Prawo jazdy 2017: Czy nadal można redukować punkty karne? Ile trwa ich przedawnienie

Na przełomie roku 2016 i 2017 w mediach panowała ogromna dezinformacja dotycząca wejścia w życie nowych przepisów, które zmieniały sposób redukowania punktów karnych oraz miały likwidować kursy reedukacyjne dla łamiących przepisy. Tymczasem nadal możemy za sprawą wizyty w WORD zbić 6 punktów dwa razy do roku.

Warto podkreślić, że stare zasady będą obowiązywać aż do czerwca 2018 roku. Po tym czasie zostanie dokonana rewolucja. Niestety ciężko na tym etapie ocenić czy zmiany będą korzystne dla motocyklistów.

Przede wszystkim znikną kursy reedukacyjne za sprawą których można pozbyć się 6 punktów karnych. Z pewnością z tego faktu niezadowolone są środowiska związane z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Dlaczego? Bowiem ceny takich kursów są niczym innym jak haraczem w wysokości od 300 do 500 zł! Przy tym spotkania są prowadzone w sposób sztampowy i nudny. Kilka godzin "pogadanki" nie przekona do zmiany stylu jazdy nikogo.

Od 2018 roku nie zmieni się liczba dopuszczalnych punktów karnych - 24. Po ich przekroczeniu jednak nie będziemy kierowani na ponowny egzamin, a na specjalny kurs (28 godzin + 500 zł) i badania psychologiczne. Jeśli przejdziemy je z pozytywnym wynikiem, wówczas zostaniemy poddani okresowi próby. Jeśli przez najbliższe 5 lat ponownie przekroczymy limit punktowy, wówczas zostaną odebrane nam uprawnienia do kierowania pojazdami wszystkich kategorii, jakie do tej pory posiadaliśmy. Aby je odzyskać będzie konieczny nie tylko ponowny egzamin w WORD, ale także kompleksowe szkolenie w zakresie teoretycznym i praktycznym. Zaczynamy swoją motoryzacyjną przygodę od zera.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button