Aktualnie czytasz:
Ile kosztuje wyrobienie Prawa Jazdy AM? Kurs, egzamin i badania lekarskie
40

Kiedyś sprawa była prosta. W gimnazjum robiło się kartę motorowerową, a kiedy kończyło się 18 lat do prowadzenia skutera wystarczył dowód osobisty. Teraz? Prawo Jazdy AM. Ile ono kosztuje?

Potem ktoś (czyt. nienasyceni politycy) stwierdził, że dla naszego dobra i bezpieczeństwa trzeba ograniczyć dostęp do kierowania jednośladami, a przy okazji zapewnić nowe wpływy do budżetu. Dlatego nagle okazało się, że karta motorowerowa nie jest już dobra i trzeba ją zastąpić prawem jazdy. Dla potencjalnych skuterzystów oznacza to nie tylko konieczność odbycia kursu i zdania egzaminu, ale i wydania odpowiednio większej sumy. Dlaczego nie? W końcu każdy na tym zarobi… ośrodki szkolenia kierowców, instytucje samorządowe, lekarze, WORD, Mennica Państwowa drukująca dokumenty

No ale skoro już znaleźliśmy się w tej sytuacji, warto sprawdzić czy musimy robić prawo jazdy kategorii AM, jak się do tego zabrać i ile będzie nas to kosztować.

Od 19 stycznia tego roku nie można już zdawać egzaminu na kartę motorowerową. Jeśli chcemy jeździć na skuterze, motorowerze lub lekkim quadzie – musimy zapłacić państwu haracz – opłaty związane z wydaniem prawa jazdy. Nie wykręcą się od tego nawet osoby pełnoletnie. Ale o tym za chwilę.

Ci, którzy jeszcze nie mają 18-tu lat, mogą naciągnąć swoich rodziców na próbę zdobycia następujących uprawnień:

1. Prawo jazdy kategorii AM – pozwalana jazdę motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa własna do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 ccm).

Aby uzyskać te uprawnienia, trzeba mieć ukończone 14 lat. Zastąpiły one kartę motorowerową.

2. Prawo jazdy kat. A1, które pozwala na prowadzenie motocykli pojemności do 125 ccm, mocy do 15 KM/11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,1 kW/kg oraz na jazdę motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM/15 kW. Można też jeździć pojazdami z kategorii AM.

Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat

3. Prawo jazdy kategorii B1, które uprawnia do jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg (pojazdy do przewozu osób) i 550 kg (pojazdy do przewozu towarów) oraz mocy silnika nie większej niż 15 kW (20 KM). Można też jeździć pojazdami z kategorii AM.

Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 16 lat. Prowadzić z tymi uprawnieniami można specjalne lekkie samochody.

Uzyskanie prawa jazdy to także droga przez urzędową mękę. Aby uzyskać uprawnienia trzeba przejść badania lekarskie i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Potem trzeba zarejestrować się w wydziale komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, właściwym dla miejsca zameldowania i założyć Profil Kandydata na Kierowcę. Później należy wybrać szkołę nauki jazdy, odbyć szkolenie i zdać egzamin wewnętrzny. Kolejny krok to zapisanie się do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, egzamin teoretyczny i praktyczny. Na koniec pozostaje odebranie dokumentu w Wydziale Komunikacji.

Zanim dostaniemy do ręki upragniony dokument, musimy wyjąć z kieszeni odpowiednie kwoty. W przypadku prawa jazdy kategorii AM będą to:

Badanie lekarskie: 50-100 zł

Kurs: 500 – 1000 zł

Egzamin: 170 zł

Wydanie prawa jazdy: 100,50 zł

Może się więc zdarzyć, że za luksus legalnego prowadzenia skutera zapłacimy nawet prawie 1300 złotych!

Opłaty za egzaminy na pozostałe kategorie:

 • egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie – 30 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM – 140 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii A1 – 180 zł
 • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B1 – 170 zł

Opłata za wydanie prawa jazdy – 100 zł 50 gr

Kto nie musi poddawać się tym mękom i wydatkom?

Ci, którzy posiadali kartę motorowerową przed 19 stycznia 2013 r., mogli ją wymienić na prawo jazdy kat. AM, płacąc za wydanie tego dokumentu. Z kolei osoby, które przed 19 stycznia ukończyły 18 lat, mogą jeździć motorowerami i skuterami (ale nie quadami) bez konieczności uzyskania uprawnień. Wszyscy inni muszą liczyć się z poważnym wydatkiem.

Jakoś nie przekonują mnie zapewnienia polityków, że z jednej strony chodzi o bezpieczeństwo, zaś z drugiej że daje się możliwości młodym. Dlaczego?

Nie należę do najmłodszych osób, ale doskonale pamiętam, że kartę motorowerową można było na początku lat ’90 wyrobić w wieku 13 lat. Osobie dorosłej do kierowania motorowerem lub skuterem wystarczył dowód osobisty. Zaś prawo jazdy kat. B, które uprawniało do kierowania każdym samochodem osobowym można było wyrobić za zgodą rodziców już w wieku lat 16.

Karta motorowerowa kosztowała około 50 zł. Dziś nastolatkowie będą szczęśliwi jeśli uda im się zamknąć w kwocie 1000 złotych.

Teraz nie dość, że uprawnienia są o wiele bardziej ograniczone, to jeszcze ich koszty są 20-krotnie wyższe. I jak można być tak bezczelnym, żeby jeszcze kłamać prosto w oczy, że wcale nie chodzi o pieniądze?

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
5%
Interesujące
5%
heh...
2%
Że co?
7%
Grrrr!
70%
Smutne
11%
40 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe Mystek
  6 lipca 2013 at 21:00

  Jeszcze teraz co rok przegląd, dużo ludzi zastanowi się 2x zanim kupi skuter/ motorower ;d

 • 6 lipca 2013 at 22:40

  i tym sposobem sprzedaż motocykli i skuterów spadła o 70%

 • Zdjęcie profilowe Im_Jurek
  6 lipca 2013 at 23:58

  Zastanawiam się ilu idiotów jest w Polsce i tego i tak się nie dowiem , ale chociaż wiem , jak się zwie ich największe skupisko – RZĄD .

  Już widzę jak L’ki po mieście będą jeździć…. nie co druga, ale 9/10 będzie kierowanych przez osoby , które nie mają podstawowej wiedzy praktycznej o ruchu drogowym, a skutek jest jasny i oczywisty .

  Jak dla mnie debilizm ………………….

 • Zdjęcie profilowe
  7 lipca 2013 at 11:47

  prawo jazdy to jest przywilej, nie każdy musi je mieć. Moim zdaniem im mniej przypadkowych gówniarzy na drodze tym lepiej :-).

  • Grzegorz
   5 maja 2017 at 20:56
   Plusy

   a

   Minusy

   a

   Jak ty chyba głupi jesreś młody nie byłeś to dobry jesteś ale naprawde niech młodzi jeżdżą też byłem młody więc wiem więc ty jakiś głupi jesteś.

 • Zdjęcie profilowe madi
  7 lipca 2013 at 12:31

  Wojtek Rusie… napisał:

  To Jest Poprostu chore Ja Robiłem w Gim Karte motorowerowa a jak skonczylem 18 To Ja Poprostu zniszczylem i co w tym momęcie musze odbyć wszystkie kursy bo nie mam Papierka BY nawet Te ponad 100 zł zapłacic za wymiane :\\ ten rząd ma w głowie na s….ane …

  to po kiego grzyba kartę niszczyłeś ? Ja mimo że 18 skończyłem dawno temu, a kartę rowerową zrobiłem jeszcze wcześniej to cały czas leży w szufladzie na pamiątkę.

 • Zdjęcie profilowe piterb1996
  7 lipca 2013 at 13:38

  I teraz będzie pełno ludzi jeżdżących bez uprawnień bo nawet jeśli powiedzmy mamy do przeznaczenia 3000zł na skuter to musimy odliczyć sobie ponad 1000zł na prawo jazdy także nie zdziwię się jeśli teraz niek nie będzie robił prawka AM bo poprostu jest to całkowicie nie opłacalne

 • 7 lipca 2013 at 14:12

  To Jest Poprostu chore Ja Robiłem w Gim Karte motorowerowa a jak skonczylem 18 To Ja Poprostu zniszczylem i co w tym momęcie musze odbyć wszystkie kursy bo nie mam Papierka BY nawet Te ponad 100 zł zapłacic za wymiane : ten rząd ma w głowie na s….ane …

 • Zdjęcie profilowe arka3
  7 lipca 2013 at 14:33

  I taki pseudo kierowca który nie będzie przecież płacił państwu haraczu, wyjedzie na drogę. Przypadkiem tylko przywali np. nowego mercedesa. Nic nikomu się nie stało, ale koszty napraw to około 50000zł Pan z mercedesa nie płacze bo jemu kasę wypłaci fundusz gwarancyjny który później zapuka do drzwi rodziców takiego małolata (lub dorosłego) Oczywiście jak go nie było stać na 1000zł na kurs to tym bardziej na zapłacenie odszkodowania, a procenty będą leciały z każdym miesiącem. Kiedyś przyjdzie komornik i zabierze mieszkanie…. I tak można wylądować pod mostem bo się chciało oszczędzić 1000zł. Może być jeszcze gorzej jeżeli przyszło by komuś płacić dożywotnią rentę. Więc wbijcie sobie do głowy że Wasze OC na skuterki i motocykle nie działa jeżeli nie posiadacie na nie UPRAWNIEŃ !!!

 • Zdjęcie profilowe
  7 lipca 2013 at 22:32

  można, polecam korzystać ze źródeł, w tym wypadku ustawy, a nie z \”artykułów\”

 • Zdjęcie profilowe Kamil
  7 lipca 2013 at 23:47

  a można prowadzić skuter gdy posiada się prawo jazdy kategorii B ? bo chyba w którymś artykule było tak napisane, ale ręki sobie uciąć za to nie dam 😀

 • Zdjęcie profilowe
  8 lipca 2013 at 11:43

  Może jeździć na karcie do 18stki. Do tego czasu powinna wymienić na AM jeśli będzie chciała dalej jeździć.

 • Zdjęcie profilowe meteuszj14
  8 lipca 2013 at 13:35

  Sprzedaż spadnie i ludzie stracą pracę.

  Mam do was pytanie.
  Moja siostra ma kartę motorowerową. W maju przyszłego roku kończy 18 lat. Czy może jeździć motorowerem na podstawie karty? Czy musi wyrabiać prawo jazdy?

  Dzięki za pomoc

 • Zdjęcie profilowe meteuszj14
  9 lipca 2013 at 14:35

  Może jeździć, ale chyba już nie będzie. 🙂
  Dzisiaj się przewróciła na kamieniach, skuter dość mocno porysowany(są wgłębienia w plastiku) i do tego jeszcze przednia czasza pękła w miejscu klejenia.

 • Zdjęcie profilowe
  9 lipca 2013 at 17:03

  Każdy prędzej czy później zalicza glebę, nie ma co się zniechęcać.

 • Zdjęcie profilowe Coztapolska
  9 lipca 2013 at 22:43

  Co się z tą polską dzieje!?! Po prostu zjebiście, kiedy był czas na zdawanie karty motorowerowej w szkole nagle coś się stało i uczniowie mieli obiecane, że za rok będą testy. I mamy ten rok i się okazało, że muszę teraz wydawać ok. 1400zł na jakąś pierdolone prawo jazdy AM. Przepraszam, ale CO ZA CHUJ TO WYMYŚLIŁ!?!?! Dużo osób kupuje używane motorowery za powiedzmy 1000zł a tu 1400zł na uprawnienia bo jakiś tępy chuj ma za mało kasy w portwelu i zbiera żniwa na młodzieży. Potem dziwić się, że większość jeździ bez uprawnień. Według mnie celowy ruch aby zgarniać na mandatach za brak uprawnień. Aż brak słów, ręce mi opadają jak widzę co się z tą Polską dzieje… I teraz nie wiem czy sprzedać motor, czy jeździć w strachu przed policją. KURWA MAĆ ZBIERAŁEM NA MOTOR 4 W MORDE BITE LATA A TERAZ MAM GO SPRZEDAĆ BO NIE STAĆ MNIE NA TO, ŻEBY SOBIE SPOKOJNIE JEŹDZIĆ. Przepraszam za niekulturalne słowa ale inaczej nie można tego ująć….

 • Zdjęcie profilowe imburek
  10 lipca 2013 at 07:02

  to ile wy wydajecie na kartę AM ?

 • Zdjęcie profilowe LOLEczek
  10 lipca 2013 at 08:38

  Ja za sam kurs, egzamin i inne rzeczy coś około 1100zł musiał bym wydać + dojazdy 20 km w jedną stronę na kurs, egzamin i wszystkie sprawy papierkowe.

 • Zdjęcie profilowe hades1988
  10 lipca 2013 at 09:25

  To teraz już się nie opłaca robić na 50ccm tylko od razu 125 lub 250 jeśli ktoś ma odpowiedni wiek.

 • Zdjęcie profilowe kamil_sek
  20 lipca 2013 at 16:14

  Ja wymieniłem karte motorowerową i kosztowało to 150zł (50 badania i 100 dokument). Jeśli ktoś mało jeździ to dopóki go nie zastrzymają nie ma problemu. Ja bardzo dużo jeżdżę od maja mam AM i zatrzymali mniej już 3 razy. (2 do kontroli, a raz samo dmuchanie)

 • Zdjęcie profilowe kamil_sek
  20 lipca 2013 at 16:15

  zasadniczy plus to taki że jeśli ktoś ma AM może wcześniej robić całe A. Od 19 chyba

 • 22 lipca 2013 at 08:17

  Byłem z rodzicami w ośrodku szkoleniowym i kobieta się spytała kto wyda zgodę na to aby czternastolatek jeździł skuterem po mieście (egzamin) moja mama odpowiedziała, że ona da zgodę, a kobieta jej odpowiedziała, że oni nie wydadzą zgody… to ja już nie ogarniam. Trzeba mieć prawo jazdy aby poruszać się motorowerem a nie można na nie zdać…

 • Zdjęcie profilowe
  22 lipca 2013 at 09:16

  kamil_sek napisał:

  zasadniczy plus to taki że jeśli ktoś ma AM może wcześniej robić całe A. Od 19 chyba

  Nie, nie może!

  Byłem z rodzicami w ośrodku szkoleniowym i kobieta się spytała kto wyda zgodę na to aby czternastolatek jeździł skuterem po mieście (egzamin) moja mama odpowiedziała, że ona da zgodę, a kobieta jej odpowiedziała, że oni nie wydadzą zgody… to ja już nie ogarniam. Trzeba mieć prawo jazdy aby poruszać się motorowerem a nie można na nie zdać…

  A przeszedłeś kurs na prawo jazdy AM czy sobie od razu z mamą poszedłeś na egzamin? Jeśli takiej podstawowej rzeczy nie ogarniasz to lepiej na drogę nie wyjeżdżaj…

 • 22 lipca 2013 at 15:07

  lucek71 napisał:

  A przeszedłeś kurs na prawo jazdy AM czy sobie od razu z mamą poszedłeś na egzamin? Jeśli takiej podstawowej rzeczy nie ogarniasz to lepiej na drogę nie wyjeżdżaj…

  Chciałem się wgl zapisać na te prawo jazdy a ona do nas z takim tekstem wyskoczyła.

 • Zdjęcie profilowe SkuterowyManiakF16
  22 lipca 2013 at 15:50

  I dobrze zrobiła. Jak się nie wie że trzeba zdać kurs albo nie umie się wyszukać wiadomości w internecie to się nie powinno nawet na drogę jechać rowerem.

 • Zdjęcie profilowe
  22 lipca 2013 at 15:52

  Zaraz, zaraz… Gdzie Ty w końcu byłeś? W szkole jazdy czy WORDzie? Chciałeś iść na kurs czy egzamin?

 • 22 lipca 2013 at 16:07

  Byłem w szkole chciałem się zapisać na kurs i ona powiedziała co nam z tego że przejdę kurs itd jak ona nie wyrazi zgody abym przystąpił do egzaminu…

 • Zdjęcie profilowe
  22 lipca 2013 at 16:12

  Dziwne, rozwiązanie jest jedno – iść do innej szkoły 🙂

 • 22 lipca 2013 at 16:25

  To druga najbliższa 50km od mojej miejscowości ale co tam xd

 • Zdjęcie profilowe
  22 lipca 2013 at 16:31

  Co to w ogóle była za babka? Sekretarka czy właścicielka szkoły? Mają tam w ogóle możliwość zdawania na AM? Takie podejście w prowadzeniu biznesu jest nie do przyjęcia. Poza tym zgodę na podejście do egzaminu wydaje instruktor po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego.

 • Zdjęcie profilowe mjjxr
  2 sierpnia 2013 at 14:42

  „Ci, którzy posiadali kartę motorowerową przed 19 stycznia 2013 r., mogli ją wymienić na prawo jazdy kat. AM”

  Dlaczego użyto słowa MOGLI(czas przeszły)? Przecież z tego co wiem, to nadal MOGĄ ją wymienić przed ukończeniem 18-ego roku życia.

  Dajmy na to ja osobiście zdążyłem wyrobić kartę i nadal ona uprawnia mnie do jazdy (mam 16 lat). Dopiero, gdy skończę 18-tke to stracę uprawnienia, więc ważne jest, abym do tego czasu wymienił ją na Prawo jazdy AM (uzyskując wcześniej zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi).

 • Zdjęcie profilowe marecki
  21 sierpnia 2013 at 20:31

  Chwileczka to znaczy ze jeśli mam am i np. honde nsr80 zarejestrowaną na 50 i złapią mnie i przekrocze te 45 k/h to mandat???

 • Zdjęcie profilowe swiader73
  5 listopada 2013 at 16:25

  witam .proszę mi powiedzieć co mogę zrobić jak mój syn nie zdał już egzaminu praktycznego 3 raz i za każdym razem mówi ,że skuter żle reaguje na manetke gazu.(oblewa prędkościowy slalom)Na swoim skuterze przejezdza bezbłędnie z pred średnią 36 km.Po tel.do zastępcy dyrektora i wytłumaczeniu mu,że mają niesprawny sprzęt i czy mógłbym zdawac na placu swoim skuterem powiedział ,że nie ma takiej możliwości.Co robić dalej już nie mam pojęcia każdy ma to w d..gdzięś

 • Zdjęcie profilowe DamianRysiekSr
  5 listopada 2013 at 19:40

  Zmieńcie WORD, na inny.

 • Zdjęcie profilowe martin1996a
  5 listopada 2013 at 20:47

  Ja 4 lata temu zdawałem na biegówce co wogule nie umiałem jechać ale siostra moja już na moim skuterze zdawała i zamias 8 to zrobiła 0 i zdała

 • arecki
  23 sierpnia 2015 at 11:55

  banda debili, to jest właśnie ta edukacja od najmłodszych lat – nie pływać, nie jeździć, nie biegać, nie oddychać… to wszystko powinno być już w szkole podstawowej i gimnazjum i to obowiązkowo. pozdro dla ustawodawców(żart).

 • Paweł
  24 sierpnia 2015 at 21:02

  Jestem ciekaw gdzie znaleźliście taka cenę badań lekarskich. Powinno być od 150 do 300 złotych

 • ~Julia
  26 października 2016 at 21:51

  Chciałabym wiedzieć czy te informacje są jeszcze aktualne. Pomoze ktos?

 • Georg
  21 maja 2017 at 18:19

  Ludzie ledwo wiążą koniec z końcem.Nie stać ich na auto to kupują skutera.A tu zasadzka uknuta przez skurwieli.1400zł to jest ŻENADA