz czy właściciel holujący samochód w ramach dozwolonej samopomocy. Dziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button