Aktualnie czytasz:
Ceny OC 2018. Po pierwszym kwartale ceny ubezpieczenia w dół
2

Ceny OC 2018. Po pierwszym kwartale ceny ubezpieczenia w dół

autor: Przemysław Borkowski12 kwietnia 2018

Cena OC w ostatnim kwartale spadła o 4,2 proc. Największy spadek cen dotyczy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, ale wciąż są miejsca, w których ceny OC są wysokie. Czy ten trend się utrzyma? O tym w najnowszym raporcie podsumowującym I kwartał 2018 roku.

Widać gołym okiem, że ceny OC spadają. W I kwartale 2018 r. płaciliśmy za OC średnio 738 zł czyli 3,8 proc. mniej niż w IV kwartale 2017 roku (770 zł).

Porównując ceny rok do roku, spadek wyniósł 4,2 proc. W I kwartale 2017 roku płaciliśmy za OC średnio 767 zł, podaje porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Rentowność rynku OC od początku 2017 roku pozwoliła na zahamowanie podwyżek cen OC. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o trwałej stabilizacji cen. Poszkodowani w wypadkach i ich rodziny otrzymują w ostatnim czasie więcej pieniędzy od ubezpieczycieli. W ubiegłym roku z OC komunikacyjnego wypłacono o 7,2% więcej środków niż rok wcześniej. Ostatnia uchwała Sądu Najwyższego, dzięki której rodzinom ofiar wypadków łatwiej będzie uzyskać zadośćuczynienie może wpłynąć na zmianę polityki cenowej towarzystw – mówi Patryk Juchniewicz, Dyrektor ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Cena OC: Najbardziej wyraźne obniżki w lubuskim, dolnośląskim i świętokrzyskim

We wszystkich województwach ceny OC w I kwartale 2018 r. były niższe niż przed rokiem. Obniżka w poszczególnych województwach wyniosła od -1,3% do -6,6%. Największy spadek dotyczy województw: lubuskie (-6,6 proc.), dolnośląskie (-5,6 proc.), świętokrzyskie (-4,6 proc.). W najmniejszym stopniu spadły ceny w województwie pomorskim (-1,3) – tam, gdzie OC było najdroższe.

Ubezpieczenie 2018: W czołówce najdroższych regionów nie ma zmian

W pierwszym kwartale br. najwyższe składki płacili mieszkańcy województw: pomorskiego (846 zł), dolnośląskiego (831 zł) i mazowieckiego (811 zł). To już tradycyjny układ, który utrzymuje się w ostatnim czasie.

W ocenie ryzyka ubezpieczeniowego ważne są takie czynniki jak m.in. liczba szkód w danym regionie, na którą składają się m.in. gęstość zaludnienia, liczba samochodów na 1000 mieszkańców, a nawet tak nieoczywiste czynniki jak jakość dróg mogąca sprzyjać wypadkom. Te wszystkie elementy powodują, że w niektórych regionach kraju ceny OC są wyższe – mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce rankomat.pl.

Ceny OC 2018: W Rzeszowie taniej ponad 10 procent

Odchylenia od średniej ceny OC (ogólnokrajowej) w I kwartale 2018 r. w najtańszych miastach wojewódzkich wyniosły: -11,5proc. (Rzeszów), -6 proc. (Opole), -4,7 proc. Kielce. W miastach, gdzie OC było najdroższe, koszt polisy znacznie przekraczał średnią: o 40 proc. (Wrocław), 34 proc. (Gdańsk) i 25,1 proc. (Warszawa).

Opracowanie na podstawie Raportu RanKING porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
100%
Smutne
0%