Powrót epidemii: Czy żandarmeria wojskowa będzie kontrolować kierowców?

26. października premier Morawiecki wprowadził zarządzenie w brzmieniu: - W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powstaje zatem pytanie, czy Żandarmeria Wojskowa będzie także kontrolować kierowców?

Kogo mogą kontrolować funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej? Z może kontrolować kierowców pojazdów Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i kierujących pojazdami prywatnymi, ale w czasie noszenia przez nich mundurów. Kontrole mogą dotyczyć również pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych. Pełne uprawnienia do kontrolowania cywilnych kierowców ma zatem jedynie policja.

Żandarmeria wojskowa nie może zatem kontrolować cywilnych pojazdów i cywilnych kierowców, bo nie ma do tego uprawnień. Natomiast ŻW ma być obecnie oddelegowana do pomocy jednostkom policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dla kierowców może to oznaczać, że będą kontrolowani przez tzw. patrole mieszane, czyli składające się z posiadającego pełne prawa do kontroli drogowej policjanta oraz wspomagającego jego działania funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej.

Ten stan może się jednak zmienić, w momencie gdy zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów, mająca na celu rozszerzenie kompetencji żołnierzy ŻW. Projekt takiego rozporządzenia autorstwa ministra obrony narodowej trafił do Rządowego Centrum Legislacji już w czerwcu tego roku. Nie wiemy jeszcze jakie będą ostateczne zapisy i kiedy wejdą w życie, ale można przypuszczać, że szybciej niż się tego spodziewamy.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button