Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy AM 2017: ile to kosztuje? Nadal nawet 1000 zł
6

Ostatnio pisaliśmy o bardzo ciekawej inicjatywie opolskiego WORDu, który postanowił zbudować mobilny punkt egzaminacyjny na prawo jazdy kat. AM (czyli wcześniejszej karty motorowerowej). Pomysł przyjął się – ponoć – rewelacyjnie. Nie zmienia to jednak faktu, że cena prawa jazdy AM nieprzesadnie zmalała. W 2017 roku nadal za kurs z egzaminem można zapłacić nawet 1000 zł.

Od naszych ostatnich publikacji na temat cen prawa jazd kat. AM niewiele się zmieniło. Nadal trzeba przejść przez cały szereg biurokracji. Co dość zabawne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś wystarczyło pokręcić kółka przed policjantem na starej motorynce. Zresztą, racjonalność pomysłu wprowadzenia AM odbiła się bezpośrednio w statystykach sprzedaży motorowerów (inna sprawa, że na obecny stan złożyło się także wprowadzenie możliwości poruszania się 125-kami na praw jazdy kat. B).

Wracając do tematu. Masz ukończone 14 lat i chcesz legalnie poruszać się swoją wymarzoną 50-ką? Należy zacząć od badania lekarskiego, które kosztuje 100 zł. Później kurs w szkole jazdy. Tu ceny mają różne, w zależności np. od liczby godzin. Najtańsze jednak to wydatek na poziomie 500 zł, najdroższe sięgają nawet 1000 zł. Egzamin teoretyczny jest niedrogi, jednak w w zestawie z egzaminem praktycznym to koszt 170 zł.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Zakładamy, że zdasz za pierwszym razem. Na koniec zostaje tylko opłata za wydanie prawa jazdy, czyli kolejne 100,50 zł. Jakby nie liczyć to minimum 870 zł, a cenę bardzo łatwo można wywindować do 1000 zł.

Badanie lekarskie: 50-100 zł
Kurs: 500 – 1000 zł
Egzamin: 170 zł
Wydanie prawa jazdy: 100,50 zł

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Rozumiem, że – chociażby z perspektywy obecnego natężenia ruchu – wpuszczanie nastolatków na drogi bez kontroli byłby nieodpowiedzialne. Ale 1000 zł za kartę motorowerową? Na moje oko to spora przesada. Zwłaszcza, że kursy w żaden sposób nie przygotowują do realnych warunków panujących na drodze, a już na pewno nie uczą nikogo jeździć motocyklem.

Jaka jest Twoja reakcja?
5%
8%
2%
9%
0%
15%