Aktualnie czytasz:
Gaźnik – regulacja gaźnika: Jak optymalnie wyregulować
23

Jak regulować gaźnik? Na co zwrócić uwagę? Jakie są oznaki nieprawidłowej obsługi tego urządzenia? O tym dziś w Skuterowo.com. Zatem jak krok po kroku zabrać się za regulację gaźnika?

1. Stawiamy skuter na nóżce centralnej, uwaga: na płaskiej powierzchni.
2. Zakręcasz śrubkę od regulacji mieszanki (ulokowana jest ona z boku gaźnika).
3. Uruchamiasz jednostkę napędową.
4. Wykręcasz śrubkę od regulacji mieszanki do momentu aż skuter zacznie się dławić (przelewać – więc robisz to powoli) i wracasz z powrotem kawałek, żeby się nie dławił.
5. Potem śrubką od regulacji obrotów wkręcasz ją aby skuter złapał większe obroty
6. Wkręcasz o ok. 1/4-1/2 to zależy śrubkę od regulacji mieszanki i patrzysz jak skuter się zachowuje (obroty powinny spaść)
7. Jeżeli tak się dzieje – wyłączasz skuter, zdejmujesz fajkę z przewodem wysokiego napięcia, wykręcasz świecę i sprawdzasz jej kolor.
8. Jeżeli świeca ma kolor kawy z mlekiem – wszystko w porządku. Jeżeli jest czarna – należy wkręcić mieszankę jeszcze bardziej. Jeżeli zbyt jasna – należy odrobinę odkręcić.
9. Po założeniu świecy i podłączeniu przewodu uruchamiasz skuter i wykręcasz silnik na maksymalne obroty, po czym gwałtownie odpuszczasz. Jeżeli po spadku obrotów koło nadal się kręci, a świeca ma kolor kawy z mlekiem – mieszanka jest w porządku.
10. Obroty śrubką od regulacji obrotów powinny być tak wyregulowane, żeby tylne koło na niskich obrotach się nie kręciło. Kiedy już mamy tak ustawiony gaźnik należy ponownie wykręcić silnik na maksymalne obroty i odpuścić – koło powinno się kręcić, a skuter nie powinien gasnąć, lecz silnik powinien cicho i regularnie pracować. Jeżeli tak się nie dzieje, to należy przystąpić do dalszej regulacji przy użyciu śrubki od regulacji mieszanki. Z doświadczenia wiem, że dobrze jest tę czynność powtórzyć około pięciu razy. Dzięki temu nie mam później problemów z zalewaniem silnika, gaśnięciem etc.
Poniżej zamieszczam analizę wyglądu świec pod względem regulacji mieszanki.

Analiza świec pod kątem składu mieszanki gaźnikowej. Kliknij, aby powiększyć.

1-2. Izolator ma szarawy lub brązowawy nalot. Spalanie w normie (prawidłowe). Świeca o dobrze dobranej wartości cieplnej.

3-4. Świece zakopcone. Mieszanka paliwowo-powietrzna wytwarzana w układzie dolotowym, jest zbyt bogata lub świeca nie oczyszcza się samoczynnie, bo jej wartość cieplna jest zbyt niska.

5-6. Świece zaolejone. Silnik czterosuwowy wymaga remontu, gdyż olej przedostaje się przez pierścienie lub prowadnice zaworowe do komory spalania. Silnik dwusuwowy jest zasilany mieszanką zbyt bogatą w olej.

7-10. Zeszkliwione w wyniku działania temperatury, dodatki uszlachetniające do benzyny, pokryły izolator. Głównie chodzi tu o związki ołowiu. Powstałe szkliwo dopomaga w upływaniu iskry po izolatorze. Świece do wymiany.

11-12. Osady popiołu pochodzącego ze spalonych dodatków zawartych w oleju i paliwie.

13-14. Stopiona elektroda centralna na skutek ciągłego przegrzewania silnika. Powodem przegrzewania może być paliwo o zbyt niskiej liczbie oktanowej lub zbyt wczesny zapłon spowodowany złą regulacją, wypaleniem zaworu wylotowego czy nagarem w komorze spalania.

15. Zespawanie elektrod z przyczyn wymienionych w pkt 13 i 14 przy zwiększonym udziale nagaru.

16-17. Świece zużyte, elektrody wypalone. Świeca nr. 16 pracowała zbyt długo w silniku całkowicie sprawnym, a świeca nr. 17 pracowała w silniku zużytym.

18. Mechaniczne uszkodzenie izolatora podczas montażu lub podczas pracy świecy w cylindrze.

Fot.: SXC/Kosik
Zobacz także:
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
40%
Interesujące
25%
heh...
8%
Że co?
15%
Grrrr!
4%
Smutne
8%
O autorze
Zdjęcie profilowe Kosik
Kosik
Piaggio Typhoon 50
23 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe Vezyr
  27 sierpnia 2010 at 10:06

  Nie powaliło Ci się coś?Wg pkt 4 i 8.Wg tego wykręcając dajesz więcej wahy, co jest nieprawdą.Co do 8, jeżeli zbyt jasna, to znaczy że ma za dużo powietrza, czyli trzeba wkręcić.

 • Zdjęcie profilowe kaja
  27 sierpnia 2010 at 10:39

  Do Kosika,
  Mam Incę Street i przejechałam zaledwie 100 km.
  Patrząc na gażnik, która śróbka jest od mieszanki a która od obrotów? Czy po prawej stronie (chowająca się) jest od mieszanki a po lewej (z większym moletowanym łebkiem, gdzie można palcami ją wkręcać) od obrotów? Muszę wyregulować gaźnik bo mam trudności z uruchomieniem. Po nabraniu wyższych obrotów dławi się i gaśnie. Trzeba ten manewr przeprowadzać ze trzy razy żeby spokojnie zaczął pracować a gdy zaczną się chłody to strach pomyśleć. pzdr kaja

 • Zdjęcie profilowe br3w
  27 sierpnia 2010 at 11:25

  Lipa straszna poradnik. Chaotycznie, niesprecyzowane, informacje, brak zdjęć gaźników do 4T i 2T z zaznaczonymi śrubkami np A i B.

  Koloru świecy nie ogląda się po pracy na wolnych obrotach ani na stopce, silnik musi być pod normalnym obciążeniem.

  Kaja zostaw to serwisowi, na pierwszym przeglądzie Ci wyregulują.

 • Zdjęcie profilowe Kosik
  27 sierpnia 2010 at 12:22

  Jest wszystko dobrze, coś tam pomoże laikom, po za tym ja to oddałem do podgladu BARDZO DAWNO myślałem, że to się nei pojawi już o_0

 • Zdjęcie profilowe Kosik
  27 sierpnia 2010 at 12:34

  może coś Leszek pozmieniał bez mojej wiedzy, musze zobaczyc oryginalna wersje…tylko, że jej nie mam.

 • Zdjęcie profilowe Vezyr
  27 sierpnia 2010 at 16:55

  br3w, regulację 4T można zobaczyć u mnie w artykule o czyszczeniu gaźnika 😀 Będę jeszcze musiał foty ogarnąć do 2T 🙂

 • Zdjęcie profilowe
  hiroshima
  27 sierpnia 2010 at 18:22

  kaja chowająca się od mieszanki, wystająca od obrotów na wolnych.

 • Zdjęcie profilowe kaja
  27 sierpnia 2010 at 19:50

  Dziękuję hiroshima. Muszę próbować regulacji bo do przeglądu jeszcze trochę a ja muszę jeżdzić, a mieszkam na wsi.pzdr Kaja

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  28 sierpnia 2010 at 20:19

  I nie ma co ustawiać za ubogiej mieszanki, bo pali za dużo. Najlepiej bogatszą (ale bez przesadyzmu), wtedy dostaje tyle benzyny ile potrzebuje i nie trzeba tak manetki rozkręcać. Wiem po swoim przykładzie, że zubażając od pewnego momentu wcale mnie zmniejszy się spalania.
  No i właśnie też mi się wydawało, że wkręcając śrubę regulacji mieszanki wzbogacamy ją, a nie zubażamy.

 • Zdjęcie profilowe
  hiroshima
  29 sierpnia 2010 at 17:18

  Kisiu1981 na zbyt ubogiej mogą być lepsze osiągi, ale rośnie też temperatura i może się wypalić dziura w tłoku. Zbyt bogata mieszanka też nie jest dobra dla silnika.

 • Zdjęcie profilowe
  hiroshima
  29 sierpnia 2010 at 17:23

  br3w a co do sprawdzania koloru świecy to przydatne jest to przy tuningu. Przejeżdżamy trasę ok. 10-15km aby świeca się wypaliła, jadąc jak najwięcej na najwyższych obrotach, przed końcem szczególnie unikając wolnych obrotów i gasimy skuter. Po ostygnięciu silnika wykręcamy świecę i widzimy, czy mamy dobrze dobraną dyszę główną. Ma to zastosowanie w przypadku odblokowywania skutera jeśli zmniejszony był dolot powietrza lub dysza, alby gdy ktoś zakłada stożek alby wymienia cylinder. Przy regulacji mieszanki od wolnych i średnich obrotów nie sprawdza się świecy.

 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  2 września 2010 at 14:14

  Wiem, wiem. Całe szczęście teraz jakoś wyregulowałem i na razie jest dobrze tylko zimny po zejściu ssania mi sie dławi po dodaniu gazu.

 • Zdjęcie profilowe Xartx
  2 października 2010 at 20:15

  mam pytanie bo reguluję gaźnik i mam coś takiego czyli , nie widzę dymów jak gazuję (w miejscu) i hmm szybko się grzeje wydech po przejechaniu ok 1km nie da rady go dotknąć . Przejeździłem 15km i to samo . Czy przy regulacji tak aby mniej spalał powinny iść dymy czy nie ?

 • Zdjęcie profilowe Xartx
  2 października 2010 at 20:19

  a zapomniałem po przejechaniu 15km świeca sucha , oraz po zmianie jak by trochę stracił mocy ..

 • Zdjęcie profilowe daruddg
  15 czerwca 2012 at 22:49

  Zdecydujcie sie w koncu kiedy jest mieszanka bogata kiedy uboga, jeden pisze ze jak zakrecisz na maxa to masz bogata a inny ze odwrotnie !!!

 • Zdjęcie profilowe luk
  17 lipca 2012 at 09:58

  No właśnie. Czy wykręcamy śrubę mieszanki aby ją wzbogacić ?

 • 3 sierpnia 2013 at 11:53

  Witam.
  Od paru dni zauważyłem pewną anomalię w moim t4.Wyjeżdżając rano do pracy wszystko jest ok, ale powrót to gehenna.W trakcie jazdy jest nagły spadek obrotów i gaśnie. Po około 5min odpalam normalnie i nic już się nie dzieje wracam bez problemów.Jeszcze zanim zgaśnie jest gwałtowne szarpnięcie jakby ktoś złapał mnie za bagażnik aż mnie przesuwa na siedzeniu.Czy ewentualnie może mi ktoś doradzić jaka jest przyczyna?
  Pozdrawiam mariank1958

 • Zdjęcie profilowe Sebastian437
  8 października 2013 at 14:51

  Proponuję regulować za pomocą świecy diagnostycznej

 • 16 stycznia 2015 at 22:09

  Punkt nr 8 jest ŹLE opisany. Jest właśnie odwrotnie mechaniory z wkręcaniem/ wykręcaniem śruby składu mieszanki w stosunku do wyglądu świecy. Śruba ta reguluje ILOŚĆ POWIETRZA i pamiętajmy o tym. Poprawcie ten błąd, bo ktoś tu daje plamę.
  http://www.eaglets.pl/news.php

 • Zdjęcie profilowe
  16 stycznia 2015 at 22:52

  A właśnie, że nie. W gaźnikach do 2T rzeczywiście reguluje ona powietrze do benzyny, lecz w gaźnikach PODCIŚNIENIOWYCH stosowanych w 4T to powietrze jest stałe, a śrubką ODKRĘCAJĄC ZWIĘKSZAMY BENZYNĘ w stosunku do powietrza. Jest jeszcze taki bajer jak regulacja za pomocą zmiany dyszy, lub podniesienia/opuszczenia iglicy. To też jest regulacja, o której najczęściej zapominają serwisy skuterów. Nie ma tak łatwo.

 • Waldas
  30 marca 2017 at 12:45

  …nie ma się co spierać, bo różnie jest. Gażnik np. typu PZ22 reguluje ilość powietrza w mieszance natomiast większy PZ26 ilość paliwa, ale wynik końcowy ma być taki sam – poprawna mieszanka:)

 • Amelia
  9 maja 2017 at 19:00
  Plusy

  Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski :)

  http://comaround.pl/strona,1039,znak-ce-maszyny.php

  Minusy

  Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski :)

  Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski 🙂

 • witek
  27 lipca 2017 at 21:34

  co zrobic jak w trakcie jazdy silnik sie dławi