Rękawice motocyklowe. Co czyni je komfortowym i bezpiecznym? (Część 2)

Rękawice motocyklowe to sprzęt wybitnie ważny w szafie każdego motocyklisty. Cieszy zatem fakt, że producenci prześcigają się w produkcji coraz bardziej zaawansowanych modeli. Jak w tym wszystkim się odnaleźć?

O odpowiednim dopasowaniu rękawicy motocyklowej napisaliśmy w tym artykuleTym razem przyjrzymy się technologiom, znajdującym się w rękawicach, bo te czasami potrafią zaskoczyć swoim zaawansowaniem, z drugiej strony zdarza się, że wybujały marketing obiecuje cuda, a kończy się na rozczarowaniu.

Rękawice zimowe i turystyczne z membraną

Najlepiej widać to na przykładzie rękawic wyposażonych w membrany przeciwdeszczowe. Zadaniem takiej membrany jest utrzymane wody z dala od wnętrza rękawicy i chronienie dłoni przed wyziębieniem. W rzeczywistości bardzo często dochodzi do sytuacji, w której membrana faktycznie bardzo dobrze chroni przed deszczem, ale niestety słabo oddycha przez co dłonie się pocą i marzną tak samo szybko jakbyśmy tej membrany nie mieli. Poza tym jeśli dłoń będzie wilgotna to wnętrze “przyklei” się do skóry przez co zakładanie i zdejmowanie rękawicy będzie utrudnione, a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić to do sytuacji, w której wyściółka wewnętrzna będzie wychodzić z rękawicy.  Nie wiem jak Was, ale ja dostaję drgawek kiedy taka sytuacja ma miejsce.


Ciężko jest mi to powiedzieć, ale niestety czasami kupić lepsze rękawice, wyposażone w membranę Gore-tex niż męczyć się ze słabym sprzętem, który i tak w ogólnym rozrachunku nie sprawdzi się podczas całodniowej eksploatacji w deszczu. Wodoodporność to nie wszystko!

To jednak nie znaczy, że liczy się tylko drogi sprzęt. Tańsze rękawice również dają radę w deszczu. Musimy jednak zwracać uwagę w jaką membranę są wyposażone (Humax, Porelle czy Sympatex jako tako dają radę). Jeśli jednak nie chcesz wydać majątku na rękawice motocyklowe, to czasami lepiej kupić zwykłe rękawice bez membrany przeciwdeszczowej i wyposażyć się w nakładki przeciw deszczowe lub grube rękawice gumowe. Przecież i tak zaraz po deszczu je ściągniesz i będziesz mógł jechać dalej.

Ochrona dłoni. Kwestia kluczowa

Jednak głównym zadaniem rękawic motocyklowych jest ochrona dłoni przed skutkami wypadków. W rękawicach możemy spotkać całą masę skomplikowanych rozwiązań, które mają zabezpieczyć rękę. Najważniejszym wbrew pozorom nie jest zewnętrzny ochraniacz kostek (kłykci), na który zawsze w pierwszej kolejności zwracamy uwagę – co ciekawe ten ochraniacz bardzo często zamontowany jest na “kieszonce” i w tym przypadku nie chodzi o to żeby coś tam schować, a tylko i wyłącznie o komfort – przy maksymalnym zaciśnięciu pięści ochraniacz uniesie się, dzięki czemu nie będzie się wrzynać w kostki. Tak po prostu jest wygodniej! Poza tym mniejsze ochraniacze znajdziemy na kostkach palców. Jednakże najbardziej narażona na uderzenie jest boczna część dłoni od strony małego palca.

Jak wybrać rękawice motocyklowe?

Właśnie dlatego często możemy spotkać rękawice motocyklowe (szczególnie sportowe), w których mały palec jest zszyty z palcem serdecznym. Ma to usztywnić mały palec i uchronić go przed złamaniem. Świat jest podzielony na tych co zgadzają się z tą teorią oraz tych, którzy twierdzą, że skoro siła X może złamać mały palec, to bardzo prawdopodobne, że złamie również jego większego sąsiada. Dlatego lepiej ich nie zszywać. Jak jest w rzeczywistości? Badania jednego z największych producentów odzieży sportowej, marki ubierającej Valentino Rossiego potwierdzają, że zszywanie palców nie ma większego sensu. Inne z kolei, że ma to sens. Bądź tu mądry…

JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DŁONI NA MOTOCYKLU?

Najważniejszym ochraniaczem całej rękawicy motocyklowej jest protektor zakrywający kość łódeczkowatą. Bardzo często ten protektor połączony jest ze “slajderem”, dzięki któremu część energii uderzenia zmienia się w ślizg. Chodzi o to, żeby zrobić wszystko, aby uniknąć złamania tej kości. Niestety kość łódeczkowata to jedno z tych miejsc, które fatalnie się goi i długo zrasta. a przy upadkach jest szczególnie narażona na uderzenia.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

[Trending]

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button