Niedzielny kierowca? Nieporadna jazda? Sąd może odebrać Ci prawo jazdy w 2018

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił skargę kierowcy, który nie zgodził się z decyzją o skierowaniu na powtórny egzamin. A skierowanie otrzymał takie po tym, jak funkcjonariusz policji uznał, że zachowanie kierowcy na drodze budzi zastrzeżenia.

Do sytuacji doszło w okolicach Częstochowy. Kierowcę zatrzymała drogówka, a obok mandatu za brak pasów policjant wystosował administracyjną notkę do starosty o skierowanie kierowcy na powtórny egzamin.

Sprawę śledzi prawodrogowe.pl, które cytuje orzecznictwo sądu:

[…] wedle treści notatki urzędowej H. G., kierując pojazdem, wykazał się brakiem znajomości techniki jazdy, zmieniając pas ruchu w trakcie zatrzymywania się do kontroli, a także wykonał ten manewr w sposób niewłaściwy oraz źle ocenił odległość do krawędzi jezdni (jazda chaotyczna i nie adekwatna do sytuacji drogowej). Zjeżdżając na miejsce kontroli, zatrzymał pojazd częściowo na jezdni, na której odbywał się ruch. Policjanci dokonujący kontroli drogowej wskazali również na błędne odczytywanie przez kierującego pojazdem sygnałów świetlnych przez nich podawanych.
REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Starosta, nie mogąc samodzielne określić umiejętności kierowcy, skierował go na powtórny egzamin - opierając się o notę funkcjonariusza. Kierowca odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało decyzję w mocy. Kolejnym krokiem dla kierowcy było skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W podsumowaniu wyroku czytamy:

Natomiast art. 129 ust. 2 pkt 13a P.r.d. stanowi, że policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 - tj. czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie, jest uprawniony m.in. do występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na egzamin sprawdzający kwalifikacje, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji tej osoby.

Powyższe potwierdza, że - w opinii sądu - policjant ma prawo wystosować prośbę o powtórne przeegzaminowanie kierowcy, a na wcześniejszym etapie kolegium ustaliło, że nota posiadała wszelkie cechy pisma administracyjnego.

Inne publikacje na ten temat:

Sprawa oczywiście jest kompleksowa. Z jednej strony: czy policjant jest wykwalifikowany by samodzielnie określać umiejętności kierowcy? A z drugiej: kto jak nie policjant?

Źródło: prawodrogowe.pl

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. O jakich sygnałach świetlnych jest tu mowa? Jakie to sygnały świetlne wydawane przez Policjanta zobowiązują kierowcę do zatrzymania? Z tego co pamiętam sygnał powinien być dany lizakiem, a po zmroku latarką w odpowiednim wybarwieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button