Nowe przepisy 2020: Prawo jazdy w telefonie, jedna tablica rejestracyjna i czasowe wyrejestrowanie motocykla

Nowe przepisy w końcu trafiły do Sejmu. Tak zwany pakiet deregulacyjny, o którym słyszymy już od dawna, wreszcie pojawił się w sejmowym biurze legislacji. Czasowe wyrejetrowanie, cyfrowe prawo jazdy i rejestracja motocykla online już niedługo możliwa! 

O możliwości jego wprowadzenia słyszeliśmy już ponad rok temu. Teraz sprawy wreszcie mają nabrać rozpędu, bo nowe przepisy wraz z uwzględnionymi poprawkami są na ostatniej prostej i można liczyć, że wejdą w życie w trzy miesiące od dnia ogłoszenia ustawy. Co zawiera ów pakiet? Jest to projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, w skład którego wchodzi szereg ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów.
Jedną z najbardziej wyczekiwanych, bo dotyczących wszystkich kierowców zmian jest tzw cyfrowe prawo jazdy, równoznaczne ze zniesieniem obowiązku wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania danym pojazdem. Oznacza to, że  Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego dokumentu prawa jazdy. Jego odpowiednik ma trafić do specjalnie przygotowanej w tym celu aplikacji na smartfony. Obecnie za brak "prawka" podczas kontroli można otrzymać mandat w wysokości 50 zł oraz niemożność kontynuowania jazdy. Nadal trzeba będzie posiadać ten dokument w fizycznej wersji, ale przepisy zwolnią z obowiązku noszenia go zawsze przy sobie.

Zmienią się także przepisy dotyczące sposobu zatrzymywania prawa jazdy. Przyjęto przepis analogiczny i spójny z przepisami dotyczącymi zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego). Oznacza to, że zatrzymanie wydanego w kraju prawa jazdy nastąpi przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji kierowców niezwłocznie po wystąpieniu przesłanek do zatrzymania. W ten sposób znika wykorzystywana przez osoby, które wcześniej straciły prawo jazdy luka w przepisach.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym dotyczyć będą także tablic rejestracyjnych oraz dokumentów rejestracyjnych. Po ich wejściu w życie będzie można zachować dotychczasowe numery rejestracyjne pojazdu podczas przerejestrowywania pojazdu, który ma już polskie "blachy" - bez względu na to z jakiego województwa pochodzi pojazd. Dokument "Karta Pojazdu" zostanie zlikwidowany. Zniesiony także zostanie obowiązek znakowania pojazdy naklejka kontrolną na przedniej szybie. Uznano w końcu brak zasadności jej stosowania. Wszystkie te zmiany umożliwią zmniejszenie kosztów rejestracji pojazdu.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Co równie ważne, zwłaszcza dla osób posiadających więcej niż jeden pojazd, zostanie wprowadzona możliwość czasowej rejestracji pojazdów. To z kolei pzowoli na zmniejszenie opłat za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dla motocyklistów to bardzo ważna i dobra wiadomość!

Zmiany mają także pozwolić na nadanie wydrukom z systemu CEPiK rangi dokumentu, a to z kolei ma umożliwić rejestracje pojazdu przez, uwaga... Internet!

– Wniosek o rejestrację pojazdu będzie składał salon sprzedaży pojazdów samochodowych lub uprawniony przedstawiciel salonu przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego w systemie teleinformatycznym. (…) Upoważnienie do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu musi zostać opatrzone odpowiednio podpisem własnoręcznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a sam wniosek złożony powinien zostać przez salon sprzedaży pojazdów niezwłocznie – wyjaśnia ministerstwo.

Na to jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Możliwość rejestracji pojazdu online wejdzie w życie nie wcześniej niż w 2021 roku.

Inne publikacje na ten temat:

My już czekamy!

[trending]

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button