Pętle indukcyjne na skrzyżowaniach: Dobrodziejstwo technologiczne czy motoryzacyjny absurd?

Rozwój technologii pomaga automatyzować sterowanie sygnalizacją świetlną i wspiera tym samym płynnośc ruchu. Jednak co w wypadku, gdy konstruktorzy pominą uczestników ruchu jakimi są motocykliści i rowerzyści?

Tam, gdzie ruchliwa ulica krzyżuje się z lokalną, w sygnalizacji świetlnej stosuje się coraz częściej tzw. pętle indukcyjne, których zadaniem jest sterowanie przełączaniem świateł jedynie wówczas, gdy na drodze podporządkowanej pojawi się samochód. To bardzo dobre rozwiązanie, które wpływa dodatnio na płynność ruchu i przepustowość miejskich arterii. Niestety posiada wady, które odczują zwłaszcza motocykliści.

Kraków, woj. małopolskie. Drogowcy wykorzystują coraz nowsze technologie, aby ułatwić jazdę kierowcom. Nie wszędzie jednak chęci idą w parze z funkcjonalnością. Na jednym z krakowskich skrzyżowań kierowcy na jednośladach czekają na zielone światło bardzo długo. Często do momentu aż na ich pasie ruchu pojawi się za ich plecami samochód. Co w przypadku niskiego ruchu na drogach, jak w przypadku epidemii, czy np. w środku nocy? Rozwiązania tej sytuacji jak na razie nie widać.
- Pętle indukcyjne mają problem z wykryciem motocyklisty, jeżeli obok nie stoi żaden samochód. Na razie nie mamy gotowego rozwiązania tego problemu, ale go szukamy - powiedział Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

[trending]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button