Aktualnie czytasz:
Jak to zrobić? Czyszenie i regulacja gaźnika 2T i 4T (skutery i motocykle)

Gaźnik, to jeden z najważniejszych elementów skutera, o ile nie został on wyposażony we wtrysk paliwa. Wadliwe działanie, zła regulacja gaźnika jest częstą przyczyną niewydajnej pracy, gaśnięcia silnika na wolnych obrotach, nieoptymalnego spalania. To właśnie gaźnik odpowiada za tworzenie mieszanki paliwowo - powietrznej. W jego komorze dochodzi do tworzenia tzw. mgły spalinowej. Jest ona wtryskiwania bezpośrednio do cylindra. Poznaj budowę tego układu, przekonaj się, że regulacja i konserwacja gaźnika jest możliwa do zrealizowania w przydomowym garażu, bez użycia wykwalifikowanego warsztatu. Zobacz jak to zrobić krok po kroku. Powodzenia.

1. Tak wygląda gaźnik. Odkręcamy filtr powietrza, kruciec ssący i ssanie (zaznaczone na rysunku).

2. Po wyjęciu gaźnika czyścimy go z wierzchu gdzie się da. Używamy do tego albo benzyny, albo nafty.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

3.Odkręcamy 3 śrubki zaznaczone na zdjęciu.

4. Po zdjęciu pokrywki mamy taki widok.Miejsce wskazane strzałką przetykamy powietrzem, gdyż często poprzez zanieczyszczenie się zapcha.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

5. Przetykamy ten otwór sprężonym powietrzem, lub, jak ktoś nie ma, pompką (zwykłą).

6. Bierzemy się za "wnętrze" gaźnika. Widzimy:

7. Odkręcamy śrubkę zaznaczoną poniżej. Czyścimy (sprężonym powietrzem).

8.Odkręcamy śrubę zaznaczoną śrubokrętem. Również czyścimy, potem zaś wykręcamy DYSZĘ śrubokrętem. Jeśli tuningujemy skuter i chcemy wymienić dyszę na większą, to jest to właśnie ta DYSZA.

9.Tak wygląda dysza.Powinien na niej być rozmiar. 79 to wartość standardowa.

10.Unosimy lekko pływaki. Czyścimy powietrzem sprężonym.

11.Czyścimy, również powietrzem, otwór pod kruciec ssący i filtr powietrza.

12.Przetykamy wskazany otwór powietrzem.

 

13.Smarujemy przy okazji widoczną sprężynę np.  za pomocą WD-40.

 

14.Jeśli mamy wyjęty kruciec to go czyścimy w środku jak i jego styk z głowicą.

 

I to tyle w kwestii czyszczenia gaźnika. Składamy w odwrotnej kolejności. Pora na regulację złożonego elementu:

1.Śruba zaznaczona na rysunku jest odpowiedzialna za wolne obroty. Regulujemy ją tak, aby na ciepłym silniku koło samoczynnie się nie obracało, a jednocześnie silnik pracował i nie przygasał, ale i nie warczał. Pamiętaj! Po zwiększeniu dawki paliwa (o czym zaraz) obroty będą niższe i mogą wymagać regulacji. Wkręcając śrubę (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zwiększamy obroty.

2.Śruba odpowiedzialna za skład mieszanki. Wkręcając ją (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zwiększamy ilość paliwa w mieszance. Mieszanka musi być tak wyregulowana, aby świeca miała kolor kawy z mlekiem lub lekko brązowy, ale by nie była mokra. Najlepiej wkręcić do oporu tą śrubę, wykręcić około 2 obroty (liczyć) i traktować tą pozycję jako wyjściową. Od tego momentu zaczynać się powinny bardziej precyzyjne czynności strojenia. Na bieżąco sprawdzamy kolor świecy, oraz spalanie.

W kwestii foto - tutoriala dotyczącego dziś gaźnika to wszystko. Życzę całej społeczności Skuterowo.com powodzenia w regulacjach wedle zasady Zrób to sam.

Jaka jest Twoja reakcja?
16%
6%
4%
14 Komentarze
1 2
 • 14 listopada 2013 at 19:25

  wystarczy że wszystko rozebrać i delikatnie czyścić to co trzeba wymienić na nowe,potem złożyć do kupy,wyregulować i jazda,to jest cała filozofia.POWODZENIA !!!

 • Zdjęcie profilowe MaxMaxim
  21 grudnia 2013 at 17:59

  Witam , w moim K-Pipe 50 mam taką sytuację : w gażniku mieszanka wyregulowana tak że po nagłym „dodaniu gazu” manetką nie dusi się i obroty rosną prawidłowo , ciągle będąc na „N” wolne obroty w granicach 1000-2000 i po wciśnięciu 1-dynki obroty spadają i silnik gaśnie !!! podciągam wolne obroty na 1-dynce na 1000-2000 i włączam N-kę a obroty znacznie rosną czy tak ma być ? Proszę o podpowiedzi i sugestie z góry dziękuję .

 • Łukasz
  25 lutego 2019 at 15:10

  Więcej dajcie tych reklam to się będzie lepiej czytać , jeden podpunkt reklama , kolejny reklama , ja wiem że trzeba na serwis zarobić rozumiem , ale więcej tu reklam niż tej treści ….

 • Tomasz
  17 lipca 2020 at 10:34

  Tak pokazane ze nic nie wiem która srubka się reguluje dawkę mieszanki i złe opisane człowieku jak pokazujesz to krok po kroku