Buspasy we Wrocławiu dla motocyklistów? Jest wniosek

Radny Dominik Kłosowski (SLD) złożył wniosek na ręce Prezydenta Wrocławia dotyczący udostępnienia buspasów. 

Pomysł oczywiście nie jest nowy, a krzty pikanterii dodaje fakt, że buspasów we Wrocławiu nie jest specjalnie dużo. Mimo wszystko pewnikiem wrocławscy motocykliści zgodzą się z p. Dominikiem Kłosowskim:

Motocykl jest bardziej mobilnym pojazdem, przyspiesza dużo szybciej niż samochód i nie powoduje w żaden sposób spowolnienia komunikacji miejskiej – przekonuje urzędników miejskich Dominik Kłosowski.

Czy chęć udostępnienia buspasów to realna próba ułatwienia życia motocyklistów, czy polityczna gierka? Sami oceńcie. Poniżej pełen wniosek radnego Kłosowskiego:

Złożyłem dziś wniosek do Prezydenta Wrocławia w sprawie umożliwienia motocyklistom korzystania z bus pasów. Wrocław w swoich priorytetach komunikacyjnych stawia na transport zbiorowy, który jest uprzywilejowany poprzez odpowiednio ustawioną sygnalizację i system bus pasów, lecz nie wyklucza to umożliwienia korzystania z tych pasów przez jednoślady. Motocykl jest bardziej mobilnym pojazdem, przyspiesza dużo szybciej niż samochód i nie powoduje w żaden sposób spowolnienia komunikacji miejskiej a również musi poruszać się w sposób wynikający z przepisów z których są wyłączone autobusy i taksówki. Uprzywilejowanie motocyklistów zmniejszy korki na terenie miasta jak i spowoduje poprawienie bezpieczeństwa dla kierujących jednośladami ponieważ nie będą oi przeciskać się pomiędzy stojącymi w korkach samochodami. Uprzywilejowanie jednośladów spowoduje również w pewnej mierze trend przesiadania się z samochodów na motocykle co przyczyni się do poprawy przepustowości wrocławskich ulic. Wynika to ze zmienionych przepisów, które od połowy 2014 r. pozwalają kierowcom z kat. B i trzyletnim stażem za kółkiem prowadzić motocykle o pojemności do 125 cm3.

Będą też pewnie głosy przeciwne, pewnie część środowiska stwierdzi, że nie jest to potrzebne, bo kierowcy jednośladów i tak sobie świetnie radzą, klucząc między autami lub naginając przepisy.

Będę wnioskował do urzędników o przeprowadzenie ekspertyz w tej sprawie, choć uważam że już na pierwszy rzut oka usprawni to ruch na ulicach. Tego rodzaju rozwiązania z powodzeniem są zastosowane w kilku miastach w Polsce min. W Krakowie, Łodzi i Gdańsku i sprawdzają się dobrze.

Źródło: RadioWrocław.pl

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button