Jak dbać o bezpieczeństwo dłoni na motocyklu? Jakie rękawice wybrać?

Wybór rękawic motocyklowych często traktowany jest po macoszemu, a przecież dbanie o bezpieczeństwo dłoni jest równie ważne, co dbanie o naszą głowę. Pomagamy w wyborze idealnych, niedrogich rękawic motocyklowych.

Czy kupując rękawice myślisz także o tym, że ich dopasowanie ma wpływ na bezpieczeństwo? Nie? A ma ogromny. Zbyt luźna rękawica nie pozwala precyzyjnie korzystać z przyrządów umieszczonych na kierownicy. Tak samo jak ciasna rękawice powodująca dyskomfort. Rękawice motocyklowe są ważniejsze niż mogłoby się wydawać, a motocykliści często ten element wyposażenia kupują jako ostatni.

Podczas nawet najmniej groźnego upadku odruchowo wystawiamy ręce przed siebie. Dłonie są na pierwszej linii “obrony”, a delikatna skóra dłoni znika z nich w mgnieniu oka. Oszczędzanie na rękawicach jest równie nierozsądne co oszczędzanie na kasku. Zwłaszcza, że porządne rękawice motocyklowe to niewielki wydatek.

Jak dobrać rozmiar rękawic motocyklowych?

Rękawice muszą być idealne! Nie za duże, nie za małe. Informacja pomagająca w ich wyborze: dłoń najczęściej zaciśnięta jest na manetce, więc motocyklista potrzebuje zostawić nieco miejsca na palce. Ważne jednak, że zaciśnięta na manetce dłoń inaczej układa się niż dłoń zaciśnięta w pięść! Szukaj rękawic, które zaciśnięte na manetce będą posiadać minimalny luz na koniuszkach palców.

Skórzane rękawice ułożą się do dłoni po czasie i mogą być bardziej dopasowane niż rękawice tekstylne.

 

Szerokość powinna być dobrana do dłoni danej osoby. Rękawice dla bezpieczeństwa muszą być dopasowane, nie mogą być luźne. Najlepiej podjechać motocyklem do sklepu i przymierzyć rękawice na miejscu.

Odpowiedź: Dopasowane do dłoni!

Jaki typ rękawic motocyklowych wybrać?

Odpowiadający warunkom w jakich jeździsz. Jeśli większość czasu spędzasz na mieście, latem, to dobrym rozwiązaniem będą krótkie rękawice wyposażone w mesh. Jeśli większość czasu na motocyklu spędzasz w trasie, w różnych warunkach pogodowych, to warto zainwestować w rękawice wyposażone w membranę.

Wysokiej klasy rękawice z membraną nie muszą być drogie. SECA Turismo III HTX kosztują 249 zł.

Grube, zimowe rękawice użytkowane w mieście, gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, to przede wszystkim dyskomfort. Dłonie będą się pocić, ręce będą wydawać się ciężkie, a przyrządy (przepustnica, hamulce, przełączniki) ciężkie do obsługiwania. Tak samo krótkie, miejskie rękawice w trasie, podczas deszczu, sprawią, że szybciej stracisz przyjemność z jazdy. Sytuację poprawi membrana (np. membrana Hipora wykorzystywana w rękawicach SECA).

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Odpowiedź: Odpowiadające warunkom w jakich jeździsz.

Jakie rękawice motocyklowe będą bezpieczne?

Wszystkie posiadające certyfikat i homologowane ochraniacze. Polska SECA w swoich rękawicach wykorzystuje chociażby wysokiej klasy ochraniacze D3O (Turismo III, Trackday) oraz karbonowe ochraniacze kostek i zapobiegające przetarciu wzmocnienia X-Grip. Nawet krótkie, miejskie rękawice powinny być bezpieczne!

Krótkie rękawice idealnie nadają się do miasta. Są komfortowe, ale bez utraty na bezpieczeństwie.

Należy pamiętać, że rękawiczki narciarskie, warsztatowe czy popularne wśród użytkowników cruiserów rękawice z “wyciętymi palcami” nie spełniają żadnych funkcji ochronnych. Tylko dedykowana, motocyklowa, certyfikowana rękawica jest w stanie ochronić nasze dłonie podczas upadku.

Odpowiedź: Posiadające ochraniacze i certyfikat

Rękawice motocyklowe 2019. To należy pamiętać

Szukając rękawic motocyklowych należy pamiętać, że mają być:

  • bezpieczne (homologowane, posiadające ochraniacze)
  • dopasowane do naszej dłoni
  • odpowiadające naszym potrzebom!

Rękawice motocyklowe są na tyle tanie, że spokojnie można pozwolić sobie np. na dwa zestawy. Jeden do miasta, gdzie potrzebujemy przewiewnego meshu i wygody (SECA Axis Mesh, SECA Summer Short) a drugie do turystyki (SECA Turismo III HTX) czy na tor (SECA Trackday). Nawet kupując dwa zestawy nie powinniśmy przekroczyć 500 zł!

Więcej informacji o rękawicach motocyklowych do znalezienia na stronie seca.com.pl

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button