Aktualnie czytasz:
Powrót epidemii: Czy żandarmeria wojskowa będzie kontrolować kierowców?

26. października premier Morawiecki wprowadził zarządzenie w brzmieniu: - W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powstaje zatem pytanie, czy Żandarmeria Wojskowa będzie także kontrolować kierowców?

Kogo mogą kontrolować funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej? Z może kontrolować kierowców pojazdów Sił Zbrojnych RP lub żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i kierujących pojazdami prywatnymi, ale w czasie noszenia przez nich mundurów. Kontrole mogą dotyczyć również pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych. Pełne uprawnienia do kontrolowania cywilnych kierowców ma zatem jedynie policja.

Żandarmeria wojskowa nie może zatem kontrolować cywilnych pojazdów i cywilnych kierowców, bo nie ma do tego uprawnień. Natomiast ŻW ma być obecnie oddelegowana do pomocy jednostkom policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dla kierowców może to oznaczać, że będą kontrolowani przez tzw. patrole mieszane, czyli składające się z posiadającego pełne prawa do kontroli drogowej policjanta oraz wspomagającego jego działania funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej.

Ten stan może się jednak zmienić, w momencie gdy zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów, mająca na celu rozszerzenie kompetencji żołnierzy ŻW. Projekt takiego rozporządzenia autorstwa ministra obrony narodowej trafił do Rządowego Centrum Legislacji już w czerwcu tego roku. Nie wiemy jeszcze jakie będą ostateczne zapisy i kiedy wejdą w życie, ale można przypuszczać, że szybciej niż się tego spodziewamy.

 
Czytaj
REKLAMA

NOWY MOTOCYKL BMW R 18.

Nowy R 18 sięga do naszej historii oraz ikonicznych cech, które konsekwentnie rozwijaliśmy przez lata. Rezultat: pełen charakteru z cruiser z największym silnikiem typu bokser, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy i ponadczasowymi elementami designu, takimi jak np. biała podwójna linia w R 18 First Edition.

 
Czytaj
REKLAMA

KUFER MOTOCYKLOWY VBOX ZA 172,51 PLN. Ekspresowa wysyłka.

Uniwersalny kufer motocyklowy 29L ze zintegrowanym odblaskiem. Komplet wraz z podstawą do łatwej instalacji.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%

Podziel się opinią

lub