Utrata prawa jazdy za jazdę po kilku głębszych to skuteczny sposób na odstraszanie kierowców od wsiadania za kółko pod wpływem. Czy kierowca złapany na gorącym uczynku traci wszystkie kategorie prawa jazdy?
Przepisy dotyczące jazdy po spożyciu są w Polsce bardzo restrykcyjne i bardzo dobrze. Jazda pod wpływem to jedno z najbardziej nieodpowiedzialnych zachowań kierowców i właśnie dzięki surowemu prawu udaje się osoby z takimi skłonnościami eliminować z ruchu, a resztę odstraszyć od wsiadania za kółko. Niestety liczba zabieranych uprawnień za ten postępek nadal jest wysoka.
KARY ZA JAZDĘ POD WPŁYWEM ALKOHOLU 2020: ILE MOŻNA MIEĆ PROMILI ZA KIEROWNICĄ W POLSCE I EUROPIE
Oczywiście zatrzymanie prawa jazdy za jazdę na podwójnym gazie nie jest jedyną formą karania nieuczciwych kierowców. Dużo bardziej do ludzkiej wyobraźni powinna przemawiać kara pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. Jednak na pierwszy rzut oka, to utrata prawa jazdy jest najbardziej dotkliwą formą kary. Dlaczego? Wynika to w pewnej mierze z faktu, że osoba pozbawiona uprawnień przez cały okres kary nie może prowadzić pojazdów mechanicznych, co wiążę się nie tylko z komplikacją życia zawodowego, ale i rodzinnego.
Jazda po alkoholu. Czy stracę wszystkie kategorię?
Jeśli z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu wsiadłeś za kierownicę pod wpływem i zostałeś złapany, twój czyn może zostać rozpatrywany jako przestępstwo i po zapadnięciu wyroku będziesz osobą karaną. W tym przypadku wszystko zależy od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Do przestępstwa dochodzi w sytuacji, w której w twoim organizmie zostanie stwierdzone stężenie alkoholu wynoszące powyżej 0,5‰ (w krwi), lub powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyniki poniżej tej wartości będą wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że za wykroczenie nie zostaniesz ukarany. Kara za wykroczenie jest surowa i może pozbawić Cię dokumentu prawa jazdy na pół roku oraz porządnie uszczuplić domowy budżet, gdyż kara finansowa wynosi nawet 5 tysięcy złotych. Jednak najbardziej dotkliwą karą za jazdę po wpływem będzie pozbawienie Cię możliwości jazdy na motocyklu, mimo że nietrzeźwy poruszałeś się autem.
Tak. jeśli zostaniesz zatrzymany za jazdę po wpływem, zostanie Ci zatrzymane prawo jazdy, wraz ze wszystkimi kategoriami. Jeśli jesteś kierowcą zawodowym, korzystającym na co dzień z prawa jazdy kat. C+E i po spożyciu poruszałeś się motocyklem, to nie będziesz mógł kontynuować swojej pracy. Oczywiście sąd może zadecydować inaczej lub zastosować wobec kierowcy blokadę alkoholową, która skróci okres zakazu poruszania się pojazdem.
Warto jednak zaznaczyć, że jeśli posiadasz komplet kategorii i pod wpływem poruszałeś się samochodem osobowym, to na pewno stracisz prawo jazdy kat. B. Kodeks Karny nie stanowi przepisu, który jednoznacznie wskazywałby na odebranie wszystkich kategorii prawa jazdy. O takiej formie kary decyduje sąd i możliwe jest zachowanie konkretnej kategorii prawa jazdy, jeśli akurat w trakcie czynu z niej nie korzystałeś. Kierowca ma prawo prosić sąd o orzeczenie zakazu kierowania pojazdami tylko w określonej kategorii. Czy sąd zgodzi się na takie złagodzenie kary? To zależy od wielu czynników…
Dopuszczalne limity zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w Polsce:
PO SPOŻYCIU: 0,2 promila – 0,5 promila
- wykroczenie
- 10 pkt karnych
- grzywna od 50 zł do 5000 zł
- od 5 do 30 dni pozbawienia wolności
- od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów
STAN NIETRZEŹWOŚCI: powyżej 0,5 promila
- przestępstwo
- 10 pkt karnych
- grzywna uzależniona od dochodów
- od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
- do 2 lat pozbawienia wolności (do 12 lat recydywiści i sprawcy wypadków śmiertelnych)
- od 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów
W kontekście powyższe w pierwszej kolejności nie warto wsiadać do samochodu (lub na motocykl) jeśli istnieje najmniejsze podejrzenie, że możemy być nietrzeźwi. W drugiej… warto kupić alkomat.