Zabiorą Ci motocykl za łamanie przepisów. Zmiana w prawie drogowym, która jest bliżej niż kiedykolwiek!

Konfiskata motocykla za jazdę pod wpływem. Najlepsza kara dla pijanych kierowców?

W skrócie
  • Rząd coraz głośniej mówi o wprowadzeniu zmian w prawie dzięki którym możliwa by była konfiskata motocykla lub samochodu w sytuacji, w której kierowca znacząco przekroczyłby limit alkoholu we krwi lub doprowadziłby do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego.
  • Więcej widomości motocyklowych znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Konfiskata motocykla. Czy taka kara sprawi, że na polskich rzadziej będzie łamane prawo drogowe? Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Polską Agencję Prasową, że właśnie rozpoczęło pracę nad zmianami w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Głównym elementem proponowanych zmian jest możliwość rekwirowania motocykli oraz samochodów. Co trzeba by było przeskrobać, aby po wprowadzonych zmianach stracić ukochany motocykl?

Resort Sprawiedliwości poinformował opinię publiczną, że prowadzi pracę nad zaostrzeniem kar dla kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. Najważniejszą zmianą miałaby być możliwość konfiskaty pojazdu, w przypadku, w którym poziom alkoholu przekraczałby istotne granice – chodzi o przekroczenie 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji, w której kierowca prowadzący pojazd “pod wpływem” doprowadziłby do tragicznego w skutkach zdarzenia.

Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia. Propozycja przewiduje przepadek pojazdu lub równowartości pojazdu, którym nietrzeźwy sprawca kierował a ten nie był jego własnością. Na kierowców łamiących przepisy najbardziej skutecznie działają sankcje odczuwalne finansowo. Dlatego należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby w przypadkach, gdy kierowca miał ponad jeden promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia – ofiara lub ofiary śmiertelne. W takiej sytuacji samochód byłby traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa.

-czytamy w liście wystosowanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Tragiczny wypadek w Stalowej Woli jest zapalnikiem zmian w prawie

Propozycje zmian w prawie, w tym zaostrzenia kar dla pijanych kierowców pojawiły się w głowach polityków po tragicznym wypadku, do którego doszło w okolicach Stalowej Woli. Na początku lipca tego roku nietrzeźwy kierujących samochodem Audi S7, podczas wyprzedzania stracił kontrolę nad samochodem i uderzył nadjeżdżający z naprzeciwka samochód. W aucie podróżowało małżeństwo z 2.5-letnim dzieckiem. Rodzice chłopca zginęli na miejscu. Wobec pijanego kierowcy są zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy. Prokuratura oskarżyła 37-letniego kierowcę Audi i spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości.

Wypadek motocyklowy

Statystyki wypadków samochodowych z udziałem nietrzeźwych kierowców są tragiczne. W roku 2020 nietrzeźwi kierowcy osobówek spowodowali 1075 wypadków, w których zginęły aż 163 osoby. Tegoroczna ilość wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców również nie napawa optymizmem – to właśnie bezpośrednio skłoniło rządzących do podjęcia prób zaostrzenia przepisów. Do walki z pijanymi kierowcami dołączył Premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział zaostrzenie kar dla pijanych kierowców.

Premier rządu podczas briefingu prasowego, który odbył się 6 lipca powiedział, że “rząd bardzo szybko przystąpi także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu”. Morawiecki dodał również, że “takie osoby będą zobowiązane do płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu – osobom z rodziny, osobom poszkodowanym“.

Konfiskata mienia. Populizm czy sensowne rozwiązanie?

Chociaż konfiskata motocykla czy samochodu wydaje się dobrą karą – przynajmniej z etycznego punktu widzenia i ma szansę zahamować falę kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu, to jej wprowadzenie w praktyce może nie być takie łatwe jak się wydaje. Obecnie na ten temat wypowiadają się prawnicy, którzy deklarują, że taką zmianę należy traktować z raczej “jako wyraz potrzeby populistycznej, emocjonalnej reakcji dla mediów niż jako realne rozwiązanie”. Niestety, historia potwierdza zmian w prawie potwierdza, że wprowadzenie konfiskaty motocykla lub samochodu takie łatwe nie będzie. Przypomnijmy tylko, że projekty nowelizacji kodeksu karnego, dzięki któremu możliwy by był przepadek pojazdu np. pirata drogowego już kilkukrotnie były procedowane przez polski rząd i nic z tego nie wyszło. W przypadku konfiskaty pojawia się wiele pytań dotyczących prawnego rozwiązania tego problemu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Z drugiej strony pośród 27 krajów Unii Europejskiej aż 9 wprowadziło przepisy, dzięki którym sąd może orzec konfiskatę motocykla lub samochodu. Takie możliwości mają sądy w Belgii, Danii, Estonii, Francji, Słowenii, Włoszech, Finlandii czy w Luksemburgu. Jak widać można.


Źródło:

prawodrogowe.pl
konkret24.tvn24.pl/

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button