Wybierasz się motocyklem na wakacje? Pamiętaj o zielonej karcie! [czym jest i ile kosztuje?]

Już niebawem rozpocznie się sezon wakacyjny i chociaż w tym roku wyjazdy będą nieco utrudnione, to i tak część z nas wybierze się w podróż za granicę. Taka eskapada wymaga jednak konkretnego przygotowania, w tym załatwienia wszystkich niezbędnych dokumentów. Zielona Karta jest jednym z nich.

Czym jest Zielona Karta? W dużym skrócie to dokument potwierdzający za granicą naszego kraju, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. Zielona Karta zawdzięcza swoją nazwie kolorowi karty, na której wydrukowane są wszystkie niezbędne informacje, które zaspokoją ciekawość funkcjonariusza w razie kontroli. Dokument ten wydawany jest przez ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy polisę i obowiązuje do chwili wyszczególnionej na samym druku.

O tym jak ważne jest posiadanie polisy OC chyba nie musimy nikomu przypominać – przypomnieć z kolei należy, że w trakcie wakacyjnych wyjazdów zawsze powinniśmy posiadać Zieloną Kartę – ona będzie gwarantem spokoju i przede wszystkim przepustką korzystania z dróg publicznych krajów nienależących do Unii Europejskiej. Warto również nadmienić, że część krajów jej nie będzie wymagać względem obywateli Polski: to kraje właśnie wcześniej wspomnianej UE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ETA). Zatem Zielonej karty nie będziecie zatem potrzebowali w krajach takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Węgry

Zielona Karta. Gdzie ją dostanę?

Wyrobienie Zielonej Karty jest bardzo proste. Najprostszą drogą do jej uzyskania jest wizyta u agenta ubezpieczeniowego konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, czyli takiego, z którym zawarliśmy ubezpieczenie OC. W zależności od towarzystwa kartę otrzymamy od ręki, jednak czasami będziemy zmuszeni na nią chwilę poczekać. Również warto pamiętać, że Zieloną Kartę możemy wykupić w innym towarzystwie niż posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale w praktyce łączy się to z większymi kosztami.

 

Pozostaje również kwestia wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego pod kątem finalnej ceny ubezpieczenia OC. Zdarzają się sytuacje, w których obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będzie tańsze o np. 50 zł od propozycji innego towarzystwa, ale koszt wydania Zielonej Karty będzie wynosił 100 zł (w niektórych towarzystwach za wydanie ZK nie musimy płacić). Zatem szybko może się okazać, że tańsze ubezpieczenie OC w praktyce okaże się droższe. Warto to sprawdzić i porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym jak wygląda praktyka wydawania tego dokumentu dla towarzystwa, z którym chcemy zawrzeć umowę.

Co w przypadku, w którym nie posiadam Zielonej Karty?

Jeśli zapomniałeś o obowiązku wykupienia Zielonej Karty i jakimś cudem znalazłeś się już za granicą, to najrozsądniejszym posunięciem będzie zatrzymanie się na parkingu i wykonanie telefonu do agenta ubezpieczeniowego, z którym zawierałeś polisę OC. W obecnych czasach nie ma większego problemu, aby dokument ten przekazać za pomocą drogi elektronicznej (w razie kontroli) – chociaż nie zawsze może to zadziałać – część z funkcjonariuszy nie chce nawet słyszeć o takich rozwiązaniach. Jednak najważniejszy będzie fakt, że Wy będziecie chronieni ubezpieczeniem w razie kłopotów.

Jeśli z kolei zapomniałeś wykupić Zielonej Karty i właśnie stoisz na granicy, to bardzo często jest tam możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia OC, dzięki któremu będziesz mógł się poruszać po drogach danego kraju. Co ciekawe bez znaczenia czy masz Zieloną Kartę są kraje, które i tak wymagają wykupienia ubezpieczenia OC. Takim krajem jest np. Kosowo, do którego nie wjedziemy bez wykupienia dodatkowego OC – nawet jeśli granicę pokonamy pieszo.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
[Trending]

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button