Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w 2020 roku?

Sezon motocyklowy już w pełni, a my podejmujemy temat obowiązkowych ubezpieczeń OC. Dlaczego akurat teraz? Bo właśnie w połowie sezonu wielu z nas zmienia motocykle i rejestruje sprzęty importowane zza granicy. Ile kosztuje ubezpieczenie OC  i które jest najtańsze?

Oczywiście musimy pamiętać, że finalna kwota ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników i wiąże się z oceną ryzyka związanego z ubezpieczeniem konkretnego motocykla oraz jej właściciela. Na wysokość kwoty, którą musimy zapłacić za ubezpieczenie OC mają wpływ dane właściciela (wiek, doświadczenie), historia związana z ewentualnymi szkodami oraz oczywiście marka, model, wiek czy pojemność motocykla. Poza tym kwoty dla tego samego motocykla oraz doświadczenia kierowcy mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania – w tym przypadku chodzi o statystyki związane z udziałem w incydentach drogowych w konkretnym mieście.

Ubezpieczenie OC na motocykl. Gdzie kupić?

Tak naprawdę większość towarzystw ubezpieczeniowych dysponuje ofertą ubezpieczeń, z której mogą skorzystać motocykliści. Poza tym warto pamiętać, że przeciętny agent ubezpieczeniowy dysponuje wieloma możliwościami  dotyczącymi wyboru konkretnego towarzystwa. W związku z tym warto poprosić go o wyszukanie najtańszego TU. Jeśli jednak w najbliższym czasie wybierasz się w podróż poza granice kraju, to pamiętaj, że w trakcie takiej wycieczki powinieneś posiadać ze sobą Zieloną Kartę. W niektórych TU wystawienie Zielonej Karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, w innych tak. W tej sposób może okazać się, że podstawowe ubezpieczenie OC w jednym towarzystwie będzie najtańsze, ale po doliczeniu kosztów związanych z wystawieniem Zielonej Karty będzie zdecydowanie droższe niż w towarzystwie, które oferuje dokument bez dodatkowych wydatków.

Najpopularniejszymi towarzystwami są Compensa, Allianz, Link4, PZU, HDI, Uniqa, Generali, Ergo Hestia oraz Warta. W każdej z tych firm znajdziesz ubezpieczenia OC oraz AC na motocykl. Które towarzystwo jest najtańsze?

W związku z całą masą zmiennych dotyczących finalnej kwoty ubezpieczenia OC nie możemy powiedzieć, że jedno towarzystwo jest najtańsze, a drugie najdroższe. W jednym TU wiek będzie mieć decydującą rolę w kwestii ceny, w innej ważniejsza będzie pojemność motocykla oraz jego wiek czy moc. Z kolei inne mogłoby być najtańsze, ale miejsce zamieszkania kierowcy sprawia, że cena może powalić na kolana. Własnie dlatego sugerujemy wybierać takich agentów ubezpieczeniowych, którzy dysponują różnymi możliwościami i z całej masy propozycji wybiorą dla Ciebie tą najlepszą.

Samo OC to nie wszystko

Finalnie jednak możemy przyjąć, że zarówno PZU jak i HDI dysponują najniższymi składkami obowiązkowego ubezpieczenia OC na motocykl. Niech to jednak będzie tylko punkt wyjścia, ponieważ tak jak pisaliśmy wcześniej zmiennych jest bardzo dużo.

Co ciekawe w sieci znaleźliśmy przykładowy cennik ubezpieczenia OC dla motocykla klasy 125 ccm z roku 2004 dla miasta wielkości Łodzi i kierowcy ze sporym bagażem doświadczeń.

Wbrew obiegowej opinii to nie PZU, ani HDI były najtańsze, a Uniqa, w której koszt ubezpieczenia OC wyniósł 160 zł

W całej masie możliwości sugerujemy zapamiętanie kilku spraw: czy towarzystwo ubezpieczeniowe, na które chcesz się zdecydować wydaje Zieloną Kartę w cenie ubezpieczenia oraz czy firma ubezpieczeniowa oferuje usługi assistance w razie szeroko pojętych problemów na trasie i ile one kosztują. Czasami tego typu dodatki mogą się szybko zwrócić.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button