Nie zapłacisz za wymianę prawa jazdy, jeśli to wina samorządu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie prowadzonej na wniosek Rzecznika Praw Obywatela. W orzeczeniu czytamy, że obywatel nie może być obciążony kosztami wymiany dokumentu w sytuacji, w której wymiana następuje z powodu działania władzy (np. zmiany nazwy ulicy). 

Kierowca nie powinien być obciążany kosztami wymiany prawa jazdy, gdy konieczność taka wynika z niezależnych od niego działań władz samorządowych – czytamy w Rzeczpospolitej jednogłośne orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego.

Orzeczenie dotyczy wniosku Rzecznika Praw Obywatela Adama Bodnara, który w listopadzie 2015 roku zgłosił wątpliwości do tego, czy konstytucyjnym jest pobieranie opłaty od obywatela za wymianę prawa jazdy, gdy wymiana wynika z działań władzy. Chodziło dokładnie o fakt, że z jednej strony obywatel zmuszony jest na wymianę dokumentu, gdy zmienia się jego miejsce zamieszkania, a z drugiej - w teorii - miejsce zamieszkania zmienia się, gdy np. władze samorządowe zmieniają nazwę ulicy przy której mieszka.

Takie sytuacje zdarzały się ponoć częściej niż mogłoby się wydawać i, zgodnie z rozporządzeniem z 2013 roku, do tej pory obywatel był zobowiązany zgłosić zmiany i uiścić opłatę w wysokości 100 zł za wydanie nowego dokumentu.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Trybunał jednogłośnie orzekł, że jest to niekonstytucyjne, co oznacza, że od dnia orzeczenia obywatel nie będzie ponosił kosztów "zmiany" adresu zamieszkania, jeśli wynikają one z działania władzy (jak w przykładzie powyżej).

Co ciekawe, TK zasugerował, że najważniejszy dokument obywatel Polski - dowód osobisty - nie posiada adresu zamieszkania, a więc adres taki nie powinien być konieczny w prawie jazdy.

Ustawodawca powinien zatem rozważyć, czy konieczne jest zamieszczanie tego rodzaju danych w prawach jazdy, dowodach rejestracyjnych i innych podobnych dokumentach - dodał TK.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018 bez adresu zamieszkania? Wszystko zależy od CEPiK 

Inne publikacje na ten temat:

Pomysł o likwidacji adresu zamieszkania z prawa jazdy wnoszono zresztą niedawno w interpelacji poselskiej. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, Marek Chodkiewicz, w odpowiedzi na interpelację zaznaczył, że ministerstwo zakłada takie rozwiązanie.

Źródło: RP.pl, tvn24bis.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button