Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Jaki wybrać olej do skutera/motocykla?

Jaki wybrać olej do skutera/motocykla?

Kategoria: Motocykle Porady Skutery

Technologia produkcji współczesnych silników spalinowych (generalnie, nie starszych niż 10 lat produkcyjnie i technologicznie) sprawiła, że czas docierania silnika został znacznie skrócony, lub w wielu przypadkach zupełnie pominięty i należy się stosować do wymagań producenta.

Minęły również czasy zmiany oleju na “gęstszy” wraz z przebiegiem silnika. We współczesnych silnikach sktuterów i motocykli producent określa jakie właściwości fizyczne (10w40, 5w40, 20w50 itd) ma mieć olej lub jakie normy ma spełniać (505.01 , JASO – MA itd), a użytkownik sam wybiera markę oleju. Olej określony przez producenta należy wybierać zgodnie z zaleceniami w książce serwisowe (ta sama norma, markę można zmieniać) przez cały okres eksploatacji silnika jeżeli producent nie zaleci inaczej. Oleje różnych firm są różnej jakości, spełniają wymagania producenta lecz z różnym naddatkiem.

Wypowiedz się...

Czy używasz oleju zgodnie z zaleceniami producenta?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Współczesne oleje silnikowe są mieszalne ze sobą w wyniku czego otrzymujemy produkt pośredni.

Istnieją oleje wielozadaniowe np. dla rolnictwa, gdzie jeden olej Agri 10w40 jest jednocześnie olejem silnikowym, przekładniowym, hydraulicznym, jednak jeżeli chodzi o samochody, skutery, motocykle, łodzie motorowe należy stosować oleje dedykowane do tych pojazdów, bowiem płyny te mają różne zadania do spełnienia w poszczególnych pojazdach. Wlewając więc olej samochodowy do motocykla możemy być pewni , że smarowanie będzie gorsze bo silnik w motocyklu pracuje w skokowo wyższych temperaturach (formuła oleju musi zapewniać większą stabilność oleju), sprzęgło będzie się ślizgało, bo olej samochodowy nie ma dodatków antypoślizgowych dla sprzęgła ponieważ w aucie nie ma mokrego sprzęgła.

Podsumowując, stosujmy oleje zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, silnika oraz dedykowane do konkretnych typów pojazdów.

Fot.: Skuterowo.com

Czytaj więcej o: , ,

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 90 opinii

 1. Pietro pisze:

  Ale bzdury tu ktoś wypisuje!! Współczesne silniki chińskich skuterów i nie tylko z wymuszonym chłodzeniem powietrznym, oparte są na technologii z przed kilu dziesięciu lat i wymagają olejów niskich klas jakości, głównie SF lub SG, takie jakie zalecają producenci, a oleje o lepkości 0W, 5W i nawet 10W to już są oleje nowoczesne o dużej ilość dodatków, pomijając to że olej z dodatkami rozpuszcza wszelkie szlamy zachodzące w procesie spalania, które krążą w oleju robiąć więcej szkód niż pożytku, olej silnika chłodzonego powietrzem używanego latem, musi mieć lepkość co najmniej 15W, silnik chłodzony powietrzem ma większą tolerancję pasowania tłoka z cylindrem, niż ma to miejsce w przypadku silnika chłodzonego cieczą, aby przy ekstremalnych warunkach nie zatarł się, dlatego większy luz tłoka pod olej tworzący grubszą powłokę “filmu olejowego”. Oleje klasy 0W i 5W takiej powłoki nie zapewnią.
  DDruga sprawa, oleje klasy lepkości 20W40, 20W50 jak najbardziej można stosować, szczególnie właśnie w silnikach dużymi przebiegami i ostrej jeździe, oleje te tworzą grubą powłokę “filmu olejowego” która smaruje i uszczelnia silnik.

 2. markoweoleje pisze:

  Nie rozumiem zarzutów, nigdzie nie napisałem aby w motocyklach stosować oleje o lepkości 5w, 0w itp. Wymowa artykułu jest jednoznaczna i zawiera ją podsumowanie “stosujmy oleje zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, silnika oraz dedykowane do konkretnych typów pojazdów.”

 3. Pietro pisze:

  W pierwszej części artykułu od “minęły również czasy zmiany oleju na gęstszy w raz z przebiegiem silnika” itd…
  Norma 505.01 to norma Volkswagena…Tak że do współczesnych silników można lać olej 0W, ale do samochodów i jeśli wybiera się ktoś na Antarktydę, do skutera ABSOLUTNIE!!!!!!!!!

 4. Kisiu1981 pisze:

  A serwisy skuterów wciskają najdroższe oleje syntetyczne 5W40 do chińskich skuterów “bo takie są najlepsze”. Może i najlepsze ale chyba nie do tych sprzętów. Zawsze można zrobić wycieczkę do Tesco po olej 20W50 w opakowaniu 5 litrów za jedyne 49,99 i punkty na kartę lojalnościową;-)

 5. HugoBoss pisze:

  Ja na oleju nie oszczędzam i nie zamierzam.

 6. Pietro pisze:

  HugoBoss w tym wypadku warto zaoszczędzić, silnik na tym nie ucierpi, zapewniam.

 7. uzytkownick pisze:

  w angielskojęzycznej instrukcji Kymco ‘Super 8’ z silnikiem 4T piszą, że zalecany olej silnikowy to SAE 15w40 API SF.

 8. markoweoleje pisze:

  40 lat temu komuś kto zamierzał by wlać do samochodu olej np 0w40 z pewnością nie jeden powiedział by po co ci taki olej, czy wybierasz się na Antarktydę? I miałby rację. We współczesnych silnikach tak rzadkie oleje nie stosuje się ze względu na warunki klimatyczne w których silnik ma pracować lecz ze względu na wielkość elementów do których olej ma dotrzeć podczas pracy silnika już w pierwszych sekundach po uruchomieniu. We współczesnych silnikach części współpracujące ze sobą są wykonane o klasę dokładniej niż kiedyś, nikt obecnie nie robi szlifów cylindra, nie zmienia pierścieni na tłokach. Powtarzam, to producent silnika określa jaki olej, o jakich właściwościach fizycznych, spełniający jakie normy należy używać.
  Co do normy 505.01, zgadza się jest to norma VW , podałem ją jako przykład gdzie producent mówi: można lać każdy olej dowolnej marki o dowolnej gęstości (0w, 5w) ale ma spełniać tą normę 505.01 i tego ma szukać klient na butelce oleju jeżeli będzie go kupował.

 9. Kisiu1981 pisze:

  A jaki olej do dwusuwa – jedni mówią, że półsyntetyk inni, że syntetyk. Kto ma rację?

 10. markoweoleje pisze:

  I o tym właśnie pisałem, skoro w instrukcji jest “SAE 15w40 API SF.” to taki należy stosować.

 11. markoweoleje pisze:

  do silników 2T jest pełna gama olejów od mineralnego po wypasiony syntetyk zmieniany po każdym wyścigu, gdzie cały układ olejowy jest myty specjalnym preparatem i zalewany nowym olejem na następny wyścig.
  Wszystko zależy od stylu jazdy i tego co zaleca producent silnika. Mając wybór między syntetykiem i półsyntetykiem zalecanym przez producenta silników ja kierował bym się ceną. Natomiast ktoś kto lubi przyspieszać powinien zredukować ryzyko przegrzania i zatarcia silnika korzystając z lepszego oleju, do bardziej ekstremalnej jazdy.

 12. Pietro pisze:

  markoweoleje nie pitol wierszy bo dziś nie pierwszy! Nowoczesny Citroen C1 ma mieć olej 10W40, nie 0W40 bo 0W40 używa się w ostrym zimowym klimacie! Przy temperaturze -20st. 10W40 jest w zupełności wystarczający i każda część silnika na zimnym rozruchu jest prawidłowo smarowana..Ale odnośnie skuterów nie sama lepkość jest ważna, ale klasa jakości, nowoczesne oleje mają klasę SH, SJ, SL lub SM a takich absolutnie nie wolno stosować w skuterze 4T chłodzonym powietrzem bez filtra oleju bo zawierają dużo dodatków!!!

 13. Kisiu1981 pisze:

  Ja mam normalny, nie wysilony silnik ze zbiorniczkiem oleju i mieszalnikiem. Jeżdżę głównie po mieście i tu wiem, że starczyłby zwykły, przeciętny półsyntetyczny olej. Tyle tylko, że raz w miesiącu robię traskę tak po 120-160 km i na tę traskę nie wiem czy taki olej wystarczy. Czy jazda z prędkością 65 km/h przez godzinę bez przerwy lub więcej będzie możliwa też na takim oleju za 30 zł? Na razie mam Advance Ultra i skuter nawet nie czuje zmęczenia ale jeśli zwykły olej by starczył to po co przepłacać?
  A taki statoilowski Low Smoke? Mam butelkę ale jeszcze go nie wlałem. API TC, ISO EGD, testy dla skuterów śnieżnych Rotax też przeszedł. Tylko jakiś taki, cholercia, rzadki…

 14. Pietro pisze:

  Jak jeździłem dwusuwem, też w traski ponad 100km to zalewałem zbiorniczek Castrolem R2 Racingbike, kosztował wtedy 30-35zł/l. ale kiedyś mi brakło i kupiłem na stacji zwykły Orlenowski półsyntetyk 2T czerwony i żadnej różnicy nie zauważyłem, temperaturę silnika pokazywało taką samą jak na Castrolu, dymienie i osiągi te same, różnica w cenie 21-26zł na litrze.. na pytanie co się opłaci, odpowiedz sobie sam ;)

 15. br3w pisze:

  Art troszkę o niczym w sumie. Co do silników nowych samochodów to w 90% leje się 5W i nie chodzi tu o warunki klimatyczne. Do siebie do Fabii leje 0W40 bo taki służy temu silnikowi co mam. Jakbym zalał 10w to skróciłbym mu nieźle żywot.

 16. Kisiu1981 pisze:

  No właśnie – jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać… To mówi samo za siebie.

 17. markoweoleje pisze:

  Lepiej nie podsumował bym swojego artykułu niż zrobił to kolega br3w “troszkę o niczym”, też tak uważam, dożyliśmy czasów, że nie trzeba się zastanawiać który olej będzie lepszy, wystarczy lać to co przewiduje producent silników lub co proponuje producent olejów. A więc do skuterów te z “scooter” w nazwie, do BMW olej BMW lub odpowiednik do Opla olej GM lub odpowiednik do Mazdy olej Mazda lub odpowiednik, do Forda olej Ford lub odpowiednik do Volkswagena olej z norma VW itd. Każda marka, każdy pojazd ma olej jemu dedykowany. Oczywiście można pokusić się i do Volkswagena z pompowtryskami zamiast olej z normą 505.01 wlać 10w40 ale trzeba być wtedy przygotowanym na wymianę pompowtryskiwaczy, można zakładać że Polska to nie Antarktyda i olej 0w30, 0w40 to przesada, nie ten klimat ale wtedy z kolei trzeba być przygotowanym finansowo na wcześniejszą wymianę katalizatora, wymianę filtra cząstek stałych czy innego osprzętu którego nie było 20 lat temu. Obecnie nowe motocykle z katalizatorem to nie bajka a rzeczywistość stąd dodatkowe wymagania, dodatkowe zadania jakie musi spełniac olej w silniku w stosunku do prostych konstrukcji z przed 20 lat. Dla osób które skutera, motocykla, guada używają nie tylko w celu dojazdu do pracy i z powrotem lecz chcą mieć z jazdy frajdę producenci olejów przygotowali całą gamę syntetyków.

 18. Pietro pisze:

  markoewoleje to nie portal samochodowy, tylko skuterowy, allegro tu też nie jest, więc jak chcesz sprzedawać oleje do samochodów, zapraszam na allegro lub giełdę samochodową (o ile się nie boisz i posiadasz legalne oleje, a nie rozlewane w stodole), bo widzę że chcesz się tu reklamować.
  To co dobre do samochodu np.olej 0W40 i 5W40 lub energooszczędne 0W30-(które można stosować w większości aut z tym że trzeba unikać wysokich obrotów silnika), byłoby opłakane w skutkach stosując w silniku skutera 4T. Jeżeli br3W jest taki mądry, niech zaleje skuter tym super olejem 0W40 lub nawet 5W40 i pojeździ do wymiany, do dopiero przekona się co zrobił. Można mówić i tłumaczyć, ale jak ktoś niekumaty to nie pojmie jeśli sam się nie przekona.

 19. markoweoleje pisze:

  Przyczepiłeś się Pietro tego oleju 0w40 jak rzep psiego ogona, sam o nim napisałeś pierwszy. Gdy ja piszę ogólnie ty wchodzisz w szegóły i szukasz dziury w całym gdy ja z kolei piszę o szczegółach ty nie odnosisz się do szczegółów lecz piszesz ogólnie archaicznymi frazesami. Kiedy zrozumiesz że świat nie stoi w miejscu i się rozwija.Że silniki to nie tylko cylinder i tłok lecz cały osprzęt który również wymaga oleju. Przeczytaj choć raz do końca co komentujesz bo mam wrażenie , że masz jakieś klapki na oczach. Przecież wyraźnie napisałem aby stosować oleje dedykowane do konkretnego pojazdu a więc oleje samochodowe do samochodów a motocyklowe do motocykli. Czyżbyś miał warsztat naprawiający zatarte skutery że polecasz oleje najniższych klas do nowych skuterów?

 20. Pietro pisze:

  Tak! bo nowe skutery chłodzone powietrzem mają większy luz tłoka z cylindrem, nie mają filtra tylko siatkę i muszą być w nich stosowane oleje jek to określiłeś archaiczne, mineralne!!! bez dużej ilości dodatków, 15W40/SF tworzące na powierzchni cylindra grubą powłokę filmu olejowego! lepszy olej 0W, 5W, 10W takiej powłoki nie zapewni w skterze z takim luzem tłoka, spływa ze ścianek cylindra, nie zapewnia odpowiedniego uszczelnienia(bo ojej też pełni tą funkcję) i smarowania, a dodatki rozpyszczają szlamy które powinien wyłapywać filtr olejowy, krążą w całym obiegu smarowania i niszczą nie tylko tłok z cylindrem ale pozostałe ruchome elementy silnika też!


Zostaw komentarz do tego artykułu




Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Znak P-22: BUS

Znak P-22: BUS

05 stycznia 2010

Znak ten oznacza pas ruchu przeznaczony dla ruchu pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Prawo0 opinii

Znak E-15f: numer drogi krajowej o dopuszczalnym…

Znak E-15f: numer drogi krajowej o dopuszczalnym…

02 stycznia 2010

Wskazuje numer i rodzaj (kategorię) drogi.

Prawo0 opinii

Yamaha MT-10: Pojawi się nowy, czterocylindrowy motocykl od Japończyków na sezon 2016

Yamaha MT-10: Pojawi się nowy, czterocylindrowy motocykl od Japończyków na sezon 2016

17 listopada 2015

Yamaha MT-10 to kolejny w rodzinie motocykl w tej bezkompromisowej serii. Tym razem Japończycy zapowiadają na rok 2016 litrowego nakeda nafaszerowanego elektroniką i nowymi trendami w dziedzinie designu. Ten zapiera dech w piersiach.

Wiadomości0 opinii

Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Portal motocyklowy Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2015 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 04-501 Warszawa, Płowiecka 3. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.