Aktualnie czytasz:
Smarowanie łańcucha w motocyklu: Co ile dokonywać konserwacji napędu?
1

Jest kilka rodzajów przeniesienia napędu stosowanych w motocyklach. Są bezobsługowe – np. wał kardana czy pasek zębaty, ale o najpopularniejszy – czyli łańcuch, trzeba dbać. Zasada kto smaruje, ten jedzie – pasuje do łańcucha jak ulał. Zatem co ile kilometrów dokonywać konserwacji napędu?

Motocykliści dzielą się na trzy typy – takich, którzy nie dbają o łańcuch prawie wcale i tylko sporadycznie brudzą sobie ręce smarując go, takich którzy psikają smarem przy praktycznie każdej nadarzającej się okazji, oraz całkiem liczną grupę tych, którzy robią to prawidłowo.

Do obklejonego smarem łańcucha przyczepia się brud, piach i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które finalnie ogniwa muszą mielić, by łańcuch się kręcił. Zbyt suchy łańcuch rozgrzewa się za bardzo i wyciąga dużo szybciej niż taki, który jest odpowiednio smarowany.

Ja stosuję zasadę smarowania łańcucha co 500 km, czyli co dwa tankowania. Chyba że trafi się po drodze deszcz, wtedy po jeździe w deszczu także go smaruję. Gdy łańcuch jest już czarny i zabrudzony, wtedy naftą świetlną lub też specjalnym sprayem myję go do czysta. Takie zabiegi, plus trzymanie optymalnego naciągu – tak jak zaleca producent w moim motocyklu, czyli luz 3,5 cm – pozwalają na rzadkie wymiany napędu. Wszystkie zasady skutecznego dbania o napęd zawarłem w tym artykule.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
20%
0%
0%